Chodila s Jiřím Štaidlem, vídala se s Gottem… Klikaté zákruty života, kariéry i tragické smrti české královny ledu. Tajnosti slavných
24.04.2015
Autor: archiv
Popisek: Svobody si legendární krasobruslařka Hana Mašková užívala jedině za volantem, a to se jí nakonec stalo osudným
Národ ji zbožňoval, stala se jeho královnou ledu. Jenže musela celý život někoho poslouchat, svobodná se cítila jedině za volantem. Jenže to se jí stalo osudným.
Jejími trumfy byly elegance, krása i noblesa a také výborné skoky. „Když halou doznívají poslední tóny Smetanovy Vltavy a Hanka roztáčí závěrečnou piruetu, už nikdo nepochybuje, že na ledové ploše vidí novou mistryni Evropy,“ říkali sportovní komentátoři při jejím největším úspěchu v roce 1968 ve švédském Västeräs. Osudnou se jí stala její láska k rychlým kolům. Nezvládnutá zatáčka a střet s kamiónem ji ve Francii připravily 31. března 1972 o život v pouhých dvaadvaceti letech. Poslední místo k odpočinku nalezla na vyšehradském hřbitově, její hrob zdobí okřídlené ženské torzo od Jana Štursy.

Hančin hrob na pražském Vyšehradě s pomníkem od Jana Štursy
Dětství, plné povinností
Legendární krasobruslařka Hana Mašková se narodila 26. září 1949 v Praze kuchařce a číšníkovi a své první krůčky na ledě trávila mezi ostatními dětmi, batolícími se na Štvanici, na které bedlivě dohlížel Karel Glogar. Poté se dostala do rukou trenéra Jaroslava Sadílka, aby se jí nakonec těsně před mistrovstvím Evropy v roce 1963 v Budapešti ujala trenérka Míla Nováková. Za Hančiným úspěchem se skrývala těžko představitelná dřina. Na tréninky vstávala ve čtyři ráno, musela výborně prospívat ve škole, jinak by jí nepovolili individuální plán. K tomu ještě chodila na klavír a na němčinu. A tak zatímco se její kamarádky bavily a pomalu začaly pokukovat po chlapcích, Hanka znala jen povinnosti. Odříkání ale přineslo triumfy, které ji vynesly mezi světové královny ledu. Československo pravidelně reprezentovala od roku 1963 a o pět let později ji čekal životní úspěch – stala se mistryní Evropy ve Västeräs a z olympiády i z mistrovství světa přivezla bronzové medaile.

Hanka s maminkou
Láska, která unavovala
Pak si konečně našla i ona svou velkou první lásku – na koncertě Karla Gotta v roce 1968 se seznámila s textařem Jiřím Štaidlem. Právě díky ní se bohém a bouřlivák poněkud uklidnil a ochotně ji prováděl pražskými nočními podniky. Hančina maminka to nesla velmi těžce, prý chtěla dceru pouze pro sebe. Trenérka Míla Nováková jí to na jednu stranu přála, na druhou se ale únava z divokých nočních tahů často projevovala na výkonu její svěřenkyně při tréninku. Nehledě na to, že Štaidl nebyl žádné neviňátko a Hanku často trápil. Přesto jí ale Hanka připadala alespoň na počátku vztahu šťastná.

Se svou láskou Jiřím Štaidlem
Konec slavné kariéry na dně jezera
V roce 1968 se Hanka stala jedním ze symbolů národa podobně jako gymnastka Věra Čáslavská, atleti Dana a Emil Zátopkovi či hokejoví reprezentanti, kteří na mezinárodních mistrovstvích dávali pořádně ‘na zadek‘ nenáviděným Rusům. Jenže na Hanku se na ledě lepila smůla, která vyvrcholila naraženou kostrčí po nevydařeném trojitém rittbergru při exhibici ve švýcarském Winterthuru. Bolest byla tak intenzivní, že poté po čtyřech povinných cvicích odstoupila od své další účasti na mistrovství světa v Coloradu Springs. Mnohem horší než fyzická bolest však pro ni bylo psychické vyčerpání, vedoucí k tomu, že se vzápětí rozhodla pro ukončení amatérské závodní kariéry a přestupu do lední revue. Hančiny brusle na povinné cviky zřejmě dodnes leží na dně coloradského jezera, kam je hodila v přítomnosti jediného svědka, paní Míly.

Bronzová na olympiádě v Grenoble
Hvězda lední revue
V roce 1969 nastoupila do světově známé lední revue Holiday on Ice, v níž vystoupila i v Praze. Nejprve vystupovala v Americe, poté se přestěhovala do Rakouska. Zpočátku se cítila spokojená, konečně měla čas nejen na krasobruslení, ale také na spoustu jiných, pro většinu lidí běžných zálib. Její láska se Štaidlem kvetla a zdálo se, že se znovu dostává do psychické kondice. Časem jí ale vystoupení v lední revue začala připadat úmorná a počítala s tím, že po dvou letech skončí. Přesto jí angažmá přineslo finanční nezávislost a osobní svobodu – maminka zůstala v Praze a mohla ji kontrolovat pouze po telefonu. Ke konci roku 1971 se však se Štaidlem rozešla, protože si našla nového přítele. Podle některých pramenů jím byl bohatý Němec, podle jiných Francouz. K jejímu rozhodnutí nicméně prý hodně přispělo Štaidlovo zalíbení v plavovlasé lyžařské reprezentance Ivaně Zelníčkové, později Trumpové.

Hanka ve slavné lední revui Holiday on Ice
Svoboda, která ji zabila
Po celý život Hanka vlastně musela neustále někoho poslouchat. Zatímco její vrstevníci si užívali, ona už měla po krk náročných povinností. A hlavně neustálého dozoru. Jediné místo, kde se mohla cítit opravdu volná, bylo za volantem. Milovala rychlou jízdu, o peníze neměla nouzi, a tak si pořídila luxusní autíčko. A jedna taková šílená jízda se jí stala osudnou. Po jednom večírku s francouzskými kamarády se s kolegyní z revue Květou Celflovou rozhodla vyrazit ještě v noci na místo dalšího vystoupení. A aby toho nebylo málo, zastavila stopaři. Kromě krasobruslařek a mladého vojáka byl ve voze i Hančin pes. Nezvládla však řízení a narazila do kamionu. Stopař a pes zahynuli na místě, Hanka ještě zoufale bojovala pár minut o život v sanitce. Do nemocnice však již nedorazila, zemřela při převozu ve velkých bolestech. Bylo Velikonoční pondělí, 31. března 1972, když se celý národ dozvěděl o tragédii z rozhlasu.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská