Česko hledá prezidenta, ne šaška! A o čem se u nás nemluví
25.01.2018
Foto: TV Prima
Popisek: Debata na Primě
Takový úspěch zřejmě nečekali ani samotní šéfové privátních televizních stanic. Televizní debaty s kandidáty na funkci prezidenta jim zajistily sledovanost, jakou nedosáhly ani jejich oblíbené seriály, nebo různé obskurní reality show. Tou vůbec nejúspěšnější se totiž prozatím stal souboj mezi prezidentem Milošem Zemanem a akademikem Jiřím Drahošem v televizi Prima, nazvaný Česko hledá prezidenta, kterou si nenechaly ujít více než dva miliony diváků.
Bohužel se však jednalo o nejhorší podívanou, jakou si lze v televizi představit. Tak závažná záležitost, jakou je bezpochyby souboj dvou kandidátů na funkci hlavy státu, se změnila v nedůstojnou arénu nevychovaných diváků či dokonce hulvátů, kteří dávali tím nejprimitivnějším způsobem (pokřiky, pískotem a bučením) najevo svoje preference. Hlavní odpovědnost za skandální formát ovšem nese samotná televize Prima, která tím leckoho zklamala. Přece jenom se z našich privátních kanálů těší pověsti relativně solidní a vlídné stanice.
V(oříšek) v aréně
Nešťastné bylo rovněž rozhodnutí, aby zásadní duel moderoval Karel Voříšek. Nezvládl ukočírovat ani oba soupeře, ani publikum. To paradoxně sehrálo hlavní roli a v jeho řevu a pískotu často zanikalo, co oba kandidáti vlastně říkají. Na druhé straně to bylo téměř jedno. V Česku totiž platí, že skalní příznivci své favority budou volit, ať řeknou či udělají cokoliv. A kolovrátkově omílaná témata nepřináší nerozhodnutým voličům již nic nového, nemluvě o tom, že většina českých politiků z obavy, aby neztratila přízeň lidu, odpovídá na vše téměř totožně.
Orgie populismu
Většina politologů se v hodnocení debaty v TV Prima shodla, že se hlavní pozornost točila kolem marginálních témat. Protikuřácký zákon, ani problematika držení zbraní či zdanění restitucí (a dokonce ani migrace), nejsou tím hlavním, co má hlava státu řešit a především co sužuje Česko. Navíc se z těchto hlavních předvolebních hitů staly orgie populismu. Je velkým paradoxem, že se představitelé české politické scény předhánějí v tom, kdo je více proti migraci, přitom v naší zemi žije již kolem půl milionu cizinců a tento počet je vůbec nejvyšší v historii. Ještě větším paradoxem je skutečnost, že největší podíl činí právě tolik obávaní ekonomičtí migranti!
Mediální tabu
Zatímco se řeší pouze tzv. nelegální migrace, téměř je ignorován problém migrace legální, především kvůli zaměstnání. Některá města, například Plzeň, trápí obrovský nárůst kriminality, ale o tom se téměř nehovoří, protože levná zahraniční pracovní síla se stala strategickou výhodou pro český průmysl. Ročně je přitom v Česku kvůli kriminalitě stíháno několik tisíc cizinců. Podle policejních statistik u nás výrazně stoupá trestná činnost balkánských, ruských a asijských zločineckých gangů. Děsivý je fakt, že stále stoupající tendenci mají i snahy o korupční průnik těchto gangů do státní správy i do tvorby zákonů. Česko je navíc tradičně oblíbenou zemí k legalizaci peněz, získaných z prodeje drog, prostituce, apod. Zvláštní kapitolu pak tvoří podvodné sňatky, umožňující u nás pobyt mužů z problematických zemí.
Prezident, ne šašek!
Podobným předvolebním evergreenem je držení zbraní. Zatímco u nás klesl počet vražd na vůbec nejnižší počet (v roce 2016 jich bylo například pouze 136) a naprostá většina se odehrává v příbuzenském kruhu a zdaleka ne pouze s pomocí zbraní, na silnicích je ročně usmrceno více než 500 osob. Dopravní prostředky jsou tak nejpočetnějším vraždícím nástrojem v Česku a nikdo o jejich možné regulaci ani nehlesne. Přitom počet obětí teroristických útoků v Evropě je pouhým zanedbatelným zlomkem ve srovnání s mnoha tisíci zmařených životů na silnicích či železnicích. Jenže o žádném z těchto zcela zásadních a palčivých problémů se v předvolebních debatách nemluví. V tragickém stínu skutečně vážných témat se odehrává buď zoufale nudná debata nebo nedůstojný tyjátr, v němž ochotně statují jak kandidáti, tak jejich voliči.
Opět se potvrdilo, že když se dva perou, prospěch z toho má ten třetí. V tomto případě televizní stanice, která dosáhla rekordní sledovanosti, avšak na úkor důstojnosti prezidentské funkce. Naprosto přesně to vystihnul jeden z diváků, který na sociálních sítích upozornil: „Česko hledá prezidenta, ne šaška!“
Vložil: Adéla Hofmanová