Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Češi jsou nevděčná banda! S ‘náhodou‘ návrhářka Matragi neuspěla, a tak táhne do boje s úřady s nemalou arogancí. Jak se vyvíjí kauza její zbourané vily na Ořechovce?

22.03.2015
Češi jsou nevděčná banda! S ‘náhodou‘ návrhářka Matragi neuspěla, a tak táhne do boje s úřady s nemalou arogancí. Jak se vyvíjí kauza její zbourané vily na Ořechovce?

Foto: ČT

Popisek: Vilu na Ořechovce, kterou prý chtěla rekonstruovat Blanka Matragi, 'svévolně' srovnala se zemí stavební firma před půldruhým rokem, a tak návrhářka obratem předložila zbrusu nový projekt, nad kterým podle vlastních slov pracuje již čtyři roky. Bože, takové drobné přeřeknutí!

Praha trapně chrání své památky a nemá pro slavnou milionářku pochopení. A ani za miliony arabských šejků si nehodlá nechat všechno líbit. Tak nějak by se dalo vyjádřit rozhořčení módní návrhářky Blanky Matragi, která se dostala do vážného sporu s radnicí Prahy 6 kvůli zbourané vile na Ořechovce.

„V Česku nespoléhej na nikoho. Tvůj jediný věrný přítel je koruna, kterou máš v kapse,“ prohlásil před časem před novináři Libanonec Makram Matragi, manžel módní návrhářky českého původu, nad jejímiž modely tají dech celý svět. Jenže ani to nestačí, aby si jeho žena dělala v pražské památkově chráněné zóně, co si usmyslí.

Návrat ve velkém stylu

Rodačka ze Světlé nad Sázavou Blanka Kyselová se v roce 1979 provdala do Libanonu a v roce 1982 otevřela v Bejrútu salón Blanka Haute Couture. Brzy se stala uznávanou módní návrhářkou nejen v oblasti Perského zálivu a její detailně vypracované róby se proslavily v okruhu perských princezen a šejch. V roce 1997 se vrátila do České republiky a hodlala k nám přenést z Blízkého východu, zmítaného ozbrojenými konflikty, svou tvorbu a slávu.

Takhle vypadala zbouraná vila v ulici Pod Vyhlídkou na mapách společnosti Google. Na první pohled rozhodně jako ruina nevypadala.

Takhle vypadala zbouraná vila v ulici Pod Vyhlídkou na mapách společnosti Google. Na první pohled
rozhodně jako ruina nevypadala.

Bydlení v bytě na Vinohradech ji ale zřejmě neuspokojovalo, navíc se podle svých slov stále marně poohlížena po vhodných prostorách, v nichž by instalovala svou stálou expozici. A tak se nakonec rozhodla pro svou firmu Matragi Design koupit vilu na Ořechovce a získala také stavební povolení pro její rekonstrukci.

Ach, ta náhoda!

Během oprav měla v domě vzniknout podkrovní pracovna, dvě garáže a sauna, rozšířeno mělo být i technické zázemí... Povolení počítalo i s vybouráním některých stropů, záměr však rozhodně neměl zásadním způsobem změnit charakter domu. Pak ale podle návrhářky zaúřadovala ‘souhra náhod‘. Na dům údajně spadla stará jedle a velmi vážně ho poškodila. Proto prý ‘nezodpovědní‘ pracovníci najaté stavební firmy celou vilu zbourali, navíc prý bez majitelčina vědomí!

Tohle zbylo z památkově chráněné vily v prosinci 2013

Tohle zbylo z památkově chráněné vily v prosinci 2013

Jenže podle šetření památkářů byl už v té době objekt ve velmi špatném stavu a částečně rozebrán. „Firma tam zřejmě začala dělat zásahy, které neodpovídaly povolenému záměru. Zavolali nás na místo s tím, že na objekt spadl strom a poničil ho. Ovšem vyhodnotili jsme to tak, že pád stromu nemohl způsobit takové škody. A i kdyby ano, stejně tam docházelo k demolici, odstraňování zdiva například, než připouštělo stavební povolení," řekl MF Dnes loni v únoru ředitel magistrátních památkářů Jiří Skalický.

Já nic, já muzikant…

„My jsme nic nezbourali, způsobila to stavební firma. Ani o tom nic nevíme, zjišťujeme to a řešíme s úřady,“ prohlásil Makram Matragi. A firma Matragi Design smlouvu se stavební firmou fofrem ukončila, ještě dřív, než se problémem začaly úřady zabývat. Za svévolnou demolici v památkové zóně udělila Praha 6 podle informací České televize dvě pokuty po 150 tisících a Matragi dostala navíc ještě další stopadesátitisícovou pokutu od památkářů.

Stavební firma srovnala vilu se zemí, prý bez vědomí majitelky

Stavební firma srovnala vilu se zemí, prý bez vědomí majitelky

Tedy nic moc, uvážíme-li, že stotisícové částky inkasuje návrhářka za jeden jediný model. O tom, jak ji počínání stavbařů ‘zaskočilo‘, vypovídá i fakt, že se vzápětí objevila na stavebním odboru již s novým architektonickým návrhem. Supermoderní objekt s rozpočtem 40 milionů korun má být podle ní galerií, kterou hodlá vybudovat pro český národ a po své smrti darovat státu. Opravdu velkorysý záměr – například obrovský krytý bazén budoucí návštěvníci bezesporu ocení!

Podřekla se, ani neví jak

Se supermoderním architektonickým návrhem, který je zpracován přesně podle jejích představ, však Matragi na stavebním úřadu ‘narazila‘. Zamýšlená stavba totiž trpí závažnými nedostatky. Proti okolním vilám je převýšena o jedno podlaží, její střecha má netypický mohutný přesah a nemá ani regulovaný sklon, typický pro výstavbu objektů ve vilové kolonii Ořechovka. Podkroví nelze posuzovat jako podkroví, protože jeho půdorysná plocha není omezena a redukována střešní rovinou, a není dodržen ani rozsah zastavěnosti pozemku, daný vyhláškou.

Cennému architektonickému celku na Ořechovce vévodí centrální budova od architekta Jaroslava Vondráka

Cennému architektonickému celku na Ořechovce vévodí centrální budova od architekta Jaroslava Vondráka

„Tím, že si dnes s sebou vzala architekta, asi pochopila, že Městská část má pravdu. Že je potřeba o tom objektu dál jednat a pracovat s tou hmotou tak, aby na Ořechovku zapadla,“ řekla Blesku po poslední schůzce místostarostka Eva Smutná. Jednání komentovala i návrhářka, která si zřejmě ani neuvědomila, že se pořádně podřekla. Prohlásila totiž: „Jestli se čtyři roky na tom pracuje, tak jestli bude dalších deset let, třeba se toho dožiju. Nebo nedožiju.“ Jak je možné, že už tak dlouho na záměru pracuje, když původní vilu zničila ‘náhoda‘ teprve před půldruhým rokem?

Stylové zahradní městečko na Ořechovce

I když se manželé Matragi rozčilují nad přízemností a nevděkem závistivých Čechů, odpor úřadů, na který narazili, je více než oprávněný. V místech luxusní pražské čtvrti Ořechovka, která je součástí Střešovic a je památkovou zónou, byla již v roce 1710 vybudována zahrada ve francouzském stylu s letním barokním zámečkem. Ta však byla již v roce 1742 zničena během války o rakouské dědictví. V zámečku se tenkrát opevnila francouzská armáda, která byla ostřelována rakouským dělostřelectvem, a při ústupu objekt i se zahradou podpálila. V roce 1747 se pozemek dostal do rukou státu, byly zde zřízeny dělostřelecké sklady a později i laboratoře.

Jedna z červenobílých cihlových vil architekta Pavla Janáka

Jedna z červenobílých cihlových vil architekta Pavla Janáka

Po vzniku samostatného Československa v roce 1918 tu byla zahájena výstavba nové čtvrti. Architektonickou soutěž vyhráli se svým návrhem architekti Jaroslav Vondrák a Jan Šenkýř, kteří navrhli projekt tzv. zahradního města s dostatkem zeleně a míst pro příjemné trávení volného času, inspirovaného v Anglii jako protiklad nevzhledných a nehygienických dělnických kolonií.

Soubor architektonických skvostů

Výstavba na Ořechovce podléhala přísným pravidlům. Na každé parcele směl vzniknout pouze jeden jednopatrový domek bez přístaveb a křídel, suterény směly být stavěny pouze ve svahu. Jednotně stanoveno bylo i oplocení z podezdívky s průhledným laťovým nebo železným plotem, mezi zahradami nespěly být plné hradby. Rovněž byl zakázán chov domácího zvířectva a samozřejmě i výstavba jakýchkoliv průmyslových objektů.

Známá Müllerova vila od vídeňského architekta Adolfa Loose

Známá Müllerova vila od vídeňského architekta Adolfa Loose

Zástavba byla stavěna kolem centrální budovy od architekta Jaroslava Vondráka, která se stala obchodním a společenským centrem nové čtvrti. Byla zde umístěna řada obchodů, kino, restaurace, kavárna s vinárnou a ordinace lékařů. Mnoho vil je dílem předních českých architektů své doby a patří k významným stavbám moderní architektury 20. let 20. století. Například červenobílé cihlové vily architekta Pavla Janáka mezi ulicemi Cukrovarnická, Na Ořechovce a Lomená, jejichž majiteli byli například malíři Emil Filla a Vincenc Beneš, hudební skladatel Iša Krejčí či sochař Bohumil Kafka.

Kde skončil proslavený výtvarný cit?

Architektonicky cenné vily si navrhli autoři Ořechovky Jaroslav Vondrák a Alois Dryák pro sebe, stojí tu však ještě mnohem víc staveb předních architektů meziválečného období. Významná je i dominantní budova Výzkumného ústavu cukrovarnického z roku 1922, kterou projektoval Josef Záruba-Pfeffermann, nejznámější je ale zcela jistě Müllerova vila od vídeňského architekta Adolfa Loose, který ji celou včetně interiérů detailně navrhl ve spolupráci s architektem Karlem Lhotou.

Anonymní 'hlas lidu' vyjádřil na plotu kolem pozemku svůj názor dost jasně

Anonymní 'hlas lidu' vyjádřil na plotu kolem pozemku svůj názor dost jasně

A právě mezi tyto skvosty, tvořící ucelený architektonický celek, se Matragi rozhodla postavit velkolepou novostavbu, která by v této památkové zóně působila jako pěst na oko. Jako by snad v tomto případě ztratila svůj pověstný výtvarný cit, jde si se svým mimořádně vysokým sebevědomím, podpořeným miliony od arabských šejků, tvrdě za svým. Svůj názor na návrhářku si už zjevně udělali i obyvatelé Ořechovky. Na ohavný provizorní plot, který nyní chrání její pozemek před zraky zvědavců, zvěčnil anonymní ‘hlas lidu‘ nápis: „Matragi je nekulturní Barbie“.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Tagy
Matragi,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace