Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dva vzácné životy byly zachráněny 'jedním vrzem'. Bezprizorné novorozeně dostalo navíc stejně opuštěného 'sourozence', který přicestoval až z Francie. Podívejte se na frajery, kteří v sobě mají tak velkou dávku citu. Máme foto

09.07.2016
Dva vzácné životy byly zachráněny 'jedním vrzem'. Bezprizorné novorozeně dostalo navíc stejně opuštěného 'sourozence', který přicestoval až z Francie. Podívejte se na frajery, kteří v sobě mají tak velkou dávku citu. Máme foto

Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Popisek: O obě mláďata supů se pěstouni pečlivě starají

Jsou lepší než někteří lidé! Mládě supa mrchožravého, které se 16. června vylíhlo v Zoo Praha, bylo chovateli podloženo na hnízdo pěstounského páru samice Fatimy a samce Chárona. O několik dní později zahradu kontaktovali kolegové z francouzské zoo Ménagerie Jardin des Plantes v Paříži, kde odchovávali o pět dní mladší mládě uměle. Odborníci se domluvili, že se pokusí toto mládě převézt k pěstounům do Prahy, což se v rekordně krátké době také podařilo. I druhé mládě přijali Fatima s Cháronem bez problémů a oba mladí ptáci tak vyrůstají společně.

Dne 16. června 2016 se v líhni pražské zoologické zahrady vyklubalo mládě supa mrchožravého, které vážilo 80 gramů. Vejce snesla samice Lilly, která ale není ve své známé voliéře. Chovatelé se proto rozhodli nechat mládě vychovat zkušenému pěstounskému páru Fatimě a Cháronovi ve Velké voliéře dravců. Čtyři dny po vylíhnutí, kdy již mládě vážilo 110 gramů a dobře přijímalo potravu, bylo podloženo na hnízdo pěstounů. Ti se ho hned ujali a vše probíhalo bez komplikací.

Sup mrchožravý

Ve středu 22. června informovala pražskou zoo, jako evropského koordinátora záchranného programu supů mrchožravých, kolegyně Elodie Rey z francouzské zoo Ménagerie Jardin des Plantes v Paříži o mláděti, vylíhnutém 11. června a odchovávaném uměle, protože rodičovský pár nejevil zájem ani o snesené vejce. Chovatelé se domluvili, že by bylo dobré převézt mládě do Prahy do péče zkušenému pěstounskému páru, protože takto přirozeně odchovávané mládě by pak mělo šanci zapojit se do reintrodukčního programu v jižní Itálii. Tam bylo v loňském roce vypuštěno již celkem šest supů mrchožravých.

Sup mrchožravý

Nejtěžším úkolem bylo připravit všechny dokumenty na převoz ohroženého evropského druhu ve velmi krátkém čase, protože větší mládě by již nemuselo pěstounské rodiče přijmout za své, bylo by příliš fixováno na člověka. To se podařilo a v průběhu pouhých 24 hodin bylo mládě převezeno do Prahy. Ve čtvrtek ráno bylo přidáno na hnízdo ke svému adoptivnímu sourozenci. Samec Cháron se ukázal jako znamenitý rodič a ihned začal o druhé mládě pečovat a krmit ho. Obě mláďata přibývají na váze a daří se jim dobře. Zoo Praha tak učinila další důležitý krok k podpoře ohroženého druhu.

Sup mrchožravý

Sup mrchožravý byl ve Starověkém Egyptě vysoce uctíván jako bůh Nechbet, faraonův ochránce. Je nejmenším evropským supem, který se vyskytuje především v severní Africe, jižní Evropě a v Malé Asii. Preferuje aridní otevřenou krajinu, holé horské svahy či říční údolí, sevřená skalami v blízkosti lidských sídel. V Etiopii byl spatřen v nadmořských výškách 4600 metrů. V České republice bývá zastižen zcela vzácně. V jižní Evropě je to převážně tažný pták, zimující v Africe jižně od Sahary.

Sup mrchožravý

Požírá menší mršiny, ale někdy dá přednost i ulovené potravě (menší hlodavci, hmyz - kobylky). Patří k několika známým druhům živočichů, kteří při získávání obživy využívají nástroje. Konkrétně bylo zaznamenáno rozbíjení pštrosích vajec kamenem, pouštěným ze zobáku. Nehnízdící jedinci mohou za jeden den uletět vzdálenost až 80 kilometrů za potravou. Hnízdí většinou v koloniích. Páry žijí v dlouhodobém svazku a používají ke hnízdění po mnoho let stejné místo. Na tomto místě pak hromadí zbytky potravy, jako kosti, kožešiny, kusy vlny a větve. Během března snáší samice zpravidla dvě vejce. Doba sezení je 42 dní a mláďata dosahují pohlavní dospělosti ve stáří pěti let.

Čtěte také:

Když natáčí erotickou scénu, chodí už od rána nahatý po place – prý aby si štáb zvykal. Co prozradil známý režisér na herce s tváří Paula Newmana, který si to rozdal před kamerou i s Geislerkou?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace