Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

EXKLUZIVNĚ Pojďte se s námi podívat na nové stanice metra. Jsou hezké, až tedy na Veleslavín. Tam úřadoval pes a radila mu kočka

03.04.2015
EXKLUZIVNĚ Pojďte se s námi podívat na nové stanice metra. Jsou hezké, až tedy na Veleslavín. Tam úřadoval pes a radila mu kočka

Foto: Jiří Vanča

Popisek: Takhle vypadá zvenku stanice Motol. I o té se vedou spory...

FOTOGALERIE Cestujícím v Praze se o Velikonočním pondělí otevře nový úsek linky metra A se čtyřmi stanicemi. Podívejte se do fotogalerie, vypadají docela pěkně, uvnitř dodržují tradiční vzhled pražského metra, zvenku jsou architektonicky střídmé a zapadají do okolní zástavby. Což je v pořádku, protože metro není katedrála, jak to vnímali (ne)blahé paměti náš vzor - Sověti, ale užitková stavba. S jedinou, zato dost podstatnou výjimkou. To je stanice Nádraží Veleslavín, první, kterou uvidí cizinci, již tam dorazí autobusem z Letiště Václava Havla. Ti se tedy podiví…

Cestující ve směru na letiště (a z letiště) budou na autobusy od pondělí přestupovat ve stanici Veleslavín. Jenže: Ze stanice metra vedou eskalátory pouze do vestibulu, chybějí ale z vestibulu na nástupiště autobusu číslo 119, který pendluje mezi Ruzyní a Veleslavínem. To je problém číslo jedna. Důvod? IDnes.cz psala něco o tom, že v roce 2008 prý letiště „nedalo požadavek“. Což nám silně připomíná dětskou výmluvu „mami, víš, mně to nenapadlo“. Jenže projektanti snad už z dětských botiček vyrostli, že…

Pražští kuliové

Řešení se našlo a je dost legrační. Lidem budou s kufry do schodů zdarma pomáhat nosiči, kteří budou pracovat ve třísměnném provozu denně od 5:00 do 22:00. Letiště za ně zaplatí desítky tisíc měsíčně, jak sdělil ČTK mluvčí Michal Řehořek. Prý se zvažuje i uniforma pro tyto novodobé české kulie. Tak si představte, jak se tam na těch poměrně úzkých schodech (máme jejich snímek ve fotogalerii) budou rychlostí blesku proplétat mezi cestujícími, obtěžkáni obrovskými kufry… Úplné indické Dílí.

Další problém patrně bude, že zrovna na Nádraží Veleslavín má metro dva východy, mířící na autobusové nádraží (další dva pak na tramvaj), které nejsou prakticky označené, takže se budou chudákům cizincům jen těžko hledat. Projektanti postavili také výtah. Do něj se ale vejde jen pár lidí, obzvláště budou-li mít objemná zavazadla. Ústí na povrch navíc pěkně daleko od autobusů. Naštěstí alespoň zabodoval Dopravní podnik hl.m.Prahy, který vestibul a automaty na jízdenky opatřil i anglickými cedulemi.

I stanice Motol sklidila kritiku

Výstavba začala v roce 2009 a Praha za nový úsek prostřednictvím dopravního podniku zaplatí kolem 20 miliard korun. Na dostavbu může získat z EU více než sedm miliard korun, s čerpáním evropských peněz ale zatím nezačala.

Kritici tvrdí, že nasměrování metra do motolské nemocnice nebylo šťastnou volbou, zvlášť v situaci, kdy Praze chybí přímé spojení na ruzyňské letiště. Podobně v minulosti vyvolalo kritiku prodloužení metra C do Letňan. Kvůli vysokým nákladům a nízké obsazenosti sem dosud jezdí soupravy v omezeném režimu. Také do nových stanic metra A pojede v některé časy jen polovina souprav. Změny nastanou i v povrchové dopravě, což už vyvolalo značný odpor cestujících i městských částí.

Shrnuto, podtrženo

Na novém úseku metra budou k dispozici čtyři nové stanice - Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Ne všechny vlaky ale budou jezdit mezi těmito stanicemi. Od 6:00 do 9:30 v úseku Petřiny - Nemocnice Motol a od 9:30 do 20:00 v úseku Dejvická - Nemocnice Motol pojede pouze každý druhý spoj.

Dostavba metra A se potýká s problémy. Ministerstvo dopravy, které přerozděluje evropské peníze na stavbu metra, v roce 2013 zkrátilo dopravnímu podniku strop pro čerpání evropských dotací o 25 procent. Hrozí tak, že Praha nevyčerpá všechny peníze ze sedmimiliardové dotace. Navíc podmínkou získání EIA, tedy posouzení vlivu stavby na životní prostředí, byla stavba autobusového terminálu a záchytného parkoviště P+R na Dlouhé míli v rámci takzvané Buštěhradské železniční dráhy. Příprava ovšem ještě ani nezačala. Na konci uplynulého roku zahájil Nejvyšší kontrolní úřad kontrolu stavby. Zabývá se jí i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Pražské metro se třemi linkami ročně přepraví stovky milionů cestujících. V roce 2013 to bylo 584 milionů cestujících, v průměru tedy 1,6 milionu denně. Vedení města dlouhodobě plánuje stavbu čtvrté trasy do Písnice, která bude označena jako D.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace