Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zpravodajské služby jsou v rozkladu a politici s tím nic nedělají. K teroristickým útokům dojde brzy i v Česku - varuje agent tajných služeb, kterého vyzpovídala Sabina Slonková. Co všechno nám hrozí?

09.07.2016
Zpravodajské služby jsou v rozkladu a politici s tím nic nedělají. K teroristickým útokům dojde brzy i v Česku - varuje agent tajných služeb, kterého vyzpovídala Sabina Slonková. Co všechno nám hrozí?

Foto: ČT24

Popisek: Šéfredaktorka serveru Neovlivní.cz Sabina Slonková

Dlouholetého aktivního českého špiona vyzpovídala šéfredaktorka serveru Neovlivní.cz Sabina Slonková. Ten otevřeně popsal bezpečnostní situaci i to, s jakými informacemi dnes zpravodajci pracují. Celý rozhovor se samozřejmě odehrával s důrazem na anonymitu špiona.

Podle slov agenta tajných služeb, který se roky věnuje mezinárodnímu terorismu se specializací na islám, dojde v Česku brzy k útokům. Jak říká, tuzemské zpravodajské služby jsou v rozkladu a politici s tím nic nedělají. Zároveň také potvrdil slova šéfa amerických služeb Jamese Clappera, který v dubnu vyslal do Evropy varování, aby místní tajné služby začaly spolupracovat. Podle něj se tak však stále neděje. „Ty české spolu zcela jednoznačně nespolupracují. Situace je zcela opačná, naopak si podrážejí nohy a nepředávají si informace. Následky mohou být fatální. Bohužel se obávám, že politici to začnou řešit, až když bude pozdě,“ uvedl.

Imámové z Bosny či Británie k nám přijíždějí jako autority

Agent si následně všímá faktu, že kolem roku 2010 se muslimská komunita rozdělila. „Můžu se jen domnívat, že zahraniční centra muslimů, která jsou rozdělena na sunnitskou a šíitskou část, začala podporovat své oblíbence a v komunitě nastal ideový konkurenční boj. Navzájem se v centrech nesnesli, vyčítali si první poslední a v drtivé většině to skončilo tak, že šíité odešli a založili si centra vlastní. Tím se komunita výrazně rozštěpila a pro bezpečnostní složky to byl poměrně nekomfortní stav. Když byli muslimové na jednom místě, dalo se všechno lépe ohlídat,“ podotkl s tím, že tato centra jsou financována z peněz teroristů. Varoval také před tím, že jsou tu prokázány pobyty poměrně radikálních kazatelů z Bosny či Velké Británie. Ti sem přijíždějí jako autority. Odepřít pobyt jim však nelze. 

„Oni se z hlediska platného práva v České republice ničeho až tak vážného nedopouštějí. Nebezpečí je v něčem jiném. Ti imámové tu přednesou svoji představu, jak má islám vypadat, jak by se komunita tady měla profilovat. Ti starší si jej poslechnou a řeknou: fajn, to známe z domova, když jsme byli malí. A ten domestikovaný muslim si řekne, že to tady nechce. Nechce, aby se takto chovaly jeho děti. Jenže to se bavíme o té starší generaci. Bohužel sluchu se dostává těmto radikálním názorům z řady mladších muslimů. Těch, kteří nejsou ke klidu ekonomicky motivovaní. Buď se tu narodili, nebo sem v poslední době přijeli třeba na pozvání příbuzných, a teď prožívají poměrně hořké rozčarování,“ dodal špion.

Turecký filtr je děravý jako síťovka

Podle jeho názoru jsou zde tak dvě tři desítky potencionálně nebezpečných muslimů. „To jsou lidé schopní slovně se vyjadřovat jako radikál, jsou schopni přesvědčit okolí o správnosti svého počínání a ovlivnit další. Nebezpeční jsou i proto, že je jim jedno, pokud se tu stane teroristický útok. Nemají tu nic, nemají motivaci chovat se k ostatním jako ke svým blízkým. V té skupině dvaceti třiceti radikálně smýšlejících se pak může najít jeden či dva, kteří se dozvědí, že doma v Sýrii nebo Iráku armáda záměrně nebo omylem někoho z jeho rodiny zabila či zmrzačila, a může se začít chtít mstít. To už je neřiditelný proces. Vezme si nůž a půjde něco udělat na úřad, do školy a nijak tomu nezabráníte,“ myslí si.

Jedinou cestou, jak příchodu těchto lidí, kteří sem samozřejmě přicházejí i s migrační vlnou, zabránit, by bylo zavřít brány Evropy. Protože, jak podotýká agent, co jiného s lidmi, kteří si najednou uvědomí, že to tu nevypadá tak, jak chtěli? „Přijde frustrace, začnou se stranit a vytvářet si vlastní svět jako v Bruselu. Nebudou chtít tolerovat vládu hostitelské země, přestane do jejich čtvrtí jezdit policie i lidé z úřadů, protože se budou bát – a je to,“ dodal. Důležité je především také naslouchání zpravodajským službám. Například podotkl, že operativci měli informace o tom, že se chystá velká uprchlická vlna. Nikdo jim nevěřil, neboť se spoléhalo na Turecko. „Tento filtr je ale děravý jako síťovka,“ uvedl.

Čtěte také:

Syrský uprchlík dorazil do Dánska i se třemi manželkami a dvaceti dětmi! Nejen dětské nevěsty, ale i mnohoženství, to je další „libový“ zvyk, který nám tu muslimové zavádějí; a nikdo ani necekne

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL