Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Všichni mysleli, že je už stará panna, navíc prý obézní. Nakonec stárnoucí slečna fikaně utajila nejen těhotenství, ale i samotný porod. Jak se vypořádá s nečekaným mateřstvím? A co na to otec?

02.05.2016
Všichni mysleli, že je už stará panna, navíc prý obézní. Nakonec stárnoucí slečna fikaně utajila nejen těhotenství, ale i samotný porod. Jak se vypořádá s nečekaným mateřstvím? A co na to otec?

Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Popisek: Že se stane stárnoucí Shinda ještě matkou, v to už vůbec nikdo nevěřil

FOTOGALERIE Nejdřív rodit nesměla, pak několikrát potratila, cpala se antikoncepcí a všichni mysleli, že už je odepsaná. A pak extrémně baculatá Shinda porodila, aniž vůbec někdo tušil, že se k něčemu takovému schyluje.

Nečekaný zázrak se stal minulou sobotu v pražské zoo. Krátce po poledni porodila samice gorily nížinné Shinda své první mládě. Něco takového již od ní nikdo nečekal, protože jí bude brzy již pětadvacet let. Když přišla v roce 2001 do Prahy z Austrálie, měla pod kůží implantované tělísko s hormonální antikoncepcí, aby nezabřezla s vlastním otcem, se kterým žila jako mládě v Austrálii. Její neschopnost mít potomky byla připisována právě tělísku, jehož účinky trvaly proti předpokladům o několik let déle. Shinda sice v minulosti několikrát zabřezla, ale opakovaně potratila, a vzhledem k nepravidelným cyklům jí byla nasazována hormonální léčba antikoncepcí. V současnosti už nikdo nevěřil, že se čtyřiadvacetiletá samice ještě dočká potomka.

Nečekaný porod proběhl bez problémů – matce i mláděti se daří dobře, a proto byl již Pavilon goril otevřen pro návštěvníky. „Vůbec si nedovedu představit, co by mě mohlo překvapit víc. Nejenže jsme o Shindině březosti nevěděli, ale především jsme se časem vzdali nadějí, že by ještě mohla mít mládě. To nejen vypadá, ale skutečně je naprosto v pořádku. Nechci to zakřiknout, ale zdá se, že tu a tam se opravdu může stát zázrak,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Hrdá matka získala zpět vůdčí postavení

V sobotu ráno kolem osmé hodiny praskla Shindě voda a chovatelé David Vala a Gabriela Kopecká začali sledovat její porodní stahy. Ostatní členové gorilí tlupy byli po celou dobu u ní. Samice postávaly blízko, zajímaly se o ni a očichávaly ji. Také mláďata celou událost bedlivě pozorovala. Jen samec Richard nechal celé události volný průběh a držel se opodál. Ve 12:48 Shinda porodila své první mládě. „Ihned po porodu se o mládě začala vzorně starat – očistila je i sebe, a ačkoliv je to její první potomek, chovala se jako zkušená matka,“ prozradil kurátor Vít Lukáš. Chvíli poté nabídli chovatelé Shindě vodu a obvyklou potravu – ovoce a zeleninu – a novopečená matka spořádala plnou mísu. „Při krmení se Shinda projevovala suverénně, jako by si už byla vědoma svého nového privilegia. Před rokem totiž přišla o vedoucí postavení mezi samicemi, ale s mládětem se jí postavení ve skupině pravděpodobně opět zvýší,“ vysvětlil význam novorozeného mláděte vrchní chovatel David Vala.

Následně byl gorilám umožněn přístup do expozice, kam se jako první vydala právě Shinda s mládětem a ostatní ji následovali. Shinda se chová zkušeně i při další péči o svého potomka, správně ho drží a občas s ním i lehce pohupuje. Také mládě dělá chovatelům radost a zdá se, že bude v mnoha ohledech po ní. Již nyní je velký jedlík a po Shindě bude mít nejspíš i tuhý kořínek – od prvních dnů totiž dostává od mámy tvrdou školu. Shinda své mládě už například chvíli vozila na zádech po pavilonu, což gorilí matky dělají obvykle mnohem později. Na chvíli ho také svěřila samici Kijivu, která má zatím jako jediná z tlupy tuto výsadu a může si mládě občas vypůjčit.

Pomáháme gorilám

Ochrana goril ve střední Africe je jedním ze stěžejních in-situ projektů pražské zoo. Díky prostředkům, sdružovaným na sbírkovém kontě „Pomáháme jim přežít“, může Zoo Praha rozvíjet aktivity na pomoc gorilám, jejichž těžištěm je environmentální vzdělávání. Nejvýznamnější částí ochranářských aktivit ve střední Africe je již několik let projekt Toulavý autobus. Jeho cílem je převážet děti, žijící v okolí kamerunské pralesní rezervace Dja, do záchranných center například v Limbe nebo Méfou. Zde se děti zúčastní vzdělávacích programů, seznámí se s divokými zvířaty a zjistí, že gorily a ostatní zvířata nejsou jen bushmeat (tedy „maso na talíři“) nebo snadný zdroj obživy pro pytláky, ale také úžasní a krásní tvorové, kteří si zaslouží naši ochranu.
Sbírkové konto Pomáháme jim přežít: č. ú. 43 - 680 466 0247 / 0100

Čtěte také:

Nabádal v reklamě Čechy, že mají pít mléko, sám si ale raději dal pivo. A žádná žena neodolala jeho šarmu; k ‘úlovkům‘ legendárního Slavíka z Madridu prý patřila i Gina Lollobrigida. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Galerie

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace