Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sláva vykoupená dřinou a bolestí, Věře Čáslavské jde opět o život – II. část. Ze světové superstar uklízečkou, ponižovanou, bitou manželkou a pacientkou psychiatrie

17.05.2015
Sláva vykoupená dřinou a bolestí, Věře Čáslavské jde opět o život – II. část. Ze světové superstar uklízečkou, ponižovanou, bitou manželkou a pacientkou psychiatrie

Foto: ČT

Popisek: Věra Čáslavská

Ve své době patřila k nejslavnějším ženám a nejúspěšnějším sportovcům světa. Jenže vzápětí po skončení úspěšné sportovní kariéry se život uctívané ikony drasticky změnil. Kvůli svým politickým postojům se ocitla na indexu a bez práce. To vše se projevilo také v osobním životě. Jestliže pro ni život s atletem Josefem Odložilem znamenal ponižování a domácí násilí, pak jeho smrt odstartovala doslova peklo, z nějž se už nikdy nevzpamatovala.

Přitom na počátku manželství se zdálo, že si unavená gymnastka konečně oddychne od dlouholeté sportovní dřiny a bude žít šťastným rodinným životem. Dobře zajištěný slavný manželský pár a dvě děti, co víc si přát? Jenže Věra začala doplácet na své politické postoje, především na to, že dala jasně najevo svůj nesouhlas s okupací Československa. Ocitla se na indexu a zůstala bez práce.

Z jednoho platu rodinu neutáhli, a tak si hledala nějaké místo. Chodila žebrat na ČSTV, marně. Sehnala jen práci uklízečky, a místo aby se nadále věnovala tomu, co nejlépe uměla, tedy sportu, v přestrojení uklízela tři činžáky. Po pěti letech se přece jen dočkala práce trenérky dívčího družstva, kterou také vykonávala v utajení. Nakonec ji zachránila její mezinárodní sláva, nečekaně jí bylo nabídnuto, aby trénovala chudé dívky v Mexiku. Do země, kde se dočkala největší slávy a uznání, odjela s celou rodinu.

Mexická krize

Radost ze smysluplné práce i krajiny, plné slunce, však kazilo stále se zhoršující manželství. Naplno se projevila složitá povaha jejího partnera i fakt, že v rodině uplatňoval vojenský dril. Jednou uhodil dceru Radku tak silně, že skončila v nemocnici. Rodinné konflikty museli dokonce řešit i zástupci české ambasády, když Odložilovi z Mexika odjeli, všichni si prý oddechli. Každý z manželů rozpad rodiny vysvětloval po svém, ale je nesporné, že oba na něm měli svůj díl viny. Přátelé a známí to komentovali slovy, že ti dva se nikdy neměli vzít. Byly to dvě silné osobnosti, neschopné potřebného kompromisu. Ani jeden nebyl schopen hrát ve vztahu roli toho druhého. Jejich věčné hádky se staly zdrojem různých skandálů, nezřídka k pobavení okolí.

Když například přijeli na svou horskou chalupu v Bělé, místní lidé se nestačili divit. Očitá svědkyně nám popsala jejich zvláštní vztah: „Společně přišli večer do hotelu Slovan v Jeseníku, kde se v sobotu pořádaly taneční zábavy. Věra v módní paruce a krásných šatech posedávala u baru sama, zjevně nebyla v dobré náladě. Naštvaný Josef se začal věnovat jedné dívce, která byla Čáslavské hodně podobná, a nakonec se s ní v tichosti vytratil. Věru tím samozřejmě neskutečně ponížil.“ Po různých pokusech zachránit manželství alespoň kvůli dětem se v roce 1987 rozvedli. Přes všechny problémy spolu vydrželi téměř dvacet let.

Přečtěte si víc:

Sláva vykoupená bolestí a dřinou, Věře Čáslavské jde opět o život. Co všechno musela v životě snést, unést a přestát? Tajnosti slavných

Domácí násilí

U rozvodu se začalo prát špinavé prádlo a ze znaleckých posudků vyplynulo, že v rodině docházelo k fyzickému násilí. V knize Pavla Kosatíka „Věra Čáslavská – život na Olympu“ je mimo jiné uvedeno i svědectví dětí. Z jejich výpovědí vyplynulo, že je otec bil a matku také. Některé informace, které u soudu zazněly, znějí až neuvěřitelně. Podle nich Odložil mluvil o svých dětech velmi špatně a urážel je. Dcera Radka se pak po něm nechtěla ani jmenovat, syn Martin se s ním odmítal stýkat.

Dlouhodobě špatné vztahy nakonec vyvrcholily obrovskou tragédií. Při náhodném setkání na moravské diskotéce Martin provokoval svého otce, v té době armádního funkcionáře, tím, že mu dal zahrát písničku Zelené mozky. Pak se oba dostali do vesnické rvačky, při níž údajně Josef Odložil v opilosti napadl dívku svého syna. A Martin mu to oplatil pěstí. Odložil přitom upadl a utrpěl poranění lebky s krvácením do mozku, na jehož následky o měsíc později zemřel.

Skutečné peklo

Po smrti Josefa Odložila následovalo skutečné peklo. V dehonestující mediální kampani byla vláčena Čáslavská jako špatná matka a její syn jako otcovrah. Zatímco se u soudu bránil, že svým jednáním pouze odvrátil otcův útok proti své přítelkyni, veřejnost byla jiného názoru. Podle ní byl Martin vrah.

Při náročném soudním procesu tvrdě bojovaly obě strany a předložily vzájemně si odporující znalecké posudky (což u nás není nic výjimečného) i protiřečící si svědecké výpovědi. Podle Kosatíka ale soud vůbec nezjistil, kdo byl vlastně útočník a kdo napadený. Martin Odložil byl nakonec za ublížení na zdraví s následkem smrti odsouzen na čtyři roky nepodmíněně. Jisté je ale jedno. Další obětí tragického konfliktu se stala Věra Čáslavská, která se důsledkem toho psychicky zhroutila a skončila v psychiatrické léčebně.

Pokračování zítra

Čtěte také:

Co má společného Věra Čáslavská a náš voják zabitý v Afghánistánu Jaroslav Lieskovan? Bulvár jde na dřeň, čtěte

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace