Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak pojď, ty sráči jeden fotografickej, jestli kvůli tobě proseru to představení od sedmi, tak tě seřežu, že tě žena nepozná, kreténe! Aneb jak se fotí bouřlivák Oldřich Kaiser. Anebo krasavec Vojta Dyk

02.07.2016
Tak pojď, ty sráči jeden fotografickej, jestli kvůli tobě proseru to představení od sedmi, tak tě seřežu, že tě žena nepozná, kreténe! Aneb jak se fotí bouřlivák Oldřich Kaiser. Anebo krasavec Vojta Dyk

Foto: Tomáš Třeštík / Facebook

Popisek: Oldřich Kaiser na slavném balkóně

FOTOGALERIE Během karlovarského filmového festivalu se představí i výstava fotografií známých osobností, které fotograf Tomáš Třeštík pořídil -světe div se - na svém balkonu. Fotograf, syn slavné dokumentaristky Heleny Třeštíkové a architekta Michaela Třeštíka a také manžel úspěšné spisovatelky Radky Třeštíkové, má prostě kliku.

A také balkon. V holešovické Kostelní ulici. První historicky doložitelná fotografie vznikla na tomhle balkoně někdy v osmdesátých letech. Režisérka Helena Třeštíková na ní zachytila syna a dceru ve skautském kroji. Ze syna se časem stal fotograf a po mnoha letech, kdy rodina Třeštíkových pronajímala byt i s balkonem studentům, se do bytu sám nastěhoval a zároveň si v něm udělal ateliér.

Šel kolem Vojta Dyk…

A právě při budování ateliéru vznikla první fotografie z balkonové série, která dnes dohromady čítá už hodně přes tisíc obrázků. A fotky vznikají různě. Třeba před několika lety – Tomáš Třeštík říká, že je to „tři nebo pět nebo tak nějak“ – bloumal po ulici herec Vojtěch Dyk. Znali se ze společné práce, zavolali na sebe a Vojta vyšel do patra na návštěvu. A pak si ho Tomáš na balkoně vyfotil.

„Dříve jsem si fotil různé lidi u bílé stěny, ale časem to nějak vyšumělo. U balkonu mě to po prvních pár fotkách chytlo a baví mě to pořád,“ říká Tomáš Třeštík v magazínu Reportér.

Jak naštvat Kaisera?

Třeštíkova nejpopulárnější, přesněji řečeno nejlajkovanější fotka z této série je ta s hercem Oldřichem Kaiserem ze začátku letošního června. Fotograf popsal, jak vznikala. „Já: Pane Kaiser, mohl byste se teď na pár fotek zatvářit trošku naštvaně? Oldřich Kaiser polohlasem, téměř neslyšně, s pohledem upřeným přímo do objektivu: Tak poď, foť, ty sráči jeden fotografickej, jestli kvůli tobě proseru to představení od sedmi, tak tě seřežu, že tě žena nepozná, kreténe… Co, máte to? Bylo to dobrý? Jo? Prima, tak já si teda asi dám cigárko na balkoně…,“ vzpomíná na hereckého bouřliváka Tomáš Třeštík pro magazín Reportér, jehož je nově mimochodem dvorním fotografem.

Tenhle fotograf se nebere příliš vážně. „Já to dělám povrchně, není v tom nic, baví mě to, baví mě pozorovat, dělám to se zájmem. Možná to časem bude mít hodnotu,“ říká na webu Protišedi o své tvorbě. Koneckonců se hlavně živí reklamou. Ta prý vždycky nějak dopadne. „Reklama mě baví, nedám na ní dopustit. Pro mě je to zábavná disciplína, je to soubor improvizace, diplomacie, musíš to umět vyfotit. Je u toho tolik lidí, kteří tě hlídají, kteří mají názor na to, jak to má vypadat, že to většinou nějak dopadne. Málokdy se to posere, a když jo, tak se často vlastně neví, kdo to posral. Ta fotka je třeba i blbá, ale tomu nikdo moc nerozumí, jak má „dobrá“ reklamní fotka vypadat,“  upřímně popisuje Třeštík praxi reklamního fotografa, od které si odskakuje na balkon fotit umění.

Den pražského umělce

A jak vypadá obyčejný den oceňovaného pražského umělce? Tomáš ho popsal na svém facebookovém profilu. „Hrozně si vážím toho, kde bydlím,“ píše. „Dneska odpoledne jsem měl chvíli volno, chtěl jsem trošku vypnout, tak jsem bezmyšlenkovitě vylezl ven pro jeden časopis, na který jsem byl zvědavý. Pokecal jsem s paní trafikantkou, pak zašel do nejoblíbenějšího knihkupectví na rohu Belkredky pro Sekorovy deníky, mávnul na provozáka z Capui, pozdravil se s partou v Page5, sednul si na dvě deci červenýho do Bistra8, kam se během chvíle sjelo zcela náhodně asi osm kamarádů, některý na kole, někdo s dětma, někdo se psem, jeden s milenkou, poslechl si novinky od kluků z Garage Store. Pak mě tam vyzvedla Radka, která se vracela s dětma z centra a už jsem zase doma na gauči u mailu, ale příjemně odpočatej a spokojenej. To vše za necelou hodinu a půl na necelým půlkilometru čtverečním. Díky mami a tati, že jste tehdy ten byt na Václaváku vyměnili za Kostelní, žije se nám tu hezky,“ děkuje Tomáš.

Hvězdy pěkně na balkoně

Prostě Letná je teď in, stává se z ní hipsterská, lehce utopistická komunita. Tomáš Třeštík každopádně se svým projektem uspěl. Na jeho balkoně se - vždy ve stejném úhlu s Kostelní ulicí v zádech - vyfotil Oldřich Kaiser, Adam Mišík, Jakub Kohák, Aňa Geislerová, Jiří Bartoška anebo třeba Jiří Langmajer. Ten rovnou i s Třeštíkovou dcerkou Elou v náručí. Dvouletá holčička už by mohla mít vlastní sbírku fotek – Ela v náručí slavných mužů. Kromě celebrit ale autor na svůj balkon pozval i „obyčejné lidi“. Třeba pošťáka anebo instalatéra. Fotil je šest let, zachytil celkem  2458 lidí. Část z nich se představí na karlovarské výstavě nazvané „Tomáš Třeštík – 5 let a 6 měsíců, 1670 fotek a 1 balkon.“  

Jsem spokojenej, popisuje recept na úspěch

Tomáš Třeštík je prostě pohodář a dítě nejen slavných rodičů, ale také štěstěny. Proč se mu vše daří? „Já si to vysvětluju tím, že žiju strašně spokojenej život, možná to zní jako rouhačství, ale nikdy se mi nic špatnýho nestalo, nikdo blízkej mi neumřel, mám kompletní funkční rodinu, jsem strašně zamilovanej, nikdy jsem si nezlomil ani ruku... procházím životem tak klidně, nemůžu nikomu říkat, že mě něco bolí, nemam prostě asi moc co říct,“ směje se Třeštík. A taky má fajn byt s balkonem, že.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová

Galerie