Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kamery, občané a novináři ven! Praha 7 chce jednat v tajnosti

25.03.2013
Kamery, občané a novináři ven! Praha 7 chce jednat v tajnosti

Foto: Martin Tyburec

Popisek: Praha 7, ilustrační foto

Na začátku března se na Praze 7 poprvé sešel čerstvě ustavený výbor pro novou radnici, který vznikl v souvislosti s výsledky místního referenda týkajícího se právě příštího sídla zdejších úředníků.

Téměř dvouhodinové jednání ale nepřineslo absolutně žádný výsledek. Koalice se s opozicí nedokázala dohodnout na jednacím řádu a hlavně na tom, zda mají být schůze tohoto výboru přístupné veřejnosti. 

Proti tomu, aby se důležitých jednání, která mohou rozhodnout o podobě budoucí radnice Prahy 7, mohli zúčastnit i občané se podle informací serveru Krajské listy.cz staví hlavně zástupci ČSSD a KSČM. 

Hlavně, aby nás nenatáčeli! 

Těm vadí, že by je při práci natáčely kamery, obtěžovali občané anebo dokonce novináři. Jednání ostatních výborů jsou navíc neveřejné zcela běžně. Jeden ze členů výboru pro novou radnici a dlouhodobý kritik současného vedení Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ) je ale opačného názoru. Podle něj mají občané na přístupnost těchto schůzí právo už proto, že se masovou účastí v referendu velmi aktivně do procesu výběru nové radnice zapojili. 

„Tento výbor je zcela specifický v tom, že vznikl na základě referenda, do kterého se zapojilo 14 tisíc lidí. A ti svojí účastí dali jasně najevo, že je ta věc zajímá. Neexistují tedy pádné argumenty proto, aby tato jednání byla uzavřená,“ vyjádřil se Mirovský, který však dodal, že se koalici přesto nejspíš podaří uzavřít už příští schůzi, která by se měla uskutečnit 25. března. 

Rada už nyní výbor obchází 

Výbor pro novou radnici má dohromady 11 členů. Proti účasti veřejnosti hlasovala zástupkyně KSČM, tři členové za ČSSD a tři členové za ODS. Pro otevřenost byli naopak 2 zastupitelé z TOP 09 a oba zelení. Jak vidno, většinu ve výboru mají stoupenci současné radniční koalice a mohou tak prosadit všechny své návrhy. Přesto nebo právě proto si přítomnost veřejnosti nepřejí. 

Úkolem nového orgánu je především řídit veškerou agendu, která s výběrem budoucí radnice souvisí. Od analýzy současné situace, přes určení zadávacích podmínek, hodnocení jednotlivých variant a jejich výběr až po stanovení detailního plánu postupu, vyhodnocení projektu a jeho řízení. 

Už při první možné příležitosti se ale zdá, že se Rada sedmé městské části v čele se starostou Markem Ječménkem rozhodla výbor obejít. Před časem se totiž do hry dostala jedna z možných variant nové radnice a to odkoupení budovy vydavatelství Economia v Dobrovského ulici na Letné. Tu její majitel Praze 7 nabídl za 345 milionů korun. Ovšem místo toho, aby se touto možností začal zabývat výbor pro novou radnici, Rada sama minulý týden rozhodla o vypsání zakázky na posouzení technického stavu této nemovitosti, aniž by čekala na stanovisko výboru, který právě kvůli takovýmto záležitostem vznikl. Není navíc bez zajímavosti, že zmíněnou zakázku získala pražská firma ISTAR s.r.o. za sympatických 493 200 korun. 

Vystěhovat se musí do roku 2015 

Problém s hledáním nové radnice se na Praze 7 řeší už několik let. Ve stávající budově na Nábřeží kapitána Jaroše totiž úřadům této městské části končí nájem už za dva roky. Po celou dobu, kdy Praha 7 hledá své nové sídlo, provází tento proces nejrůznější problémy. Původně chtěli místní politici postavit nebo koupit budovu za miliardu korun. Proti tomu se ale postavili zdejší občané a v lednovém referendu své představitele zavázali k tomu, že nová radnice nesmí stát více než 500 milionů. Všechny dosavadní projekty tak smetli ze stolu a výběr místa pro novou radnici Prahy 7 začíná od čistého stolu. Hlavní úlohu by v něm měl sehrát zmiňovaný výbor pro novou radnici. 

Martin Tyburec

Vložil: redaktor KL1

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace