Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stojí tohle zvířátko za všechny ty astronomické prachy a neuvěřitelné komplikace? Pravda o pandách v pražské Zoo

31.12.2016
Stojí tohle zvířátko za všechny ty astronomické prachy a neuvěřitelné komplikace? Pravda o pandách v pražské Zoo

Foto: Youtube, repro

Popisek: Panda velká

Pražská zoologická zahrada se chystá na krok, který jí přinese více návštěvníků a prestiže – opatří si pandy velké. Jak těžké je takové zvířátko sehnat, co to bude stát, a co pandy potřebují? Víme vše… Praha by se totiž měla v horizontu několika let zařadit mezi několik světových zoologických zahrad, které pandu z Číny získaly.

Vedle Číny samotné jsou pandy chovány jen v 14 zemích světa, mimo jiné ve Spojených státech, Velké Británii, Francii, Španělsku a na Tchaj-wanu. Nejblíže k Česku jsou zatím pandy k vidění ve vídeňské ZOO. Je tu ale jeden háček – pandy se chovají jen v Číně a ta je neprodává. Zoo tedy bude muset, stejně jako ostatní světové zoologické, požádat o zapůjčení vzácného medvěda.

Poprosit Číňany bude muset prezident

Tomu by mohly napomoci výrazně oteplené česko-čínské vztahy posledních let. O pandu totiž podle slov ředitele Miroslava Bobka nemůže Zoo žádat sama, ale oficiální nótu musí vyslat zástupce státu, tedy buď prezident nebo premiér. A oba budou jistě rádi, že se o tento bezpečný a populární symbol Číny mohou zasloužit.

Medvědy budeme mít pouze v pronájmu

Zápůjčka pandy je nejen složitá diplomaticky, ale také je drahá. Cena za roční pronájem černobílé krasavice se pohybuje kolem milionů dolarů. Praha prý ale bude smlouvat.  „Jsou ale na světě zoologické zahrady, které si dokázaly vyjednat výrazně lepší podmínky. Věřím, že bychom to dokázali také,“ řekl už dříve ředitel Bobek serveru Hlídací pes.

Žerou jen bambus

Drahý je i samotný provoz pandy. Výdaje na krmení pro ni podle ředitele zhruba dosáhnou nákladů na pět slonů. Panda velká se totiž živí pouze bambusem, který se pro ni bude muset ve velkém dovážet, podle ředitele Bobka patrně z Francie, časem by prý ale rád našel pěstitele u nás.

Kdo bude mít zásluhu?

Pro pandy bude třeba postavit také speciální nový pavilón. V plánu je stavba v současném areálu ledních medvědů, který je obrácený směrem na jih. Vše je ale zřizovatelem Zoo, tedy Prahou, schváleno, takže už jen zbývá si pandu půjčit. A prezidentu Zemanovi ji Číňané jistě neodmítnou. Jsou tu ale i další politici, co by rádi měli pandí zásluhy. Takový Andrej Babiš pandy přímo zbožňuje, rád by prý získal pro svou soukromou Zoo na farmě Čapí hnízdo. Později ale připustil, že v pražské Zoo by pandám bylo lépe. Prostě, pandy budou miláčkem národa stejně jako gorilátka a slůňátka – a kdo by si nechtěl u veřejnosti šplhnout tím, že nějakou opatří?

Pandí diplomacie

Mimochodem – pro zapůjčování pand se používá pojem pandí diplomacie. První pandy byly totiž Čínou zapůjčeny v 70. letech do Japonska – jako symbol sbližování země se Západem, v roce 2008 dokonce párek pand zamířil na Tchaj-wan,  který Čína stále považuje za své území.

Pandárium je sice nejdražší plánovaný projekt – náklady se odhadují na dvě stě milionů korun – ale není zdaleka jediný. Nový pavilon ledních medvědů vyjde na 150 milionů, pavilon goril na 130 milionů. Celkově by se mělo v pražské Zoo v příštích letech investovat přes jednu miliardu korun, přičemž naprostá většina peněz půjde z rozpočtu hlavního města.

A mimochodem, zoologické kšefty s Čínou jdou i bez politiky. Příkladem je získání a chov vzácného velemloka čínského označovaného za „sladkovodní pandu“. Pravda ale je, že nenápadný a spíše nevzhledný velemlok asi symbolem čínské diplomacie hned tak nebude. Zato panda nám všem ještě ukáže, jak na tom s Čínou opravdu jsme. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .    

Vložil: Dáša Vrchotová