Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak to je fór! Europoslanec prý nepůjde do práce, dokud nebude v Bruselu bezpečno. Můžete si to taky dovolit? A cože nám to zase káže ČT? Musíme udělat vše pro to, aby se imigranti nestali našimi nepřáteli, upozorňuje komentátor Žantovský

28.03.2016
Tak to je fór! Europoslanec prý nepůjde do práce, dokud nebude v Bruselu bezpečno. Můžete si to taky dovolit? A cože nám to zase káže ČT? Musíme udělat vše pro to, aby se imigranti nestali našimi nepřáteli, upozorňuje komentátor Žantovský

Foto: Hans Štembera

Popisek: Petr Žantovský

Výrok europoslance Stanislava Polčáka, že nehodlá jezdit do Bruselu, dokud mu někdo nezaručí, že tam jsou elementární body dopravních tepen bezpečné, zaujal mediálního analytika Petra Žantovského. Ve svém ohlédnutí se důkladně věnuje i tomu, že Česká televize vede diskusi na téma, jak si neudělat z přistěhovalců nepřátele. V té souvislosti se podíval na zoubek Sdružení pro integraci a migraci, v jehož čele stojí Jan Ruml.

S teroristickými útoky v Bruselu souvisí první téma, které si pro své ohlédnutí za zajímavostmi mediálního světa uplynulého týdne vybral Petr Žantovský. „Nechci se zabývat tím, proč k atentátům došlo, jakým způsobem se to řeší, nebo neřeší, to je otázka pro někoho jiného. Mě na tom zaujala jedna velmi bizarní mediální hláška, jejímž autorem byl pan europoslanec Stanislav Polčák za TOP 09 a Starosty. Ten krátce po útoku pronesl pro deník Právo: ‚V následujícím týdnu nehodlám do Belgie jet, dokud mi někdo nezaručí, že elementární body dopravních tepen jsou bezpečné.‘ Jistě, každý má strach, každý má oprávněné obavy z terorismu a proč by je tedy neměl mít také pan europoslanec?“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Ovšem má za to, že Stanislav Polčák jezdí do Bruselu pracovat. „A za tu práci, je-li to práce, no nějaké zaměstnání nebo nějaká činnost to je, pobírá nějaké peníze a jistě ne malé. On sám ví lépe než já, kolik to je. Jistě se to dá dohledat ve veřejných zdrojích a jistě to nejsou příjmy srovnatelné s příjmy většiny českých obyvatel. Nu a tento pán nám teď oznámil, že nepojede do práce, protože proto. Tak já kladu veřejnou otázku, jestli se pan Polčák za ten týden, nebo za tu dobu, po kterou nepojede do práce, vzdá platu, jestli si vezme neplacené volno, jak se to dělá. Nebo zda si vezme dovolenou, i když nevím, jestli mají europoslanci dovolenou. No oni ji mají stále, tak se to těžko posuzuje, ale zas nechci být jedovatý,“ poznamenává mediální analytik.

Polčák potvrdil, že všichni si jsou rovni, jen někteří si jsou rovnější

Okamžitě ho ale napadá, co by se stalo, kdyby příkladně uklízečka, recepční, překladatelka nebo jakákoli jiná pracovnice či pracovník Evropského parlamentu řekli: „Víte, na té stanici Maalbeek není bezpečno a já sem jezdím metrem, kolo nemám, na taxíka taky nemám, tak já prostě nepřijdu do práce, dokud mi někdo nezaručí, že ty body dopravních tepen, jak říká pan Polčák, jsou bezpečné.“  Je mu jasné, jak by to dopadlo. „Samozřejmě vyhazovem z práce, protože na takové stanovisko nemají nárok obyčejní lidé, na to mají zřejmě nárok jenom nadlidé. A jak pravil Orwell ve Farmě zvířat, tak všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější,“ připomíná Petr Žantovský.

Na zmíněném prohlášení nám tak europoslanec Stanislav Polčák názorně ukazuje, že Orwellův odkaz stále platí. „A já se ptám voličů pana Polčáka a voličů těchto lidí, kteří takto vystupují, kteří hlasují pro kvóty, hlasují pro to, aby se omezovaly pravomoci jednotlivých členských zemí a národních států, tak jestli to je konformní s názory těch, kteří pana Polčáka a jemu podobné volili. A jestli si ti voliči opravdu myslí, že je správné, aby pan Polčák navzdory tomu, že je bohatě placen, nejel do práce. Takže to berme jako veřejnou otázku. Jestli na ni někdo odpoví, nevím. Každopádně je třeba ji klást,“ je přesvědčen mediální odborník.

Musíme udělat všechno pro to, aby tu migranti byli jako doma

Ke dalšímu tématu ho inspirovala diskuse o migrantech, k níž byla do čtvrtečních Událostí, komentářů pozvána Eva Čech Valentová, projektová koordinátorka Sdružení pro integraci a migraci. „Zaujalo mě, že pod jejím jménem byl dole na obrazovce takový ústřední titulek či podtitulek k danému rozhovoru, a ten zněl: ‚Jak si neudělat z přistěhovalců nepřátele?‘ To je věta vět. Tak to jsem si říkal, že teď nám to konečně ukázali, takhle to tedy je, že my se musíme bát, abychom z nich neudělali naše nepřátele. My se musíme přizpůsobit jim, my musíme udělat všechno pro to, aby jim tady bylo hezky, aby si tu dělali, všechno, co chtějí a co si zamanou,“ připomíná pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský to, co naprosto jednoznačně vyplynulo z otázky ČT „Jak si neudělat z přistěhovalců nepřátele?“

„Protože kdyby se jim náhodou stéblo přes cestu položilo, tak v tu chvíli jsou naši nepřátelé. A my musíme udělat všechno pro to, aby se to nestalo. To je obraz světa kolem nás v režii České televize, protože nikdo jiný si ten titulek nevymýšlí než její osazenstvo. Tak přemýšlím, jestli to je opravdu veřejnoprávní otázka a jestli Česká televize opět mluví jménem veřejnoprávní služby a zákona o České televizi, že staví tento zájem jedné skupiny, a dokonce ještě osob, nikoli občanů, nad zájmy všech ostatních občanů. To mi přijde velmi zvláštní a očekával bych, že by se k tomu měla Česká televize nějakým způsobem postavit, konkrétně tedy její generální ředitel. Protože těch věcí už je hodně, je to každý den a řekl bych, že to opravdu není vhodné,“ myslí si mediální analytik.

Postava Jana Rumla v čele neziskovky pro migraci snad už ani nepřekvapí

Když už si veřejnoprávní televize pozvala do svého vysílání zástupkyni Sdružení pro integraci a migraci, tak není na škodu věci se podívat, co je toto sdružení zač. „V jeho čele stojí – a kdo jiný – Jan Ruml, předseda správní rady Sdružení pro integraci a migraci. Když se podíváme na závěrečnou zprávu za rok 2014, tak zjistíme, že tohle sdružení má příjmy z veřejných zdrojů něco přes osm milionů. Veřejné zdroje jsou evropské fondy, hlavní město Praha, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo vnitra, Visegrádský fond, Norské fondy a tak dále. Vesměs kromě Sorosovy nadace jsou to veřejné zdroje. A z těch veřejných zdrojů dostává sdružení kolem osmi milionů,“ začíná Petr Žantovský pohled na chod tohoto sdružení.

Když se ovšem podíváme na kolonku výdajů, tak zjistíme, že z těch osmi milionů jich celých šest a čtvrt milionu jde na osobní náklady, na mzdy plus sociální a zdravotní pojištění. „Tedy více než šest milionů z osmi oni utratí za své bytí v tom sdružení, což je úžasné. To je báječný byznys, tomu se říká nezisková organizace. Nevytváří žádný zisk, ale naprostá většina příjmů z veřejných prostředků jde na ty, co tam pracují. Další významnou položkou jsou tzv. ostatní služby, není tam definováno, co to je. Ale můžeme si třeba představit, že jsou to honoráře za brožury a podobné záležitosti, čili zase to může být nějakou formou přesunuto do nějakých správných kapes. To ale nemůžeme tvrdit, protože to nám závěrečná zpráva nerozšifrovává,“ lituje mediální odborník.

Peníze z veřejných zdrojů dávejme rovnou na konkrétní projekty

Položil si proto logickou otázku, co by se za těch osm milionů dalo udělat pro migranty a uprchlíky. „Myslím, že by se za ně dal slušně opravit jeden menší špitál v rozbombardované Sýrii. Tak dávám takový veřejný návrh, zrušme tyhle neziskovky, je jich víc než dvacet, ročně přes ně dohromady protéká miliarda, když se to nasčítá i s Člověkem v tísni, a dávejme tyto stejné peníze z veřejných zdrojů na konkrétní projekty v konkrétních místech. V těch místech, která jsou postižená válkou a genocidou. To je to jediné, co bychom mohli udělat, a pak bychom jako Česká republika mohli žádat o Nobelovu cenu za mír,“ vyzývá Petr Žantovský k tomu, aby se veřejnými prostředky, určenými na pomoc migrantům, nemrhalo na platy lidí v neziskových organizacích.

Jiří Hroník

Čtěte také:

Další případ romské provokace; opět napálili realitku. Ta dostala mastnou pokutu, přestože je to prý požadavek majitelů. V maléru se jim rozhodl pomoci...

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace