Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

BD Papírníkova versus Central Group, zápas píská magistrát

18.03.2013
BD Papírníkova versus Central Group, zápas píská magistrát

Foto: Central Group

Popisek: Takto třeba vypadá výstavba Central Group na Barrandově...

Výstavba bytových domů společností Central Group v Modřanech je již několik let kontroverzním projektem. Dalším vyostřením celé kauzy byl krok magistrátu.

Ten zrušil stavební povolení na výstavbu bytového komplexu, jenž vydali úředníci Prahy 12.  Důvodem bylo upozornění Bytového družstva Papírníkova o nepřizvání úředníků Prahy 12 ke stavebnímu řízení. Tato neúčast sousedícího sdružení výstavby bylo označena jako výrazné pochybení a magistrát tak zrušil povolení stavby. Ozývají se slova: stavíte na černo, přes zrušení stavebního povelení stavíte dál, budete platit vysoké sankce, zastavíme stavbu atd.

Jiří Vosecký, vedoucí odd. stavebního řízení a speciální výstavby MČ Prahy 12, pro Krajské listy.cz k celé věci uvedl: „Pro stavební řízení stanoví stavební úřad odlišný okruh účastníků (§ 109 stav. zákona) než při územním řízení (§ 85 stav. zákona).  Nepovažovali jsme za nutné stanovit jako účastníka BD Papírníkova, jelikož všechny námitky BD se týkaly kapacity staveb, jejich podlažnosti a dalších skutečností,  které již byly projednávány  v územním řízení a vysvětleny v územním rozhodnutí. Platná legislativa (stavební zákon, správní řád a související předpisy) je značně komplikovaná a rovněž  správní soudy postupně nalézají význam jednotlivých pojmů a správnost procesních postupů“.

Stavební a územní řízení není totéž

Jiří Vosecký dále dodává „Odvolací orgán (magistrát) rozhodnutí o povolení stavby zrušil z důvodu nezařazení BD mezi účastníky, avšak ani on své rozhodnutí neodůvodnil. Poté, co nabylo právní moci rozhodnutí odvolacího orgánu, byl stavebník  vyzván, aby stavbu zastavil. Byly povoleny pouze práce nezbytné pro statické zajištění stavební jámy a stavebník byl vyzván, aby ve lhůtě 14 dnů předložil stavebnímu úřadu návrh stavebního zajištění stavební jámy spolu s jeho posouzením autorizovanou osobou.  Dále bylo zahájeno řízení o odstranění stavby dle § 129s stavebního zákona a stavebník byl poučen o možnosti dodatečného povolení stavby, pokud o to v 30denní lhůtě požádá a doloží všechny zákonem požadované doklady. V řízení o dodatečném povolení stavby stavební úřad postupuje dle shodných pravidel jako při stavebním řízení a lze předpokládat, že nyní bude BD účastníkem tohoto řízení“.

K důvodu zrušení stavebního povolení se vyjádřila vedoucí analytické skupiny Central Group Veronika Vohralíková, pro Krajské listy.cz uvedla „Jedná pouze o formální záležitost. Bytové družstvo Papírníkova bylo účastníkem v rámci územního řízení a s jejich námitkami vůči tomuto řízení se již stavební úřad, resp. Magistrát hlavního města Prahy vypořádal.“

Stavební povolení jsme měli, tvrdí Central Group

Obchodní ředitel Central Group Jiří Vajner dodal: „Na výstavbu, která v lokalitě probíhala, jsme měli pravomocné stavební povolení. Takže v žádném případě nemůže být tato výstavba označována za stavbu „na černo“, jak je obecně interpretováno.“

Central Group je kritizován, že i přes zrušení stavebního povolení staví dál. Stavební úřad chce s firmou zahájit sankční řízení a udělit jí pokutu. Také podle radní městské části Prahy 12 Daniely Rázkové (Změna pro Prahu) developer i přes zrušení stavebního povolení staví dál. „Ve chvíli, kdy obdržel, že nemá platné stavební povolení, tak měl práce zastavit". Jiří Vajner pro Krajské listy dodal:  „Pravomocné stavební povolení bylo nyní skutečně zrušeno a v současnosti je tedy stavba zastavena, nicméně na základě výzvy stavebního úřadu probíhají ještě práce na statickém zajištění stavební jámy. Jedná se o armování a betonování související s nutným zajištěním stavby“.

Cílem odpůrců stavby, především BD Papírníkova,  je pozastavit projekt a přinutit Central Group pomocí správního soudu k přepracování projektu, se kterým od počátku nesouhlasí. Jiří Vajner nastínil další postup Central Group: „Dalším naším krokem bude řešení nové legalizace výstavby“.

Simona Vorlová

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace