Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chodila s Jiřím Štaidlem, vídala se s Gottem… Klikaté zákruty života, kariéry i tragické smrti české královny ledu. Tajnosti slavných

24.04.2015
Chodila s Jiřím Štaidlem, vídala se s Gottem… Klikaté zákruty života, kariéry i tragické smrti české královny ledu. Tajnosti slavných

Autor: archiv

Popisek: Svobody si legendární krasobruslařka Hana Mašková užívala jedině za volantem, a to se jí nakonec stalo osudným

Národ ji zbožňoval, stala se jeho královnou ledu. Jenže musela celý život někoho poslouchat, svobodná se cítila jedině za volantem. Jenže to se jí stalo osudným.

Jejími trumfy byly elegance, krása i noblesa a také výborné skoky. „Když halou doznívají poslední tóny Smetanovy Vltavy a Hanka roztáčí závěrečnou piruetu, už nikdo nepochybuje, že na ledové ploše vidí novou mistryni Evropy,“ říkali sportovní komentátoři při jejím největším úspěchu v roce 1968 ve švédském Västeräs. Osudnou se jí stala její láska k rychlým kolům. Nezvládnutá zatáčka a střet s kamiónem ji ve Francii připravily 31. března 1972 o život v pouhých dvaadvaceti letech. Poslední místo k odpočinku nalezla na vyšehradském hřbitově, její hrob zdobí okřídlené ženské torzo od Jana Štursy.

Hančin hrob na pražském Vyšehradě s pomníkem od Jana Štursy

Hančin hrob na pražském Vyšehradě s pomníkem od Jana Štursy

Dětství, plné povinností

Legendární krasobruslařka Hana Mašková se narodila 26. září 1949 v Praze kuchařce a číšníkovi a své první krůčky na ledě trávila mezi ostatními dětmi, batolícími se na Štvanici, na které bedlivě dohlížel Karel Glogar. Poté se dostala do rukou trenéra Jaroslava Sadílka, aby se jí nakonec těsně před mistrovstvím Evropy v roce 1963 v Budapešti ujala trenérka Míla Nováková. Za Hančiným úspěchem se skrývala těžko představitelná dřina. Na tréninky vstávala ve čtyři ráno, musela výborně prospívat ve škole, jinak by jí nepovolili individuální plán. K tomu ještě chodila na klavír a na němčinu. A tak zatímco se její kamarádky bavily a pomalu začaly pokukovat po chlapcích, Hanka znala jen povinnosti. Odříkání ale přineslo triumfy, které ji vynesly mezi světové královny ledu. Československo pravidelně reprezentovala od roku 1963 a o pět let později ji čekal životní úspěch – stala se mistryní Evropy ve Västeräs a z olympiády i z mistrovství světa přivezla bronzové medaile.

Hanka s maminkou

Hanka s maminkou

Láska, která unavovala

Pak si konečně našla i ona svou velkou první lásku – na koncertě Karla Gotta v roce 1968 se seznámila s textařem Jiřím Štaidlem. Právě díky ní se bohém a bouřlivák poněkud uklidnil a ochotně ji prováděl pražskými nočními podniky. Hančina maminka to nesla velmi těžce, prý chtěla dceru pouze pro sebe. Trenérka Míla Nováková jí to na jednu stranu přála, na druhou se ale únava z divokých nočních tahů často projevovala na výkonu její svěřenkyně při tréninku. Nehledě na to, že Štaidl nebyl žádné neviňátko a Hanku často trápil. Přesto jí ale Hanka připadala alespoň na počátku vztahu šťastná.

Se svou láskou Jiřím Štaidlem

Se svou láskou Jiřím Štaidlem

Konec slavné kariéry na dně jezera

V roce 1968 se Hanka stala jedním ze symbolů národa podobně jako gymnastka Věra Čáslavská, atleti Dana a Emil Zátopkovi či hokejoví reprezentanti, kteří na mezinárodních mistrovstvích dávali pořádně ‘na zadek‘ nenáviděným Rusům. Jenže na Hanku se na ledě lepila smůla, která vyvrcholila naraženou kostrčí po nevydařeném trojitém rittbergru při exhibici ve švýcarském Winterthuru. Bolest byla tak intenzivní, že poté po čtyřech povinných cvicích odstoupila od své další účasti na mistrovství světa v Coloradu Springs. Mnohem horší než fyzická bolest však pro ni bylo psychické vyčerpání, vedoucí k tomu, že se vzápětí rozhodla pro ukončení amatérské závodní kariéry a přestupu do lední revue. Hančiny brusle na povinné cviky zřejmě dodnes leží na dně coloradského jezera, kam je hodila v přítomnosti jediného svědka, paní Míly.

Bronzová na olympiádě v Grenoble

Bronzová na olympiádě v Grenoble

Hvězda lední revue

V roce 1969 nastoupila do světově známé lední revue Holiday on Ice, v níž vystoupila i v Praze. Nejprve vystupovala v Americe, poté se přestěhovala do Rakouska. Zpočátku se cítila spokojená, konečně měla čas nejen na krasobruslení, ale také na spoustu jiných, pro většinu lidí běžných zálib. Její láska se Štaidlem kvetla a zdálo se, že se znovu dostává do psychické kondice. Časem jí ale vystoupení v lední revue začala připadat úmorná a počítala s tím, že po dvou letech skončí. Přesto jí angažmá přineslo finanční nezávislost a osobní svobodu – maminka zůstala v Praze a mohla ji kontrolovat pouze po telefonu. Ke konci roku 1971 se však se Štaidlem rozešla, protože si našla nového přítele. Podle některých pramenů jím byl bohatý Němec, podle jiných Francouz. K jejímu rozhodnutí nicméně prý hodně přispělo Štaidlovo zalíbení v plavovlasé lyžařské reprezentance Ivaně Zelníčkové, později Trumpové.

Hanka ve slavné lední revue Holiday on Ice

Hanka ve slavné lední revui Holiday on Ice

Svoboda, která ji zabila

Po celý život Hanka vlastně musela neustále někoho poslouchat. Zatímco její vrstevníci si užívali, ona už měla po krk náročných povinností. A hlavně neustálého dozoru. Jediné místo, kde se mohla cítit opravdu volná, bylo za volantem. Milovala rychlou jízdu, o peníze neměla nouzi, a tak si pořídila luxusní autíčko. A jedna taková šílená jízda se jí stala osudnou. Po jednom večírku s francouzskými kamarády se s kolegyní z revue Květou Celflovou rozhodla vyrazit ještě v noci na místo dalšího vystoupení. A aby toho nebylo málo, zastavila stopaři. Kromě krasobruslařek a mladého vojáka byl ve voze i Hančin pes. Nezvládla však řízení a narazila do kamionu. Stopař a pes zahynuli na místě, Hanka ještě zoufale bojovala pár minut o život v sanitce. Do nemocnice však již nedorazila, zemřela při převozu ve velkých bolestech. Bylo Velikonoční pondělí, 31. března 1972, když se celý národ dozvěděl o tragédii z rozhlasu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace