Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to kluk a jako první je také stoprocentní 'Čech', i když se jeho máma narodila na Srí Lance a táta se odstěhoval do Holandska ještě dřív, než se synek narodil. Podívejte se, máme fotky

10.04.2016
Je to kluk a jako první je také stoprocentní 'Čech', i když se jeho máma narodila na Srí Lance a táta se odstěhoval do Holandska ještě dřív, než se synek narodil. Podívejte se, máme fotky

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Popisek: První opravdu české slůně jen pár desítek minut po narození

FOTOGALERIE Na svět přišel v úterý v noci, krátce po třetí hodině, a jeho matka Janita ho porodila po 639 dnech březosti. Sloní miminko, vážící 'pouhých' 104 kilogramů, se svým příchodem na svět zapsalo do historie pražské zoo nejen tím, že je prvním Janiriným potomkem. Navíc je totiž historicky úplně prvním slůnětem, které se v Praze nejen narodilo, ale bylo zde také počato.

Otcem sloního chlapečka je Mekong, který ho zplodil ještě před svým odchodem do holandského Emmenu. „Jde o první slůně ve více než osmdesátileté historii chovu slonů, které se v Zoo Praha nejen narodilo, ale bylo zde i počato. Matkou slůněte je Janita, kterou jsme spolu s Tamarou přivezli v roce 2012 ze Srí Lanky, a přišlo na svět v Údolí slonů, jež jsme otevírali v roce 2013. Nic z toho bychom nemohli říci, kdyby nám zřizovatel neumožnil vybudovat Údolí slonů, kdyby nám čeští diplomaté v čele s Miloslavem Staškem nepomohli získat srílanské slonice, a především kdyby náš tým slonařů pod vedením Pavla Brandla a Jiřího Javůrka nedokázal zvolit a naplnit správné postupy práce se slony,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Blížící se porod Janity veterináři denně monitorovali podle hladiny hormonu progesteronu, jehož hodnoty klesají těsně před porodem až na nulu. Na středu 6. dubna navíc připadal šestistý čtyřicátý, tedy střední den březosti, a díky všem těmto informacím byli chovatelé na událost dobře připraveni. Dnes ve tři čtvrtě na dvě ráno se Janitě objevila boule pod ocasem, což byl neklamný signál začínajícího porodu. Chovatelé, kteří měli v tu chvíli službu, ji odvedli do boxu a svolali celý tým včetně veterináře.

Zpočátku Janita slůně nechtěla

Janita byla vzhledem ke své nezkušenosti při porodu uvázaná a tento postup se ukázal jako opodstatněný. Prvorodička totiž zpočátku mládě nepřijala, a dokonce na něj naznačila útok. „Takové chování je u nezkušených slonic časté a přisuzuje se prožité bolesti při porodu, kterou si pak samice spojí s mládětem,“ vysvětluje kurátor Pavel Brandl. Slůně bylo tedy odtaženo do bezpečí a až po hodině bylo postupně přibližováno k matce, aby si na ně mohla zvyknout. Chování Janity se naštěstí změnilo a po několika neúspěšných pokusech se mládě čtyři hodiny po narození poprvé napilo mateřského mléka. Mladý sameček byl od začátku velmi aktivní a využíval každé příležitosti, aby se od matky napil. Zpočátku sbíral zkušenosti při hledání jejích struků a její výška mu to právě neulehčovala. Novopečená maminka Janita se brzy od porodu také pila a najedla.

Zoo Praha byla vzápětí doslova zavalena spoustou gratulací. „Dnešní den je pro pražskou zoologickou zahradu více než radostný. Narození slůněte je obrovským úspěchem a za to patří poděkování všem zaměstnancům zoo. Já pevně doufám, že se malému slůněti bude dařit a bude mít pevné zdraví. A také věřím, že si nejen Pražané najdou čas zajít se na něj podívat,“ prohlásil pražský radní Jan Wolf.

Čtěte také:

Další hříbátko u divokých koní se opět narodilo v neděli a zase má neodolatelně dlouhé nožky. Tím ale ‘úroda‘ teprve startuje, otec se totiž opravdu činil. Jaký dárek dostane stádo za odměnu?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace