Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak pomluvit mluvčího: Kdo má pravdu, muž, bránící své dobré jméno, anebo starosta, jenž ho viní z hysterického „kalení vody“? Praha 6 má s vodou trabl

11.06.2015
Jak pomluvit mluvčího: Kdo má pravdu, muž, bránící své dobré jméno, anebo starosta, jenž ho viní z hysterického „kalení vody“? Praha 6 má s vodou trabl

Autor: Facebook

Popisek: Adam Halmoši patřil k nejvýraznějším pražským mluvčím, alespoň podle tiskových výstupů byl nejlepší.

„Vodní kauza“ na Praze 6 si vybírá svou daň nejen na zažívání obyvatel. Nyní obvinil bývalý tiskový mluvčí Adam Halmoši starostu, že lže a situaci jednoduše nezvládl… Podle událostí posledních dní to vypadá, že městská část Prahy 6 není rozhodně připravena na apokalyptické situace. Poté, co byla kontaminována pitná voda, kterou nevědomky pili tamní obyvatelé a stovky lidí trpěly neutuchajícími průjmy a zvracením, rozhořel se spor mezi bývalým mluvčím městské části a starostou.

Nastal totiž chaos, a ukázalo se, že radnice neodeslala včas informaci občanům přes SMS infokanál, kterým disponuje. I přestože lidem netekla pitná voda již v neděli 24. května (týdeník Respekt uvádí dokonce už sobotu), radnice odeslala SMS až o den později.

Čtěte také:

Politik z Topky se málem „vysral z podoby", o čemž informoval občany na Facebooku. Ti jsou na tom ale úplně stejně… Průšvih s vodou odhalil ještě větší malér

Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) prý následně vše svalil na bývalého mluvčího Adama Halmošiho, který začátkem května, tedy téměř měsíc před událostí s kontaminovanou vodou, na úřadě skončil. Údajně nepředal přístupy a kontakty. Rovněž veřejně prohlašoval, že infokanál nebyl funkční, což popřela firma Konzulta Brno, jež jej provozuje. „Služba SMS InfoKanál, kterou radnice Prahy 6 pro rychlou komunikaci s občany využívá, byla v neděli 24. května plně funkční. Neprobíhala žádná údržba a nedošlo ani k jejímu selhání,“ uvedla pro ČTK Jana Mertová, ředitelka divize SMS InfoKanál ve společnosti Konzulta Brno.

Nařčení se brání i bývalý mluvčí Halmoši

„Když kauza s vodou vypukla, byl jsem právě na cestě do Dublinu. Předával jsem novinářům kontakty na radní a informace ohledně přístupu do SMS infokanálu současná vedoucí kanceláře městské části Mgr. Jana Šmecká ode mne měla. Už. 4. 5. 2015 jsem jí vše zasílal e-mailem,“ hájí se Halmoši s tím, že jeho pracovní poměr skončil dohodou k 15. 5. 2015. „O to víc mě lži starosty o nefunkčním SMS InfoKanálu nebo o tom, že neměli hesla pro přístup do něj, vytočily a  vůbec je nechápu. Rozzlobená na starostu je i společnost Konzulta Brno provozující SMS InfoKanál. Opravdu nevím, co tím radnice sleduje, když bude vymýšlet nesmyslnou obhajobu vlastního selhání,“ rozčílil se Halmoši.

Na jeho slova reagoval Kolář dalším e-mailovým prohlášením, které nám zaslal, když jsme ho oslovili: „Z mých úst byla slyšet slova, že zřejmě došlo ke špatnému předání agendy tiskového mluvčího. Neříkám, zda byla špatně předána nebo špatně převzata. Hysterickým výlevům pana Halmošiho proto nerozumím, neboť ze strany radnice nebylo jeho jméno ani jednou zmíněno. Od minulého týdne jednáme se zástupci společnosti Konzulta Brno, která SMS InfoKanál provozuje, o jeho zlepšení, aby radnice nadále nebyla omezena pouze základními funkcemi jinak skvělé služby.“

Starosta zároveň dodal, že v postižené oblasti je voda již déle než týden opět pitná, probíhá preventivní očkování dětí do patnácti let proti žloutence typu A. „Radnice vymohla na provozovateli vodovodní soustavy vyšší kompenzace, než navrhoval, vodné a stočné nebude postiženým účtováno po dobu třiceti dnů, oproti původně navrhovaným čtrnácti,“ zkonstatoval rovněž Kolář.

Bojujte, tvrdí advokát

Kontaminaci vody zřejmě způsobila odpadní voda, jež pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách a vodohospodáři o něm proto nevěděli. Do vodovodu v Praze 6 se následně dostaly bakterie, které lidem způsobily žaludeční a střevní potíže. Bez pitné vody bylo několik dní 32 tisíc lidí. Mnozí z nich nyní žádají o odškodnění, týdeník Respekt uvádí částku 5 tisíc na osobu. A lidé prý často ani netuší, jaká mají práva.

„Každý obyvatel zasažených částí Prahy 6 byl vystaven nemalým zdravotním problémům, které dosud nekončí, určitému nepohodlí, ušlému zisku, psychické újmě a dalším nepříjemnostem s tím spojeným. Před soudem by snadno obstál i mnohonásobně vyšší oprávněný nárok na náhradu škody všech postižených jednotlivců,“ míní advokát David Bascheri spolupracující s portálem ePohledávky.cz. Na něm je možné vyplnit elektronický formulář, jehož prostřednictvím se postižení občané Dejvic a Bubenče přihlašují k hromadné žalobě na francouzský koncern Veolia Environnement.

Vendula Kvochová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace