Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bizardní zrůdička z Prahy dobyla světová média. A teď se chystá soudit. Nejsem ošklivý, tvrdí

14.12.2013
Bizardní zrůdička z Prahy dobyla světová média. A teď se chystá soudit. Nejsem ošklivý, tvrdí

Autor: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Popisek: Kakadu palmový těsně po vyklubání

FOTOGALERIE Titulky to byly opravdu barvité: Tohle se narodilo v pražské ZOO! Poznáte, co je to za podivného tvora? Cesta do pravěku: Vzácné ptačí mládě už má půl kila! Bajaja by se ho bál! Nesmějte se mu, bude z něj krasavec… O co jde? V pražské zoologické zahradě se narodilo mládě vzácného papouška, které po vyklubání vypadalo opravdu bizardně.

O zvířátku, které je tak ošklivé, až je krásné, píše v Deníku osoba nepovolanější, sám pan ředitel ZOO Miroslav Bobek: Byť novinové titulky tomu nenasvědčovaly, z hodiny na hodinu se stal hvězdou. Jedna známá mě dokonce upozornila, že na webu listu Daily Mail je „hned vedle vévodkyně Kate“. Možná je bizarní, možná vypadá jako z pravěku, ale nemohu si pomoci, hlavně je to neuvěřitelný sympaťák. Náš malý kakadu palmový. Nová hvězda naší zoo a také jeden z jejích největších úspěchů roku 2013.

Čekali jsme na něj dost dlouho a museli jsme překonat několik zklamání. První vejce náš chovný pár kakadu palmových rozbil. Další dvě se nepodařilo inkubovat. Až to čtvrté se kurátorovi chovu ptáků, Antonínu Vaidlovi, podařilo inkubovat.

Když se vejce začínalo 29. září líhnout, byl Tonda na cestě z Edinburku. Vracel se z konference, kde přišla na přetřes mimo jiné otázka, proč se nedaří odchovávat kakadu palmové… Z auta tehdy dával kolegům pokyny, jak s líhnoucím se vejcem zacházet, a po návratu z něj holátko doslova vyloupal.

Napřed muselo mládě do inkubátoru

Jestliže cesta k vylíhnutí vejce byla trnitá, těžko říct, k čemu přirovnat to, co následovalo. Tonda zůstával měsíc ve dne v noci v zoo a každých devadesát minut mládě krmil; jen mezi půl třetí a šestou ráno měl o trošku delší přestávku. Musel přitom experimentovat se složením potravy a současně dávat velký pozor, aby jí mláděti nedal příliš málo (nedokázalo by ji ve volátku zpracovat), anebo příliš mnoho (to by je zabilo).

Ani po prvním měsíci si příliš neoddechnul, alespoň si však mládě v inkubátoru, kde pečlivě udržoval nejen teplotu, ale i vlhkost, vozil na noc domů. Rodina ho tedy už nemusela navštěvovat v zoo, jenže víc než čtyři hodiny se vcelku stejně nevyspal.

Ve věku deseti týdnů malý kakadu žadoní, podupává si nohou, při rozčilení mu rudnou tváře a zvedá chocholku. Bude z něj nezpochybnitelný krasavec, ale vždycky asi budeme vzpomínat na to, jak se ještě neopeřený, možná poněkud bizarní, se vztyčenou hlavou sebevědomě díval na fotografy jako by říkal: „Jsem malej. No a co?“

Kakadu se zlobí a žádá o tiskovou opravu!

Na webu pražské ZOO se objevila tato zpráva: V souladu s ustanovením § 10 a násl. zákona č. 46/2000 Sb. žádám šéfredaktory dotčených médií o zveřejnění tiskové opravy nepravdivých a zavádějících informací, kterými byla závažným způsobem poškozena moje osobnostní práva a rovněž pověst mých rodičů.

Titulek Vypiplaný opelichaný poklad, který byl použit v Týdeníku, jsem ještě ochoten akceptovat, třebaže termín „opelichaný“ je v uvedeném kontextu zcela chybný. Kategoricky však žádám o dementi tvrzení deníku Prásk, který uvedl doslova: Z ošklivce vyroste papoušek za 200 tisíc! Tímto výrokem jsem byl nejen hrubě dehonestován, ale došlo rovněž k porušení zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.

Zveřejnění opravy požaduji rovněž po deníku Krtek, který ve svém titulku použil dokonce slova Fuj, to je hnusák. Nic podobného si nenechám líbit od nikoho a od Krtka už vůbec ne.

Vrcholem všeho byl však článek Libových novin, které napsaly: Mládě je sice nesmírně ošklivé, takže musí být ukryto před zraky diváků, ale postupně se z nevzhledného tvora začne klubat elegantní pták, kterého v Čechách zpopularizovala dávná píseň Viktora Sodomy. Ta je však také příčinou jeho trápení. Většina návštěvníků zoo si ji totiž automaticky začne v jeho blízkosti zpívat, z čehož je pražský kakadu už úplně na nervy. Proto se dlouho nepodařilo v pražské zoo kakadua odchovat, neboť kakaduové byli z toho neurotičtí a měli problém. Vyřešil to až hluchý kakadu, který se mohl díky tomu stát otcem.

Tento text podle mého přesvědčení zcela naplňuje skutkovou podstatu trestného činu pomluvy podle § 184 Trestního zákoníku, a to nejen ve vztahu k mé osobě, nýbrž i k osobám mých rodičů. Od podání trestního oznámení jsem ochoten upustit pouze v případě, že v Libových novinách bude pod titulkem Nejkrásnější papoušek neprodleně zveřejněn text, který vše uvede na pravou míru.

Přikládám fotografii zachycující mou aktuální podobu a věřím, že nebudu nucen – tentokrát již prostřednictvím svého právního zástupce - přistoupit k dalším krokům.

S pozdravem

Kakadu palmový
nar. 1. října 2013,
trvalé bydliště U Trojského zámku 3/120, Praha 7

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Galerie
Tagy
zoo,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace