Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Narodily se malé surikaty, gorilák Richard oslavil narozky, mravenečník a mravenečnice se konečně setkali čenichem v čenich. Také jak ušetřit na vstupném… Horké novinky ze zoo

15.11.2014
Narodily se malé surikaty, gorilák Richard oslavil narozky, mravenečník a mravenečnice se konečně setkali čenichem v čenich. Také jak ušetřit na vstupném… Horké novinky ze zoo

Autor: Petr Hamerník, zoo Praha

Popisek: Samice mravenečníka velkého Ella a samec Hannibal poprvé spolu

FOTOGALERIE Za starý mobil se dostanete do pražské zoo za pouhou jednu korunu! To ale není jediný způsob, jak podstatně ušetřit na vstupném… A že je v Tróji co k vidění, počínaje roztomilými malými šelmičkami, co panáčkují na zadních, surikatami, anebo co třeba mravenečníci? To je také párek k pohledání… Ostatně podívejte se do galerie pod článkem.

Na sváteční pondělí 17. listopadu můžete pražskou zoo navštívit za pouhou jednu korunu. Podmínkou ovšem je, že u vstupu odevzdáte vysloužilý mobilní telefon. Ten bude posléze recyklován. Akce probíhá ve spolupráci se společností REMA Systém, která za každý odevzdaný mobilní telefon přispívá částkou 10 Kč na speciální sbírkové konto „Pomáháme jim přežít“. Od roku 2010 se v Zoo Praha podařilo vybrat již desetitisíce nepotřebných mobilních telefonů a získané finanční prostředky jsou využívány na podporu strážců Biosférické rezervace Dja v  Kamerunu a na projekty směřující k ochraně goril nížinných.

„V oblasti Dja již téměř dva roky provozujeme Toulavý autobus, který umožňuje dětem navštívit záchranné stanice pro primáty a absolvovat vzdělávací program,“ uvádí iniciátor projektu, ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Na jeho jízdy pak děti navazují prací v Ekoklubu přátel Dja. Nejnověji začali s naší pomocí chovat řekomyši, jejichž maso může nahradit maso divokých zvířat, a také sázet stromy.“

Za stejných podmínek, tedy za starý mobil a za korunu, lze zoo Praha navštívit také následující pondělí 24. listopadu.

Na světě jsou malé surikaty

Kdo by neznal surikaty. Roztomilé, malé šelmičky z čeledi promykovitých. A právě z nich teď mají velkou radost v zoo Praha. V říjnu se totiž pražské skupině narodila dvě mláďata a daří se jim velmi dobře.

Surikaty, jedni z nejzvědavějších zvířat afrických pouští a polopouští, jsou známé zejména díky svému „panáčkování“ na zadních nohách a neustálému monitorování okolí. Jsou to velmi kontaktní zvířata žijící v koloniích, ve kterých se rozmnožuje dominantní pár. Samotnou surikatu v přírodě jen tak nepotkáte.

Rodina surikat v pražské zoo se skládá z jedné samice a tří samců. Do Prahy tato skupina přišla v roce 2011 a letos je to poprvé, kdy úspěšně odchovává mláďata. Ta by do budoucna měla zůstat společně s rodinou a ideálně pomoci při dalších odchovech. Zoo Praha chová surikaty od roku 2001.

Richardův velký den

Gorilí samec Richard, hlava pražské gorilí rodiny, v neděli oslavil své 23. narozeniny. V Pavilonu goril byla pro něj a celou jeho rodinu připravena opulentní hostina.

Na přípravě dobrot se podílely také děti ze Základní školy Jižní IV, které vyhrály v soutěži pořádané zoo Praha - Staň se strážcem pralesa. Děti nasbíraly nejvíce vysloužilých mobilních telefonů, a podpořily tak ochranu goril v Africe.

Nedělní narozeninová oslava byla příjemným zpestřením pro celou skupinu pražských goril. Všichni členové si mohli pochutnat na množství dobrot, od sušených jablek, přes zeleninu, jogurt, piškoty a oříšky. Přípravy probíhaly od 9 ráno a už v 11 hodin na gorily čekalo velké překvapení.

Samec gorily nížinné Richard se narodil 9. listopadu 1991 ve Frankfurtu nad Mohanem. Mládí ale strávil v anglickém Paigntonu, odkud přišel v listopadu 2003 do pražské zoo.

Hannibal s Ellou tváří v tvář

Pár mravenečníků velkých, jejichž chov pražská zoo obnovila letos v červnu, se konečně setkal v jednom výběhu. Samice Ella a samec Hannibal do této doby zůstávali odděleni plotem, přes který sice probíhala vzájemná interakce, ale teprve teď se mravenečníci ocitli dohromady ve společném prostoru.

Zatím se mezi sebou opatrně oťukávají. U mravenečníků bývá zvykem, že jsou samci vůči samicím dominantnější, ale Hannibal to má ztížené svou velikostí. Ella je totiž větší než on, přestože jsou oba přibližně stejně staří. I tak chovatelé pevně věří, že Ella s Hannibalem v sobě najdou zalíbení a Zoo Praha se dočká prvního mláděte mravenečníka velkého.

Mravenečníci velcí mají velmi svébytný vzhled. Trubkovitá tlama v sobě skrývá až 60 centimetrů dlouhý, lepkavý jazyk. Specializují se na sběr sociálního hmyzu, zejména termitů a mravenců, kterých dokáží za den spořádat až 30 tisíc (v zoo jsou krmeni speciální kaší). Tvrdá termitiště rozhrabou pomocí svých silných, dlouhých drápů.

Zhodnoťte znovu svou jízdenku

Pražská zoo odstartovala novou kampaň posilující ekologické způsoby dopravy do zoo. Se sloganem „Zhodnoťte znovu svou jízdenku“ nabízí návštěvníků, kteří v době od 1. listopadu do 31. prosince 2014 nechají doma své auto a přicestují do zoo MHD, vlakem či parníkem, slevu na jednorázové dětské a dospělé vstupné ve výši 20 %.

Pro uplatnění 20% slevy v rámci kampaně Zhodnoťte znovu svou jízdenku je u pokladen Zoo Praha nutné předložit jízdenku Českých drah, Dopravního podniku Praha či Pražské paroplavební společnosti s datem shodným s datem návštěvy zoo.

„Pražská zoologická zahrada podporuje ekologické způsoby dopravy dlouhodobě. V roce 2008 poprvé vyjel i tzv. zoobus – speciální autobusový spoj poháněný plynem, který během hlavní sezóny jezdí kyvadlově mezi zastávkami Nádraží Holešovice a Zoologická zahrada, a to za symbolickou 1 korunu. Během letních měsíců byl v provozu dokonce každý den,“ dodává ke kampani Vít Kahle, vedoucí oddělení marketingu zoo Praha.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
zoo,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace