Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pražská zoologická přivítala vzácnou návštěvu – slavnou opičí mámu. A kam zamířila? Rovnou za gigantickým Richardem

12.12.2016
Pražská zoologická přivítala vzácnou návštěvu – slavnou opičí mámu. A kam zamířila? Rovnou za gigantickým Richardem

Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Popisek: Slavná Jane Goodall na návštěvě u Richarda

Zoo Praha v neděli přivítala vzácnou návštěvu, legendární primatoložku a ochránkyni zvířat Jane Goodall. Zahradu si prohlédla v doprovodu ředitele zoo Miroslava Bobka, zoologického náměstka Jaroslava Šimka a kurátorů.

Pražská zoo je známá po celém světě mimo jiné i mimořádnými úspěchy při chovu primátů. Jejich výjimečným představitelem je gigantický samec gorily nížinné Richard, a tak není divu, že si vzácná návštěva nenechala ujít ani setkání s ním. Protože je ale hlava gorilí rodiny typický nabručený chlap, pro jistotu ho Jane Goodall obdivovala pouze přes bezpečnostní sklo. „Jane Goodall zaujaly nejen naše expozice, ale také projekt Toulavý autobus a související aktivity. Věřím, že její návštěva by mohla být začátkem naší dlouhodobé spolupráce při ochraně přírody ve střední Africe,“prozradil ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Život mezi primáty

Anglická bioložkaValerie Jane Morris Goodall je celosvětově uznávaná odbornice,zabývající se výzkumem primátů, zejména šimpanzů. O zvířata se zajímala již od mládí. Po ukončení studií krátce pracovala na Oxfordské univerzitě, pak ale ve třiadvaceti letech poprvé odcestovala na pozvání svého přítele do africké Keni. Tam začala spolupracovat se slavným primatologem Louisem Leakeyem, který rozvinul její zájem o šimpanze a podpořil ji při jejím rozhodnutí studovat tato zvířata ve volné přírodě v Národním parku Gombe v Tanzánii.

Během dlouholeté práce učinila paní Goodall řadu významných objevů. Zjistila například, že šimpanzi používají nástroje, že dokážou projevovat své emoce a že jsou masožravci. Ale také například to, že se mezi sebou vraždí. Šimpanze v Gombe studovala pětačtyřicet let, a získala si tak světovou pověst jako odbornice na chování primátů. O své práci napsala několik knih a v roce 1977 založila The Goodall Institute, jehož cílem je výzkum, vzdělávání a ochrana divoké přírody. Navzdory tomu, že letos v dubnu oslavila již dvaaosmdesáté narozeniny, dál cestuje po celém světě a ochotně se podělí s chovateli primátů o své cenné životní zkušenosti. V České republice není poprvé, navštívila nás již v roce 2004.

Jane Goodall v doprovodu ředitele zoo Miroslava Bobka navštívila i Pavilon goril

Jane Goodall v doprovodu ředitele zoo Miroslava Bobka navštívila i Pavilon goril

Šimpanzí výuka

Centrem zájmu Jane Goodall jsou po celý život šimpanzi, nejbližší příbuzní člověka. Velmi se nám podobají v mnoha aspektech a genetická výbava lidí a šimpanzů se shoduje zhruba v 99 procentech. Šimpanzi žijí v afrických savanách a tropickém deštném pralese a podle organizací na ochranu zvířat v současné době žije jich na naší planetě 170 000 až 300 000. Jejich počet ovšem výrazně snižuje ničení jejich přirozeného životního prostředí a obchod s mláďaty.

Šimpanzi patří u návštěvníků zoologických zahrad k nejoblíbenějším zvířatům a stejně jako lidé jsou schopni neustále se učit. Toho například využila před časem hodonínská zoo, která jim do výběhu nainstalovala velké plátno a projektor. Chovatelé své ‘tlupě‘ promítali záběry z volné přírody v naději, že se jim podaří z videa odpozorovat přirozené chování, které jim v zajetí chybí. „Nevědí totiž, jak se dvořit samici, jak hledat potravu nebo jak se prosadit mezi silnějšími,“ vysvětlil tamní ředitel.

Gorila není opice

Při své návštěvě pražské zoo si Jane Goodall nemohla nechat ujít ani návštěvu u jejího nejobdivovanějšího obyvatele, gorilího samce Richarda. Mezi lidmi panuje kolem primátů spousta omylů, například o jejich krmení banány. „Pro nás je to jako červený hadr před býkem. Banány jsou velmi sladké a nezdravé, takže je jimi krmíme minimálně a spíš za odměnu,“ prozradil Českému rozhlasu před časem kurátor Vít Lukáš. Stejně tak naprosto nesnáší, když někdo mluví o gorilách jako o opicích. Je to chyba, protože jsou lidoopi. A mezi tím je obrovský rozdíl. A když je budete chvíli pozorovat, uvědomíte si, jak mnoho s nimi máme společného. „U goril je neuvěřitelné pozorovat, jak matka o mládě pečuje. Člověk si řekne: ano, ten způsob, jakým se staráme o mláďata je velmi podobný.“ Zoo jim dokonce chystá různé druhy zábavy, například luštění hlavolamů. „Je to třeba nalámání klacíků o určité délce a tloušťce, aby se dostali k nějaké potravě.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

QRcode

Vložil: Adina Janovská