Dva vzácné životy byly zachráněny 'jedním vrzem'. Bezprizorné novorozeně dostalo navíc stejně opuštěného 'sourozence', který přicestoval až z Francie. Podívejte se na frajery, kteří v sobě mají tak velkou dávku citu. Máme foto
09.07.2016
Autor: Václav Šilha, Zoo Praha
Popisek: O obě mláďata supů se pěstouni pečlivě starají
Jsou lepší než někteří lidé! Mládě supa mrchožravého, které se 16. června vylíhlo v Zoo Praha, bylo chovateli podloženo na hnízdo pěstounského páru samice Fatimy a samce Chárona. O několik dní později zahradu kontaktovali kolegové z francouzské zoo Ménagerie Jardin des Plantes v Paříži, kde odchovávali o pět dní mladší mládě uměle. Odborníci se domluvili, že se pokusí toto mládě převézt k pěstounům do Prahy, což se v rekordně krátké době také podařilo. I druhé mládě přijali Fatima s Cháronem bez problémů a oba mladí ptáci tak vyrůstají společně.
Dne 16. června 2016 se v líhni pražské zoologické zahrady vyklubalo mládě supa mrchožravého, které vážilo 80 gramů. Vejce snesla samice Lilly, která ale není ve své známé voliéře. Chovatelé se proto rozhodli nechat mládě vychovat zkušenému pěstounskému páru Fatimě a Cháronovi ve Velké voliéře dravců. Čtyři dny po vylíhnutí, kdy již mládě vážilo 110 gramů a dobře přijímalo potravu, bylo podloženo na hnízdo pěstounů. Ti se ho hned ujali a vše probíhalo bez komplikací.

Ve středu 22. června informovala pražskou zoo, jako evropského koordinátora záchranného programu supů mrchožravých, kolegyně Elodie Rey z francouzské zoo Ménagerie Jardin des Plantes v Paříži o mláděti, vylíhnutém 11. června a odchovávaném uměle, protože rodičovský pár nejevil zájem ani o snesené vejce. Chovatelé se domluvili, že by bylo dobré převézt mládě do Prahy do péče zkušenému pěstounskému páru, protože takto přirozeně odchovávané mládě by pak mělo šanci zapojit se do reintrodukčního programu v jižní Itálii. Tam bylo v loňském roce vypuštěno již celkem šest supů mrchožravých.

Nejtěžším úkolem bylo připravit všechny dokumenty na převoz ohroženého evropského druhu ve velmi krátkém čase, protože větší mládě by již nemuselo pěstounské rodiče přijmout za své, bylo by příliš fixováno na člověka. To se podařilo a v průběhu pouhých 24 hodin bylo mládě převezeno do Prahy. Ve čtvrtek ráno bylo přidáno na hnízdo ke svému adoptivnímu sourozenci. Samec Cháron se ukázal jako znamenitý rodič a ihned začal o druhé mládě pečovat a krmit ho. Obě mláďata přibývají na váze a daří se jim dobře. Zoo Praha tak učinila další důležitý krok k podpoře ohroženého druhu.

Sup mrchožravý byl ve Starověkém Egyptě vysoce uctíván jako bůh Nechbet, faraonův ochránce. Je nejmenším evropským supem, který se vyskytuje především v severní Africe, jižní Evropě a v Malé Asii. Preferuje aridní otevřenou krajinu, holé horské svahy či říční údolí, sevřená skalami v blízkosti lidských sídel. V Etiopii byl spatřen v nadmořských výškách 4600 metrů. V České republice bývá zastižen zcela vzácně. V jižní Evropě je to převážně tažný pták, zimující v Africe jižně od Sahary.

Požírá menší mršiny, ale někdy dá přednost i ulovené potravě (menší hlodavci, hmyz - kobylky). Patří k několika známým druhům živočichů, kteří při získávání obživy využívají nástroje. Konkrétně bylo zaznamenáno rozbíjení pštrosích vajec kamenem, pouštěným ze zobáku. Nehnízdící jedinci mohou za jeden den uletět vzdálenost až 80 kilometrů za potravou. Hnízdí většinou v koloniích. Páry žijí v dlouhodobém svazku a používají ke hnízdění po mnoho let stejné místo. Na tomto místě pak hromadí zbytky potravy, jako kosti, kožešiny, kusy vlny a větve. Během března snáší samice zpravidla dvě vejce. Doba sezení je 42 dní a mláďata dosahují pohlavní dospělosti ve stáří pěti let.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adina Janovská