Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ve středu 27. června od 9:00 na Výstavišti! Praha zve veřejnost na společné jednání o návrhu metropolitního plánu

21.06.2018
Ve středu 27. června od 9:00 na Výstavišti! Praha zve veřejnost na společné jednání o návrhu metropolitního plánu

Foto: IPR Praha

Popisek: Metropolitní plán

Metropolitní plán je ve své podstatě dohoda mezi městem a občany o budoucí podobě Prahy, v níž je třeba skloubit zájem veřejný se zájmy soukromými. Tato dohoda zároveň respektuje historické dědictví města, chrání zelené plochy a nabízí dostatek místa nejen pro výstavbu bytů, ale také parků a škol pro děti. „Pojďme společně diskutovat 27. června od 9:00 na pražské Výstaviště o budoucí podobě hlavního města,“ zve občany hlavní město Praha.

Akce na Výstavišti se zúčastní primátorka Adriana Krnáčová, náměstkyně primátorky hl. m. Prahy Petra Kolínská, ředitel UZR MHMP Martin Čemus, ředitel IPR Praha Ondřej Boháč, ředitel Atelier T-plan, s.r.o., hlavní projektant Libor Krajíček, vedoucí kanceláře KMP IPR Praha, hlavní projektant Roman Koucký, referent UZR MHMP Libuše Hadravová a Jakub Tomeš. Program potrvá celý den a na závěr jsou vyhrazeny více než dvě hodiny na dotazy veřejnosti. Průběh jednání bude také možné sledovat v přímém přenosu na portálu praha.eu.

 

Metropolitní plán právě vstupuje do své další fáze

 Po šesti letech intenzivních prací vstupuje nový územní plán hlavního města Prahy (metropolitní plán) do své další fáze. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (projektant) předal v pátek 13. dubna 2018 návrh metropolitního plánu včetně Vyhodnocení vlivu na udržitelný rozvoj území pořizovateli (Odboru územního rozvoje Magistrátu hl.m. Prahy) k projednání dle § 50 stavebního zákona. Pořizovatelem přijatá dokumentace byla oficiálně zveřejněna na webových stránkách www.praha.eu.

Co je územní plán a proč se o něj zajímat

Územní plán potřebuje každá obec. Také Praha ho má, ale jeho platnost skončí v roce 2022. Proto vzniká návrh metropolitního plánu. Územní plán je předpis, který určuje, jak se bude město v následujících deseti až dvaceti letech rozvíjet: kde se stavět smí a kde nesmí, kde má vzniknout park, kudy povede nová silnice, kde mají být školy, školky a nemocnice, a jak moc se má proměnit podoba každé části města. Musí přitom nastavit vyvážené podmínky mezi veřejným zájmem a soukromými zájmy obyvatel, stavebníků a investorů, to celé v zájmu udržitelného rozvoje města. Úkolem plánu je sladit všechny tyto mnohdy protichůdné požadavky, a vytvořit tak přehledné a stabilní prostředí, kde platí jasná pravidla.

Územní plán tak nejen stanovuje určité limity, ale zároveň vlastníkům garantuje právo využívat pozemky v souladu se schválenými regulativy. V konečném důsledku je závazný pro úředníky na stavebním úřadě, kteří vydávají (anebo nevydávají) povolení k umístění konkrétní stavby.

Nový územní plán Prahy - tzv. metropolitní plán

Aktuálně platný Územní plán sídelního útvaru hl. m. Prahy byl schválen roku 1999. Od té doby se mnohé ve vývoji, užívání a celkovém pojetí města změnilo, a vznikla tak potřeba vytvořit nový plán, který bude umět reagovat na dosud málo známé výzvy budoucnosti. Praha proto přistoupila k přípravě nového územního plánu, který dostal své specifické jméno – metropolitní plán.

Návrh metropolitního plánu se soustředí na celek města a formuluje důležité úkoly pro jeho rozvoj: jeho cílem je zastavit rozšiřování města do okolní krajiny, chránit volnou krajinu nebo zajistit síť kvalitních ulic, náměstí a parků, dostatek veřejné vybavenosti a technickou infrastrukturu. Na základě toho pak především vymezí zastavitelná a nezastavitelná území, stanoví výškovou regulaci a určí, jak smí být dané území využíváno.

Co je dobré vědět? K čemu slouží schválený územní plán?

Územní plán slouží politikům jako zásadní podklad pro rozhodování – co se má kde z veřejných peněz vybudovat, co je potřeba prioritně podpořit a co může počkat. Zejména v oblasti technické a dopravní obslužnosti, zajištění dostatečné sítě škol, školek a zdravotních zařízení.

Proč by mne návrh metropolitního plán měl zajímat jako občana?

Z metropolitního plánu se dozvím, nakolik a jakým způsobem se může proměnit okolí mého domova.  Při koupi nemovitosti se například mohu podívat, zda se v okolí nechystá něco, co by mohlo ovlivnit místní kvalitu života anebo hodnotu nově nabyté nemovitosti.

V čem je pro mě návrh metropolitního plánu zajímavý, když jsem vlastník pozemku nebo investor?

Metropolitní plán mi osvětlí, jak mohu se svým pozemkem nakládat, kde se bude či nebude moci stavět. Mohu se tedy rozhodnout, kam je výhodné investovat. Plán investorům zároveň stanovuje pravidla, které má připravovaný záměr respektovat.

Jak mohou návrh metropolitního plánu ovlivnit městské části a jejich zastupitelé?

Městské části, resp. jejich zastupitelstva mohou ve stanoveném termínu podávat k návrhu plánu zásadní připomínky. O zapracování či odmítnutí zásadních připomínek městských částí pak hlasuje zastupitelstvo hlavního města Prahy jednotlivě. Stanoviska městských částí jsou pro výslednou podobu plánu velmi důležitá, neboť právě městské části mají detailní znalost svého území a potřeb.

Jak mohou návrh metropolitního plánu ovlivnit zastupitelé a radní hlavního města Prahy?

Zastupitelé schvalují zadání pro tvorbu nového územního plánu. Jednotliví zastupitelé mohou připomínkovat předložený návrh ve stejném čase a rozsahu jako občané města, nemají žádné přednostní právo.  Zastupitelstvo také schvaluje finální návrh územního plánu. Mezi zadáním a hlasováním o finálním návrhu nesmí zastupitelstvo do přípravy vstupovat. Zastupitelé mohou tam, kde to zákon umožňuje, prodloužit zákonem dané lhůty pro seznámení se s podkladem a mohou rozhodnout o tom, kdo bude návrh územního plánu zpracovávat.

 

Vložil: Redaktor KL