Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Policejní hymna je paskvil v duchu budovatelských hitů 50. let! Její další osud se dramaticky vyvíjí... Poslechněte si to, budete zírat

09.11.2014
Policejní hymna je paskvil v duchu budovatelských hitů 50. let! Její další osud se dramaticky vyvíjí... Poslechněte si to, budete zírat

Foto: Archiv

Popisek: Hudba Hradní stráže a Policie ČR doprovází všechny významné události. Takový paskvil, jakým je nová policejní hymna, však ještě nikdy nehrála

VIDEO Policie ČR se konečně dočkala své hymny. Jenže proti paskvilu, který byl představen veřejnosti prostřednictvím médií tento týden, se bouří i samotní policisté. Co bude dál s dílkem, připomínajícím budovatelské písně 50. let minulého století?

Nová policejní hymna má necelou minutu, oba autoři se vzdali honoráře a letos se podle tn.cz hrála naštěstí pouze dvakrát. Při jejím poslechu se však otvírá kudla v kapse i posluchačům, postiženým absolutním hudebním hluchem. To snad nemůže nikdo myslet vážně!

Možná fór, ale dobrý rozhodně není

Autorem prapodivného dílka, připomínajícího venkovskou kutálku, podporující pracovní morálku na stavbě mládeže 50. let minulého století, je hlavní dirigent Hradní stráže Jan Zástěra. Text napsal Martin Budek, doufejme že naposledy. Výsledkem je rytmický hudební paskvil, doplněný primitivní říkankou ve stylu „vyhrnem si rukávy, padnem hubou do trávy“, jak kdysi lidová tvořivost přebásnila jeden z nejznámějších budovatelských hitů. Policejní prezidium o ní informovalo v pátek, její podoba ale vyvolala kritiku veřejnosti i policistů. Policejní prezident Tomáš Tuhý zareagoval okamžitě a již v sobotu oznámil, že nechá hymnu přepracovat.

Rozkaz zní – okamžitě předělat!

„Pan policejní prezident rozhodl pozastavit a vrátit k přepracování pracovní verzi nové policejní hymny,“ sdělila v sobotu médiím mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková. Za rychlé rozhodnutí pochválil policejního prezidenta bezprostředně po jeho oznámení ministr vnitra Milan Chovanec. „S velkým zájmem :) jsem si na internetu poslechl tuto hudební novinku. S ještě větším zájmem jsem uvítal rozhodnutí vedení policie tuto nepovedenou věc vrátit k přepracování,“ napsal Chovanec v rozeslaném tiskovém prohlášení.

„Nijak nezpochybňuji záměr mít policejní hymnu, ale ta musí korespondovat s duchem moderní policie. Chci také ale zdůraznit, že z mého pohledu je pro policii řada důležitějších věcí, například zajistit lepší vybavení pro policisty pro každodenní práci a boj se zločinem,“ dodal ministr.

Policisté jsou znechuceni

Policejní prezidium v pátek v tiskové zprávě k představení demoverze písně uvedlo, že hymna vznikala zhruba sedm měsíců a má se stát jedním ze symbolů Policie ČR. Samotnou skladbu sice nezveřejnila, přesto se do médií dostala. Skladba s názvem V životě nestačí jen snít zazněla zatím na veřejnosti dvakrát – poprvé v červnu v Luhačovicích u příležitosti Dne policie, podruhé v rámci slavnostního ukončení kampaně „Podpořme darování kostní dřeně“.

K dílku, jehož úroveň je pod veškerou kritiku, se odmítají hlásit jako k oficiální hymně svého sboru i samotní policisté. „Jako policisté se distancujeme od nové hymny Policie ČR, která připomíná socialistické budovatelské písně a dělá jen ostudu současné policii. Stáhněte tuto píseň a nedělejte z nás šašky,“ píše se na facebookové stránce s názvem Distancujeme se od policejní hymny.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace