Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Váleček se stěhuje do nového Afrikária v polské Vratislavi. Podívejte se, jak to vypadá, když se nakládá hroch

18.10.2014
Váleček se stěhuje do nového Afrikária v polské Vratislavi. Podívejte se, jak to vypadá, když se nakládá hroch

Foto: ZOO Praha

Popisek: Váleček není zrovna lehký náklad...

V úterý odjel náš hroch obojživelný Váleček do zoo v polské Vratislavi. Dosáhl věku, kdy už nemůže zůstávat se svými rodiči, a je na čase, aby se postavil na vlastní nohy. V Zoo Wroclaw se stane novým chovným samcem a společnost mu budou dělat dvě samice, devatenáct let stará Rumba a její devítiletá dcera Salsa. Na Válečka navíc čeká úplně nové prostředí moderního pavilónu Afrikárium.

Váleček, kterého na horním snímku vidíte při nakládání (je to dvoutunový kolos, takže to není až taková legrace, jak by se snad někomu zdálo), se narodil 8. června 2011 samici Marušce a samci Slávkovi. V srpnu téhož roku ho pokřtil herec a moderátor Marek Eben. O jménu, které připomíná hrdinu seriálu Kamarádi ztvárněného právě Markem Ebenem, hlasovali lidé na internetu a poté ho chovatelé vybrali ze tří návrhů.

Váleček

V pražské ZOO tedy zůstávají jeho rodiče,  Slávek a Maruška. A hlavně Slávek je pozoruhodný hroch… Slávek se podle chovatelů vyznačuje klidnou a mírumilovnou povahou. Ačkoliv je mohutný (váží odhadem 3,5 tuny a vyrovná se tak i samicím slonů indických), nijak svou sílu zbytečně neprosazuje. Naopak – je výjimečný tím, že se nechová nesnášenlivě k mláďatům a během odchovů není nutné ho oddělovat, což je v podmínkách zoologických zahrad skutečná rarita. Sám Slávek se již rovněž stal několikrát otcem a od roku 2012 obývá moderní pavilon v horní části zoo.

Pražská povodeň – největší drama Slávkova života

Největším dramatem Slávkova života byla nepochybně povodeň v srpnu 2002, která starý Pavilon velkých savců, v té době Slávkův domov, zcela zaplavila. Zatímco jeho tehdejší partnerka s dcerou zaplatily velkou vodu životem, Slávek ji přežil. Po celou dobu povodně zůstal v pavilonu a naštěstí nenašel otevřené dveře ven – kdyby se tak stalo, Slávek by mohl uprchnout mezi lidi a to vzhledem k nebezpečnosti hrochů nebylo možné riskovat. Jeden den však chovatelé vůbec netušili, zda Slávek žije. Nikde po něm nebylo ani památky. Přes usilovné a často krkolomné pátrání ho nikdo v pavilonu nenašel a všichni ho považovali za ztraceného. O to větší bylo překvapení, když dva dobrovolní záchranáři vylámali otvor v kovových dveřích na ochozu pavilonu a zjistili, že Slávek uvíznul na zcela nečekaném místě. Při velké vodě zřejmě plaval v celém prostoru pavilonu, kde byli kromě hrochů chováni také nosorožci a sloni, a zamířil i nad stání slonů. U stropu tam byl ochoz pro personál a právě za jeho hrazením Slávek po opadnutí vody zůstal. Další den po svém objevení se Slávek dostal do opačné části pavilonu, na ochoz nad expozicí nosorožců. Podařilo se mu hlavou vyrazit okno a poněkud nesvůj sledoval dění venku.

Zapeklitý problém, jak Slávka bezpečně dostat dolů, tehdy pomohla vyřešit firma Skanska. Slávka nejdříve chovatelé přesvědčili, aby na čas vyklidil prostor nad nosorožčími stájemi, a posléze se musel sbíječkou vylámat otvor dostatečně velký pro našeho povodňového hrdinu. Dělníci nakonec připravili šikmou rampu do výběhu, po níž Slávek celkem ochotně sešel do bezpečí. U nosorožců hostoval několik dní, protože jeho vlastní bazén popraskal a bylo potřeba ho důkladně opravit.

Slávka kropil hadicí každý, kdo šel právě kolem

V tehdejším nosorožčím výběhu nebyl bazén, a tak Slávka alespoň kropil hadicí každý, kdo šel právě kolem. První den hroch ani nechtěl jíst, ale už v noci dokázal hbitě přešplhat hrazení mezi oběma nosorožčími výběhy a tak dokázal, že mu zřejmě nic vážného není. Když konečně nastal ten slavný den, kdy se mohl Slávek vrátit, hasiči mu do bazénu napustili vodu a první, co hroch udělal, bylo pořádné napití. Teprve jakmile hladina vody v bazénu viditelně klesla, Slávek si lehnul a blaženě se ve vodě protahoval.

Během podzimu nastalo hledání nové samice, která by Slávkovi zpříjemnila nucenou samotu. Podařilo se – už koncem listopadu dorazila tříletá samička Maruška, která se narodila v ostravské zoo. Proti Slávkovi byla malá a jejich seznamování neprobíhalo právě mírumilovně, ale nakonec Slávek uznal, že ten drobek je skutečně jeho nastávající partnerka a ne mládě, a oba vytvořili spokojený pár, který už povil dva potomky, jeden z nich je právě Váleček.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
zoo,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace