Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politik z Topky se málem „vysral z podoby", o čemž informoval občany na Facebooku. Ti jsou na tom ale úplně stejně… Průšvih s vodou odhalil ještě větší malér

26.05.2015
Politik z Topky se málem „vysral z podoby, o čemž informoval občany na Facebooku. Ti jsou na tom ale úplně stejně… Průšvih s vodou odhalil ještě větší malér

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Konec světa v Dejvicích? Pražané se přiotrávili zkaženou vodou! Problém asi bude mít hlavně starosta… Ten si připadá, že se i „vysere z podoby“. Chystá se hromadná žaloba… Městská část Prahy 6 rozhodně není připravena na apokalyptické situace. Aspoň to tak vypadá podle toho, co se děje po kontaminaci pitné vody, kterou nevědomky z kohoutků pili tamní obyvatelé.

Stovky lidí trpí neutuchajícími průjmy a zvracením. Za epidemii, která nastala, dusí hlavně starostu. Chaos – jako by byl konec světa či středověk, nikoli 21. století se stohy připravených bezpečnostních strategií a nespočtu komunikačních kanálů. A kdo je viník?

Facebook zaspal, proto prý mají všichni průjem

Děti v pátek chodily ze školy s průjmy a zvracením, obrovský strach zmiňují maminky kojenců a těhotně ženy. I důsledky toho všeho se dopodrobna řeší na facebookové stránce Městské části Prahy 6, která nejlépe odráží realitu havárie, k níž došlo. „V pátek mi syn prozvracel celou noc a finálem je, že ležíme v Motolské nemocnici. Je mu šest let a stalo se nám to ve školce, teď čekáme na výsledky, co se bude dít. Mám velkou chuť podat trestní oznámení,“ svěřila se vyděšená maminka Eva Broutová.

Nemuselo k tomu možná vůbec dojít. Podle některých byla voda silně cítit už minulé pondělí. Pořádně si na Facebooku naběhl sám starosta. „Je fajn, jak se oháníte, že nestíháte, ale starosta Kolář tvrdí na fb, že o fekáliích v kohoutkové vodě ví od 9 hodin. A tak mě především zajímá, proč jste občany informovali až v odpoledních hodinách!“ napsal včera rozhorleně Ondřej Matěj Hrubeš. Na to upozornila i Michaela Pechanová.

Zpráva na Facebooku se totiž objevila až ve 12:34 hodin. Mezitím se většina obyvatel už vody napila… „Uznávám, že ´Facebook‘ zaspal, ale rozhodně to neznamená, že bychom s informovaností otáleli. Ihned po přijetí informace z PVK vyrazili do ulic pracovníci krizového oddělení a strážníci a vylepovali informační letáky na vchodové dveře a informovali lidi osobně,“ brání se starosta „šestky“ Ondřej Kolář (TOP 09).

Ani takový argument nepřipadá některým logický. „Z koho to teče horem dolem a zatím neví proč, sedí (klečí) na záchodě, tak nečte letáčky na domovních dveřích, ani nekouká na televizi. Maximálně má po ruce mobil,“ reagoval Miguel Artega, který se při tom ještě popadá za břicho: „No a vámi zmiňované servery zprávu vydaly dokonce až po zdejším statusu. Furt musím kroutit hlavou nad těma letáčkama a smát se, sorry!“

Během údržby jedné z vodovodních přípojek došlo ke kontaminaci vody bakteriemi, usazenými ve slepém rameni vodovodního řadu. „Pracovníci PVK (Pražské vodovody a kanalizace) odebrali vzorky a budou provádět rozbory, jejichž předběžné výsledky by měly být známy v pondělí,“ uvedl starosta. Od neděle dopoledne byly prováděny průplachy potrubí vodou s vyšší koncentrací chloru kvůli desinfekci. Výsledky odběrů vody, které provedli hygienici v pátek, ukázaly, že ve vodě byly koliformní bakterie. V oblasti je 53 cisteren, přesto krizový štáb radnice požádal o zvýšení jejich počtu. Krizový štáb městské části Prahy 6 zasedne dnes ve 14 hodin. PVK přislíbily přistavit dalších deset cisteren. .

Podle informací Pražských vodovodů a kanalizací jsou zasaženy jen Dejvice a Bubeneč a nehrozí, že by se havárie rozšířila do dalších čtvrtí.

„Pokouším se nevysrat z podoby,“ napsal starosta

Situace ovšem byla mimo jiné testem, jak politický establishment havarijní stav zvládne, nebo do jaké míry ho vyvede z míry. V nedělní podvečer už toho sám starosta měl takzvaně „plné kecky“. „Odpovídejte od rána na e-maily, sms zprávy a telefonáty s frekvencí 20 přijatých nebo zmeškaných za minutu a do toho se pokoušejte nevysat se z podoby,“ rozčílil se nad některými stěžovateli na sociální síti; podle starosty pomáhá, kdo může, včetně Červeného kříže. Svými vulgarismy moc na klidu už tak zmateným lidem nepřidal. „Ve vaší funkci užívat sprostá slova, to je vrchol neprofesionality. Stačí napsat totéž s klidným tónem, nad věcí a s přehledem jako správnej starosta a chlap. Nás tyhle žabomyší války nezajímaj,“ komentoval to vzápětí Šimon Reich, který ještě dodal: „A jestli je na vás výše zmíněné příliš, tak by mě zajímalo, jak byste zvládal mnohem krizovější situaci.“ Ten ještě shovívavě dodal, ať ho Kolář nechápe špatně, že mu i fandí, ale jestli není schopen pracovat ve stresu, neměl se na vedoucí post hlásit.

Možná padne žaloba. Váš přístup pěkně smrdí

Vodovodní společnost se o zvýšeném výskytu průjmových onemocnění dozvěděla včera. Ve čtvrtek nejpozději by mělo být jasno, je-li voda nezávadná. Do té doby budou v ulicích cisterny s pitnou vodou. Vodu z vodovodu lze užívat pouze jako užitkovou, nedoporučuje se ani k čištění zubů. Dnes je v ulicích přes 50 cisteren s pitnou vodou; jejich seznam lze nalézt na www.pvk.cz v sekci Havárie. Podle některých příspěvků na netu to chce ale opravdu pořádně hledat, protože někdo místa obchází s kbelíky v ruce i několikrát.

Jedná se konkrétně o tuto lokalitu – Praha 6 – Dejvice, ohraničená ulicemi: Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, náměstí Pod kaštany, Wolkerova, Gotthardská, Goetheho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova, Dejvická.

V postižené lokalitě byly během víkendu do pozdních večerních hodin posíleny hlídky městské policie, aby informovaly občany a pomohly potřebným. Lékaři podle radnice doporučují užívat běžně dostupné léky na žaludeční a střevní potíže a dostatečně zavodňovat, aby nedocházelo k dehydrataci. „Dle vyjádření hygieny není onemocnění obzvlášť závažné, v žádném případě neohrozí na životě,“ reaguje starosta na podrážděné reakce veřejnosti. „Pitná voda v pražských Dejvicích a Bubenči stále není pitná, a to ani po převaření,“ upozorňují pro jistotu Pražské vodovody a kanalizace (PVK)

Že se nejedná o ohrožení na životě, je podle některých jen milosrdná lež. „Každej přece ví, že úporný zvracení a průjem dost zásadně na životě ohrožuje, a to především novorozence, kojence a starší spoluobčany. Mě to dostalo včera. Už jsem zažil hodně, ale takovejhle masakr ještě nikdy. Vyzvracel jsem se z podoby, nutilo mě to dál a dál, přestože jsem už neměl co. O průjmu nemluvě,“ popsal svůj nedělní zážitek Šimon Reich, který je očividně v ráži: „Rehydratovat, jak píšete? Těžko, když to hned vyjde ven. Na omdlení, bolest hlavy a nízkej tlak. Slečně jsem z posledních sil řekl, ať mi zavolá záchranku. Regulérně jsem se obával akutního břicha. Odvezen do nemocnice v Táboře. Krev, rentgen a rehydratace infůzemi. Samotná slečna doktorka mě poslala na infekci, že mě prý mezi staroušky na interně nemůže dát – kdyby to chytli, tak jsou v ohrožení života. Týden voda smrdí chlórem a přístup dotyčných orgánů smrdí stejně tak!“

Ten nechce věc nechat jen tak. „ A ta opožděná informovanost? Že prý stovky lidí?! Neschopnost a lži. Mnozí už zmínili, že platíme dost na to, aby se něco takového nestalo. Seriózně uvažuji o žalobě,“ dodal ještě Šimon Reich, který je studentem posledního ročníku medicíny a který skončil na kapačkách. Podle dalších ohlasů možná dojde k hromadné žalobě.

Ústřední vojenská nemocnice ošetřila do dnešní 8. hodiny ranní celkem 98 pacientů, uvedla v poledne radnice. Podle mluvčí Jitky Zinke se zdá, že situace se stabilizuje.

Praha 6 mimo jiné provozuje mobilní sms informační službu pro občany. Ta asi příliš nefunguje, když má. „Že bude bouřka, mi přijde dvakrát za sebou, a takhle závažná informace nepřijde vůbec?“ postěžovala si Jana Zajíčková.

Do školky a do restaurace?

Veřejnost měla zmatek také v tom, zda má vůbec děti poslat dnes do škol a školek. „Mateřské a základní školy fungují v režimu studené stravy a balené vody,“ uvádí na svých stránkách Praha 6. „Všechny ředitele škol a školek jsme během neděle o kontaminované vodě v Bubenči a Dejvicích informovali i s instrukcemi, jak postupovat. Vodu v zasažených oblastech pochopitelně nejde pít, má v tuto chvíli charakter užitkové vody, a to do chvíle, než ji Pražské vodovody a kanalizace oficiálně označí za pitnou,“ oznámil v neděli odpoledne zástupce starosty pro školství Jan Lacina, který směrem ke školským zařízením dodal: „Co se vaření týče, doporučujeme školám a školkám studenou stravu, případně vařit z vody dodané v přistavených cisternách.“

Kromě kritiky radnice se najdou i chápavé hlasy, třeba právě směrem ke školám. „Pokud bude použitelná jen voda z cisteren, lituji zaměstnance školek a škol. Asi jim nikdo vodu do budovy pro děti nenanosí a bude to jen na nich,“ napsala ke zprávě na Facebooku městské části Helena Petříčková. Některé školky ale nakonec neotevřely, i když to rodičům působí potíže. „MŠ Terronská doporučuje nechat si děti doma, pokud půjdou, mají mít s sebou balenou vodu,“ referovala například Kristýna Kyselová. Doporučení „neposílat“ inzerovala i ZŠ Emy Destinové. Ale pokud děti dorazily, škola je přijala.

Co se týče restaurací a dalších podniků, jejich uzavření je dle zástupce starosty Laciny výhradně na jejich zodpovědnosti a na zvážení zákazníků, zda je navštíví.

Hygienická stanice hl. m. Prahy označila za možné mytí nádobí v myčkách při teplotě vody nad 60 stupňů. Radnice přednostně doporučuje studenou stravu.

Poslední informace, kterou Praha 6 podala svým občanům dnes ráno, zní takto: Podle slov generálního ředitele PVK je voda v dotčených oblastech vhodná na mytí, a pokud člověk nemá alergii na chlor, neměla by mu ublížit. Rovněž se v ní dá už omývat nádobí. Jen není vhodná na vaření a např. čištění zubů. PVK stále víc chlorují a provádějí proplachy.  Situace se stabilizuje, ze 30 vzorků jich 28 vyhovělo, a ty zbývající dva mají limity překročeny jen u několika ukazatelů. Další informace budeme dodávat v průběhu dne. Ve 13 hodin se sejde starosta městské části Ondřej Kolář s generálním ředitelem Petrem Mrkosem.

Pražské vodovody jsou staré, některé trubky i více než 100 let

Praha má v tomto směru špatné postavení. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) hlásí denně v průměru až dvacet havárií vody. Není se ani čemu divit, jestliže části sítě jsou starší než sto let.  Ve srovnání se zbytkem republiky a dokonce i s jinými evropskými metropolemi je na tom česká metropole zřejmě nejhůř, přemnožení bakterií v kohoutkové vodě musí řešit v menší míře zhruba třikrát do roka, píše iDnes.cz..

„V 80. letech se budovalo na některých místech potrubí, které nebylo zdokumentováno. Také se používaly nekvalitní materiály,“ odůvodnil to ředitel Pražské vodohospodářské společnosti Petr Žejdlík. Podle něj životnost některých trubek z 80. let nedosahovala ani dvaceti let. Některé vodovodní trubky pocházejí dokonce ještě z 19. století.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Lucie Bartoš