Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Definitivní konec jednoho diskopříběhu. Ivan Jonák zemřel, jeho smrt vyšetřuje kriminálka. A ta podivná slova na Facebooku: Zabili mého kamaráda Ivana...

26.02.2016
Definitivní konec jednoho diskopříběhu. Ivan Jonák zemřel, jeho smrt vyšetřuje kriminálka. A ta podivná slova na Facebooku: Zabili mého kamaráda Ivana...

Autor: Facebook

Popisek: Ivan Jonák

Ivan Jonák, kterého si asi každý vybaví jako odulého tlouštíka v nevkusném devadesátkovém bílém obleku, byl český kontroverzní podnikatel, proslulý velkolepými večírky a následně odsouzený na osmnáct let za nájemnou vraždu své manželky.

Jde o jakýsi neoficiální symbol českých 90. let, kdy všechno šlo a všechno se smělo, pokud měl tedy člověk peníze... V těchto zlatých časech byl Jonák majitelem populárního pražského baru Discoland Sylvie, proslul opulentními večírky, obklopoval se krásnými prodejnými ženami – a nejen jimi. Proslul tím, že v kabrioletu po Praze vozil svého domácího mazlíčka – medvěda. Přátelil se s devadesátkovou „smetánkou“, mezi jeho kamarády patřil herec a filmový vekslák Roman Skamene, režisér Vít Olmer ho obsadil do svého filmu Nahota na prodej. 

Jízda skončila 7. dubna 1994, kdy byla zastřelena jeho manželka Ludvika Jonáková. Policie vyloučila loupežný motiv a zjistila, že vraha si někdo najal. Jonák skončil ve vazbě, nejprve ale nebyly důkazy, až v roce 1999 byl Jonák odsouzen za objednávku vraždy 18 let (nájemný vrah jeho ženy Jiří Tokár šel sedět na 14 let). Jonák ovšem celou dobu tvrdil, že je nevinný, jeho verzi podporuje i jeho dcera Silvie. Jonák sám byl během své bouřlivé disko kariéry několikrát málem zabit – pod jeho autem se našla bomba, kdosi po něm střílel z kulovnice a pak ho někdo postřelil do obličeje.

 

Jsem Jonák, Ivan Jonák, řekl v době uvěznění Aktuálně.cz 

Poté, co ho v roce 2014 propustili z vězení, si Jonák opakovaně médiím stěžoval, že ho jeho bývalí kumpáni opustili a že nemá ani na léky.  Ivan Jonák zemřel náhle ve středu 24. února. „Ano, je pravda, že je Ivan Jonák mrtvý. U jeho domu je kriminálka a řeší se, zda si něco udělal, nebo někdo jemu,“ řekl magazínu Blesk.cz DJ Uwa, kterého rodina pověřila komunikací s médii. Pro TV Nova to pak rozvedl: „Ivan Jonák je po smrti. Neví se, jak se to stalo. Neví se, co se stalo. Rodina si nepřeje vydávat žádné další informace." „Vzalo mě to, nevím, co na to víc říct," dodal Uwa.

Jak a kde na něj čekal nájemný vrah

Na stránkách Ivana Jonáka najdete zajímavou vzpomínku od Filipa Turka: „Zabili mého kamaráda Ivana Jonáka“.  Turek napsal: „Setkávám se s úmrtími vzhledem k dnešnímu světu a množství lidí a míst, které znám velmi často a zažil jsem dost na to, abych dokázal zcela klidně reagovat na obdobné situace, většinou mne to příliš nevyvede z míry. Kdyby Ivan nebyl tak přirozeně slavný, na rozdíl od všech snažících se “celebrit“ kterými absolutně pohrdám, nevyjadřoval bych se k jeho smrti veřejně, ale vím, že by byl rád, protože díky mým snad objektivním a opravdu vlastním názorům a možnosti se se mnou bavit jakýmkoli směrem na základech pravdy, vědění a faktů s absolutní ignorací veřejných dogmat a mínění mne krom TV Nova představil i několika svým blízkým lidem jako svého nejlepšího kamaráda.“

 

Ivan Jonák s Filipem Turkem

A pokračuje: „Asi bych to nazval jinak a měl ve svém životě tisíce lidí a mnoho velmi blízkých, určitě bližších než jsem byl já, ovšem ne potom co byl všemi okraden o svůj nepředstavitelný majetek. Rozhodně jsem posloužil jako určitá forma „kněze“ u zpovědi. Celé noci jsme konverzovali na téma státu, systému, mafie, organizací, korupce, policejních zločinů, práva, nespravedlnosti, vražd ale i o umění, ženách, autech, zbraních, lidech... Byl schopen dokonale popisovat situace z líčení, situace, kdy se jej pokoušeli zabít, jak a kde na něj čekal nájemný vrah, v jaký moment a kde vybuchla bomba pod jeho autem, přesnou strukturu zločinců u policie a soudů, jména těch nejhorších sviní české historie, (když nepočítám Babiše, protože je Slovák) sahající až na policejní presidium... Ani hrozbou vězení a ani nabídkou propuštění po polovině trestu za mlčení a přiznání se se jim nepovedlo zlomit Ivanovu brutální osobnost, raději trpěl za svou pravdu, i když vím, jak schopně při svém intelektu dovedl lhát, nepoužíval to v zásadních - principiálních věcech. Jeho projev pro veřejnost vždy působil velmi nepružně a nikdo by za jeho jednoduchým a strohým projevem před médii neviděl člověka, který má nastudovány stovky knih z paměti, zná maximum popsaných náboženství lidských dějin a přátelí se s honorací i v Británii, nebo Itálii, včetně nejznámějších politiků, hlav organizací, některých členů královských rodin, či nejlepších módních návrhářů z Milána... Na druhou stranu jsem nikdy příliš nepodporoval jeho vlastnost přátelit se i s absolutní lidskou špínou, jedno zda se jedná o směšné zoufalce české mediální scény, či o masové vrahy. Nikdo není dokonalý a Ivan rozhodně neměl jen dobré vlastnosti. Celkově smrt vnímal velmi antickým způsobem, nějak jej nevzrušovalo komentovat něčí smrt nebo vraždu do detailů, považoval velmi přirozeně za logické zakončení života... Ivan Jonák se nebál Berdycha - svého bývalého bodyguarda a poskoka ani Berdychova gangu, tedy desítek zkorumpovaných vyděračů a vrahů z řad české policie a soudnictví. Doplatil na to sebráním zdánlivé svobody a smrtí, nikdy jej ale nezlomili a pravdu a jména předal, bohužel povrchnost dnešní společnosti je za hranou jeho i mého chápání a i při vyjmenování deseti policistů - vrahů to nikdo nebude poslouchat, ta pravda prostě nikoho nezajímá a je promlčená..."

Prý grázl gentleman, král podsvětí

Turek ale nekončí: „Ivan Jonák byl grázl - gentleman a nenechal zabít svou ženu, kdyby to udělal, nebo se i jen přiznal, seděl by kratší dobu, v žádném procesu nebyl tolikrát porušen zákon jako v jeho...  Jako památku po Ivanovi mám neuvěřitelné množství vzpomínek na zážitky v noční Praze, neuvěřitelné informace o desítkách, snad stovkách známých nebo činných lidí, kteří mne pro jejich štěstí ničím nezajímají. Viděl jsem důkazy a vyprávění o financování občanského fóra, detaily ze vzniku sametové revoluce, detaily vzniku hvězd a politiků devadesátých let. Byl chodící historií a navždy zůstane legendou. Za pomoc Ivanovi, kterou jsem mu poskytl mám od něj jeho dvě nejoblíbenější věci, uctíval zbraně a ty nejlepší mi předal jako žezlo moci proti systému, kurvám, zkorumpovaným fízlům... Tahle společnost je špinavější než si všichni dovedete představit a to i díky Vaší ignoraci, naivitě, absenci morálních principů a neznalosti... Ten koho má většina z vás za zločince zemřel díky tomu, že jako jediný byl na dost vysoké úrovni proti těm pravým zločincům vystupovat. Zemřel Král podsvětí, nezlomen a svobodný! A my co jej známe víme, že na vzdory všemu vstane jako bájný pták Fénix z popela… Odpočívej v pokoji Ivánku,“ přeje příteli Filip Turek. 

Ivan Jonák by za pár dní oslavil šedesáté narozeniny. Před pár dny ale Jonák sdílel na Facebooku znepokojující status: „Sebevražda není zbabělá. Víte, co je zbabělé? Tolik zničit člověka, že jediné, co si bude přát, je smrt." Podle blízkých zdrojů ale nešlo o sebevraždu… Doufejme, že Ivan Jonák byl posledním přízrakem „volného podnikání“  začátku 90. let, kdy to u nás vypadalo jak za americké zlaté horečky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace