Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sláva vykoupená dřinou a bolestí, Věře Čáslavské jde opět o život – III. část. Kvůli prezidentské milosti v nemilosti národa a úplně na dně

18.05.2015
Sláva vykoupená dřinou a bolestí, Věře Čáslavské jde opět o život – III. část. Kvůli prezidentské milosti v nemilosti národa a úplně na dně

Autor: ČT

Popisek: Věra Čáslavská

Když skončila oslňující sportovní kariéra Věry Čáslavské, poznala na vlastní kůži, jak vypadá rub a líc slávy. Čas od času se sice vrátila na výsluní, ale rodinná tragédie, při níž zemřel její bývalý manžel a syn byl odsouzen ke čtyřem letům vězení, ji navždy poznamenala. Kvůli soudnímu procesu se zhroutila a nakonec skončila v psychiatrické léčebně. Jen se však dostala z nejhoršího a snažila se dohnat ztracená léta života, postihla ji vážná nemoc.

Kdyby Věra Čáslavská tušila, jako vlnu zášti a nenávisti vyvolá skutečnost, že prezident Havel udělí jejímu synovi milost, a on si tak nemusel odsedět čtyřletý trest za ublížení na zdraví, možná by se smířila s tím, že stráví pár let ve vězení. Jenže prezidentská milost převálcovala v očích veřejnosti vše, co tato fenomenální gymnastka dokázala, i to, jak výrazně proslavila Československo v cizině. Na jejím životním příběhu se opět potvrdilo, že doma nikdo není prorokem.

Kvůli milosti v nemilosti

Paradoxem navíc zůstává, že Věra sama o milost pro syna nepožádala, učinila tak celá řada jiných, například Martinovi spolužáci z právnické fakulty nebo některé významné české osobnosti, lékaři, umělci, sportovci, či dokonce členové Spolku pro nezávislou justici Šalamoun. V žádostech o milost poukazovali na vady provedeného soudního řízení. Jenže lidé to vnímali jinak.

Podle nich v milosti sehrála hlavní roli protekce, Věra Čáslavská totiž dva roky působila na Hradě jako poradkyně Václava Havla. Málokdo si už vzpomene, že ale odmítla prestižní nabídku, aby se stala pražskou primátorkou či velvyslankyní v Japonsku, zemi, kde je nesmírně ctěna, ne-li přímo zbožňována. Stejně tak málokdo tuší, že ve funkci ředitelky sekce pro sociální politiku pomohla tisícům lidí, především těm, co se ocitli ve finanční tísni nebo byli vážně nemocní. Pracovala často dlouho do noci, vyřizovala stovky dopisů a žádostí. Vedle toho ještě plnila čestné funkce v ČSTV a Českém olympijském výboru. Ocitla se v podobném stavu vyčerpanosti, jako když trénovala do úmoru. „Najednou mi došly síly, nemohla jsem dál,“ svěřila se tehdy.

Konečně restart

Její okolí si postupně začalo uvědomovat, že se s ní něco děje. Přestala se zajímat o veřejný život, vyhýbala se setkáním s přáteli, upadla do letargie a nakonec i do těžkých depresí. Kvůli nim docházela na léčení do psychiatrické léčebny a nakonec na několik let skončila v sanatoriu. Nejtěžší chvíle ve svém životě zvládla díky dětem a sestře Haně, která však v roce 2004 podlehla leukémii. Nezapomněli na ni ani její kolegové, olympionici.

Díky obětavé pomoci blízkých se po několika letech dostala z nejhoršího a zase začala normálně žít. Osobně představila svoji životopisnou knihu i film režisérky Olgy Sommerové „Věra 68“. Známá dokumentaristka v souvislosti s tím upozornila na fakt, že se u nás na fantastické úspěchy Věry Čáslavské na celých čtyřicet let zapomnělo. „Dvacet normalizačních let byla v koutě a na dalších šestnáct let vlastním rozhodnutím zmizela za světa,“ připomněla Sommerová v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Nenávist až za hrob

Když se Věra po letech osamění a živoření objevila v plném lesku na vyhlášení ankety Sportovec roku, dočkala se po dlouhých letech strádání ovací vestoje. Jenže než se stačila pořádně nadechnout, život jí naservíroval další krutou zkoušku, tentokrát v podobě vážné nemoci. Ale ani zprávy, že trpí rakovinou slinivky břišní, což je diagnóza často fatální, ji neušetřily nenávistných a vulgárních poznámek. Naštěstí se v Česku najde i mnoho výjimek. Čtenář iDnes.cz Karel Chrastina vystihuje zcela opačné názory: „Všemi deseti hlasuji pro uzdravení paní Věry. Neměla to v životě lehké. Většina slušných lidí ji obdivuje.“

Čtěte více:

Sláva vykoupená bolestí a dřinou, Věře Čáslavské jde opět o život. Co všechno musela v životě snést, unést a přestát? Tajnosti slavných

Sláva vykoupená dřinou a bolestí, Věře Čáslavské jde opět o život – II. část. Ze světové superstar uklízečkou, ponižovanou, bitou manželkou a pacientkou psychiatrie

Operace prý dopadla dobře

Operace nádoru slinivky dopadla dobře, jak píše dnešní Blesk. Věra Čáslavská se prý z narkózy bez problémů probudila a je při vědomí. To sdělil Blesku Věřin dobrý kamarád, japanolog Martin Vačkář, který si s olympioničkou mailoval ještě pár hodin před její páteční osmihodinovou operací a má informace o jejím zdravotním stavu z první ruky.

„Je to velká bojovnice s neuvěřitelnou silou a statečností. Věřina operace proběhla bez komplikací, tak teď držme všichni palce a mysleme na ní,“ řekl Blesku Vačkář s tím, že za legendární gymnastkou ještě nikdo nesmí. „Až to jen trochu půjde, určitě se mi ozve. Teď potřebuje především klid, aby se tělo s tak těžkým zákrokem dokázalo vyrovnat,“ podotkl Vačkář pro Blesk.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace