Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Novinky v Zoo: Orlosupí stařečci dostali posily, kočka rybářská má sladké kotě, štěňátka psů pralesních dovádí stejně jako malá prasátka pekari. A nový tygr malajský…

01.11.2014
Novinky v Zoo: Orlosupí stařečci dostali posily, kočka rybářská má sladké kotě, štěňátka psů pralesních dovádí stejně jako malá prasátka pekari. A nový tygr malajský…

Foto: Petr Hamerník, zoo Praha

Popisek: Letošní štěňata psů pralesních se narodila 10. července a mají se čile k světu.

FOTOGALERIE Vedle dvojice orlosupů bradatých, která žije v pražské zoo od roku 1971, má zoologická zahrada Praha nově další mladý pár. Také štěňata psů pralesních, narozená letos 10. července, rostou jako z vody. V zoo je k vidění i 15 sladkých prasátek pekari páskovaných, roztomilé mládě kočky rybářské začíná opatrně vykukovat z boudičky, kde dosud žilo s maminkou. A v noci ze středy na čtvrtek dorazil do pražské Zoo unikát - nový samec tygra malajského Johann.

Mladý orlosupí pár pochází z chovné stanice dravých ptáků a sov Haringsee v Rakousku a do Prahy jej přivezl koordinátor Evropského záchranného programu (EEP) orlosupů bradatých Dr. Hans Frey. S ním Zoo Praha dlouhodobě spolupracuje zejména na návratu orlosupů do Alp.

„Může to znít až neuvěřitelně, ale starý pár orlosupů bradatých je u nás přes čtyři desetiletí. Za tu dobu odchoval devět vlastních mláďat a pěstounsky ještě dalších osm mláďat podložených z jiných evropských zoo. Některá z nich byla vypuštěna zpět do volné přírody v Itálii, Rakousku, Švýcarsku a ve Francii,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Nejstarší pár orlosupů bradatých v Evropě se těší dobrému zdraví

Starý pár orlosupů bradatých zůstane v zoo Praha v zázemí, kde bude samec stále ještě využíván pro pěstounskou péči. „Naše samice už několik let nesnáší vejce, proto samec odchovává mláďata podložená z jiných zoologických zahrad. Jedná se o nejstarší pár orlosupů bradatých v Evropě, oba ptáci se ale stále těší celkem dobrému zdraví. Bohužel již začínají mít problémy dostat se na hnízdo umístěné vysoko na skále. Proto jsme se rozhodli je přesunout do zázemí, kde je pro ně připravena prostorná voliéra, kde se mohou pohodlně dostat na hnízdo a užít si zaslouženého orlosupího důchodu,“ dodal Antonín Vaidl, kurátor ptáku zoo Praha.

Díky úspěchům a zkušenostem v odchovech orlosupů bradatých získala pražská zoo mladý pár s cennou krví, která je zatím v chovech málo zastoupená. Oba ptáci se narodili v roce 2007 a původně byli odchováni v Řecku. „Právě teď se dostávají do reprodukčního věku. Díky cenné krvi, kterou tito orlosupi mají, by první dvě až tři mláďata byla určitě použita do chovu. Teprve ta další by na základě rozhodnutí koordinátora chovu mohla být zapojena do programu reintrodukce do volné přírody,“ dodal Antonín Vaidl.

Evropský záchranný program pro supa mrchožravého

Zoo Praha zároveň od roku 2012 vede Evropský záchranný program pro supa mrchožravého – v současnosti nejohroženějšího supa Evropy, a evropskou plemennou knihu. Za posledních deset let odchovala nejvíce mláďat supů mrchožravých v Evropě. Od roku 2013 rozvíjí ve spolupráci s bulharskou organizací Green Balkans projekt, jehož dlouhodobým cílem je návrat supů mrchožravých vylíhnutých v lidské péči do přírody. Prostředky od pražské zoo slouží na výstavbu chovných voliér v záchranné stanici ve Staré Zagoře a analýzu DNA sloužící k určení pohlaví ptáků. 

V zoo řádí rozkošná štěňata psů pralesních

Štěňata psů pralesních, narozená letos 10. července, rostou jako z vody. Dva samečky a jejich malou sestřičku mohou návštěvníci vidět, jak dovádí ve vnitřní i venkovní expozici společně se svými sourozenci z loňského vrhu.

Návštěvníci teď mají možnost v expozici v pražské zoo obdivovat smečku osmi psů pralesních – tři loňská mláďata, tři letošní a jejich rodiče. Otec štěňat pochází z Japonska a jeho mláďata jsou pro chov hodnotná. Časem budou štěňata v rámci Evropského záchovného programu (EEP) poslána do jiných zoologických zahrad.

Pražská zoo chová psy pralesní od roku 1988, od té doby se podařilo odchovat nejméně 39 mláďat. Svůj domov našla po celé Evropě, ale také v Severní Americe, Japonsku a některá z nich se dokonce vrátila na rodný jihoamerický kontinent.

Dva čuníci jdou… Tedy je jich vlastně patnáct

V pražské zoo je momentálně k vidění 15 prasátek pekari páskovaných. Nejmladší z nich se narodila teprve tuto středu. Pohled na tyto dva nové přírůstky, které se společně se svými staršími sourozenci a rodiči prohánějí po expozici, rozhodně stojí za to.  

Pekariové se vyskytují v Jižní a Střední Americe a většinu svého času věnují pátrání po potravě. Žijí v uzavřených společenských skupinách, kde se členové poznávají především podle pachu. Pekariové páskovaní jsou v pražské zoo chováni už od válečných let.

Nový tygr malajský se jmenuje Johann

V noci ze středy na čtvrtek dorazil do pražské zoo nový samec tygra malajského Johann. Pokud vše půjde dobře, chovatelé spojí Johanna s pražskou samicí Banyou, která zatím neporodila žádné mládě.

„Malajských tygrů je v Evropě v současné době zřejmě pouze 17, z toho drtivá většina z nich jsou blízcí příbuzní. V našem chovu máme nepříbuzného samce, který se ale bohužel chová agresivně vůči samicím,“ říká Pavel Brandl, kurátor savců zoo Praha.

Podívejte se na unikátní záběry zvířat ve fotogalerii pod článkem, takhle zblízka je v expozici můžete vidět málokdy.

Pražská zoo se proto rozhodla ve spolupráci se zoo Parc des Félins v Nesles ve Francii vyměnit jednu ze svých samic Radju za jejich samce a vytvořit nové chovné páry. Samice Banya i Radja by tak měly dostat možnost porodit svá první mláďata. „V pražské zoo by měl být nový samec k vidění v expozici od druhé poloviny listopadu. Spojení se samicí Banyou bude záležet na její říji, ale je pravděpodobné, že k němu dojde až v příštím roce,“ dodává Pavel Brandl.

Tygři malajští jsou pro vědu známí teprve od roku 2004, a jak jejich jméno napovídá, vyskytují se pouze na malajském poloostrově, v počtu okolo 700 jedinců. Zoo Praha je chová od roku 2006, kdy přišla ze zoo v Halle samice Radja. O rok později následovala samice Banya a konečně v roce 2008 dorazil i samec Kawi, pocházející z Lok Kawi Wildlife Parku ve státě Sabah (Borneo).

V pražské zoo slaví první porod kočky rybářské

Pražská zoo se dočkala. Poprvé v její historii se narodilo mládě kočky rybářské. Pro samici Oruwu se jednalo o první porod a je dobrou zprávou, že se o své první mládě stará velmi dobře.

Koťátko přišlo na svět na začátku října a zatím většinu času trávilo ukryto v boudičce se svou matkou. V těchto dnech ale začíná pomalu vylézat ven a je možné ho v expozici vidět.

S chovem koček rybářských začala zoo Praha teprve v roce 2004. Samice Oruwa a samec Mates jsou jedny z mála koček rybářských v evropském chovu, které původem pocházejí ze Srí Lanky. V Evropě je momentálně pouze 9 dospělých jedinců se srílanskou krví.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
zoo,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace