Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česko hledá prezidenta, ne šaška! A o čem se u nás nemluví

25.01.2018
Česko hledá prezidenta, ne šaška! A o čem se u nás nemluví

Foto: TV Prima

Popisek: Debata na Primě

Takový úspěch zřejmě nečekali ani samotní šéfové privátních televizních stanic. Televizní debaty s kandidáty na funkci prezidenta jim zajistily sledovanost, jakou nedosáhly ani jejich oblíbené seriály, nebo různé obskurní reality show. Tou vůbec nejúspěšnější se totiž prozatím stal souboj mezi prezidentem Milošem Zemanem a akademikem Jiřím Drahošem v televizi Prima, nazvaný Česko hledá prezidenta, kterou si nenechaly ujít více než dva miliony diváků.

Bohužel se však jednalo o nejhorší podívanou, jakou si lze v televizi představit. Tak závažná záležitost, jakou je bezpochyby souboj dvou kandidátů na funkci hlavy státu, se změnila v nedůstojnou arénu nevychovaných diváků či dokonce hulvátů, kteří dávali tím nejprimitivnějším způsobem (pokřiky,  pískotem a bučením) najevo svoje preference. Hlavní odpovědnost za skandální formát ovšem nese samotná televize Prima, která tím leckoho zklamala. Přece jenom se z našich  privátních kanálů těší pověsti relativně solidní a vlídné stanice. 

V(oříšek) v aréně

Nešťastné bylo rovněž rozhodnutí, aby zásadní duel moderoval  Karel Voříšek. Nezvládl ukočírovat ani oba soupeře, ani publikum. To  paradoxně sehrálo hlavní roli a v jeho řevu a pískotu často zanikalo, co oba kandidáti vlastně říkají.  Na druhé straně to bylo téměř jedno. V Česku totiž platí, že skalní příznivci své favority budou volit, ať řeknou či udělají cokoliv. A kolovrátkově omílaná témata  nepřináší nerozhodnutým voličům již nic nového, nemluvě o tom, že většina českých politiků z obavy, aby neztratila přízeň lidu,  odpovídá na vše téměř totožně. 

Orgie populismu

Většina politologů se v hodnocení debaty v TV Prima shodla, že se hlavní pozornost točila kolem  marginálních témat. Protikuřácký zákon, ani problematika držení zbraní či zdanění restitucí (a dokonce ani migrace), nejsou tím hlavním, co má hlava státu řešit a především co sužuje Česko. Navíc se z těchto hlavních předvolebních hitů staly orgie populismu. Je velkým paradoxem, že se představitelé české politické scény předhánějí v tom, kdo je více proti migraci, přitom v naší zemi žije již kolem půl milionu cizinců a tento počet je vůbec nejvyšší v historii. Ještě větším paradoxem je skutečnost, že největší podíl činí právě tolik obávaní ekonomičtí migranti!  

Mediální tabu

Zatímco se řeší pouze tzv. nelegální migrace, téměř je ignorován problém migrace legální, především  kvůli zaměstnání. Některá města, například Plzeň, trápí obrovský nárůst kriminality, ale o tom se téměř nehovoří, protože levná zahraniční pracovní síla se stala strategickou výhodou pro český průmysl. Ročně je přitom v Česku kvůli kriminalitě stíháno několik tisíc cizinců. Podle policejních statistik u nás výrazně stoupá trestná činnost balkánských, ruských a asijských  zločineckých gangů. Děsivý je fakt, že stále stoupající tendenci mají i snahy  o korupční průnik těchto gangů do státní správy i do tvorby zákonů. Česko je navíc tradičně oblíbenou zemí k  legalizaci  peněz, získaných z prodeje drog, prostituce, apod.  Zvláštní  kapitolu pak tvoří podvodné sňatky, umožňující u nás  pobyt mužů z problematických zemí. 

Prezident, ne šašek!

Podobným předvolebním evergreenem je držení zbraní. Zatímco u nás  klesl počet vražd na vůbec nejnižší počet (v roce 2016 jich bylo například pouze 136) a naprostá většina se odehrává v příbuzenském kruhu a zdaleka ne pouze s pomocí zbraní, na silnicích je  ročně  usmrceno více než 500 osob. Dopravní prostředky jsou tak nejpočetnějším vraždícím nástrojem v Česku a nikdo o jejich možné regulaci ani nehlesne. Přitom počet  obětí  teroristických útoků v Evropě je pouhým zanedbatelným zlomkem ve srovnání s mnoha tisíci zmařených životů na silnicích či železnicích. Jenže o žádném z těchto zcela zásadních a palčivých problémů se  v předvolebních debatách nemluví. V tragickém stínu skutečně vážných témat se odehrává  buď zoufale nudná  debata nebo nedůstojný tyjátr,  v němž ochotně statují jak kandidáti, tak jejich voliči. 

Opět se potvrdilo, že když se dva perou, prospěch z toho má ten třetí. V tomto případě televizní stanice, která dosáhla rekordní sledovanosti, avšak na úkor důstojnosti prezidentské funkce. Naprosto přesně to vystihnul jeden z diváků, který na sociálních sítích upozornil: „Česko hledá prezidenta, ne šaška!“

Vložil: Adéla Hofmanová