Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tomu tunelu neměli dávat ženský jméno. Se pak nemůžou divit, že je vodspoda mokrá, furt rozdělaná a nikdo neví, kdy bude hotová! Debilové, fóry a nejčtenější pražský web

07.03.2015
Tomu tunelu neměli dávat ženský jméno. Se pak nemůžou divit, že je vodspoda mokrá, furt rozdělaná a nikdo neví, kdy bude hotová! Debilové, fóry a nejčtenější pražský web

Foto: aTeo

Popisek: Poslední etapa tunelu Blanka, tak nazval svoji fotokoláž grafik aTeo

Nejen Pražané si už z kauzy kolem tunelu Blanka, která se měla právě konečně otevírat, když se zjistilo, že voda poničila kilometry kabelů, tropí šoufky. Primátorka svou podivnou českoslovenštinou mluvila nejprve o debilovi, který za to může, pak se opravila s tím, že je tam těch debilů více… A městské části Praha 6, na jejímž území se už deset let staví bez vyhlídky na konec této neuvěřitelně drahé a neskutečně nepovedené, patrně zcela vytunelované megalomanské stavby, vytekly nervy: Článek, ve kterém radnice Prahy 6 z oficiálních zdrojů shromáždila a zveřejnila kontakty na účastníky výstavby tunelu Blanka plus na primátorku Krnáčovou, což učinila ve čtvrtek, láme rekordy čtenosti.

Za necelé čtyři hodiny od jeho zveřejnění si jej přečetlo téměř 500 unikátních návštěvníků. Stačilo přitom jediné, podívat se na oficiální webové stránky společností, které se podílejí na výstavbě tunelu Blanka a jednotlivé hlavní kontakty uveřejnit, sdělil tiskový mluvčí Halmoši. 

Radnice městské části Praha 6 na svých oficiálních webových stránkách přináší kontaty na zástupce společností Metrostav, a. s.; Satra, spol. s r. o.; Inženýring dopravních staveb, a. s. a ČKD PRAHA DIZ, a. s., které se podílejí na projektu "tunel Blanka" a také na pražskou primátorku. Veřejnost tak může oslovit s žádostí o vysvětlení aktuální situace přímo jednotlivé společnosti nebo magistrát.

Volejte Metrostav, volejte Krnáčovou!

 

Náměstek pro dopravu Dolínek o tunelu Blanka: Nebyli to debilové!

Pražský náměstek pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) ve čtvrtečním Hyde Parku České televize rozebíral situaci kolem tunelu Blanka. Otevře se vůbec někdy? Host je přesvědčen, že stavbu nezařizoval „debil", jak naznačuje primátorka Krnáčová. Prozradil také, co by se muselo stát, aby Praha nalila do tunelu další peníze. Diváky navíc ujišťoval, že policie nesedí s rukama v klíně, pokud jde o Blanku.

Hned v úvodu prozradil, že nemá čas číst vtipy, které se v poslední době o tunelu šíří. Nemyslí si ale, že tunel projektoval nějaký „debil". „To si rozhodně nemyslím," zdůrazňoval s tím, že stejné firmy se podílejí i na jiných projektech, které byly v pořádku. A na paní primátorce prý je, jak se k vlastním výrokům postaví.

Může se ukázat, že zásadní vinu nese ČKD. Nelze totiž vyloučit, že firma byla opakovaně upozorňována na problém s kabely. Dolínek požádal o písemné důkazy, které by to prokázaly. „My také chceme, aby pět let dodavatel dodržel záruky na každý metr drátů, které jsou v tunelu Blanka. A pokud se k tomu nezaváže, tak my tu stavbu nepřevezmeme," zdůraznil také host. Náklady má zkrátka nést společnost ČKD DIS.

Vyšetřovací komise, po které volá Krnáčová, nepřispěje podle Dolínka k tomu, aby se rychle otevřel tunel Blanka. Stejně tak výsledky komise nedostanou nikoho k soudu, její efekt je tedy sporný. „Komise je jedním z nástrojů, který má napomoci něco rozplést," připustil ale také náměstek. Jasně také řekl, že policie v kauze koná velmi promptně. „Nechtějí ale, abychom to nějak medializovali, takže to ctím," oznámil s dovětkem, že vyšetřovatelé rozhodně nesedí s rukama v klíně.

Chybou bylo i rozdělení stavby do několika projektů. „Rozhodnutí padlo tuším v roce 2006, ale nemuselo nutně jít o chybu rady města, ale někoho, kdo připravoval podklady pro radu," uvedl. Jako radní ale zatím žádná trestní oznámení nepodal, protože není např. jasné, o kolik bylo možné celý projekt zlevnit. Svou roli sehrálo i to, že se rychle střídali ředitelé příslušného městského odboru, což nesvědčí stabilitě. V tuto chvíli je tedy pro celou radu prioritou zprovoznění tunelu bez toho, aby město muselo cokoli doplácet.

Primátorka Krnáčová se prý potýká s virózou

A jak je to tedy s těmi kabely, neměla firma použít jiné? „Z toho, co jsem zjistil, tak ty kabely částečně odolné vůči vodě jsou. Ony bez problémů snesou, že budou omyty, že po nich voda steče a odteče. Problém nastává, když kabely leží ve vodě déle než dvacet minut," prozradil Dolínek. Tyto kabely prý byly vybrány kvůli požárům, aby se např. řidiči nedusili, kdyby v komplexu začalo hořet.

Ale kdyby bylo jen dílem smůly, že tam ta voda natekla a nikdo nepochybil, Dolínek zkrátka nerozumí tomu, proč tuto smůlu nikdo neřešil hned, když nastala. A pokud někdo chtěl problém řešit tím, že ho přehodí na město, tak to podle hosta jednoznačně nevyšlo. Od prosince projektanti pracují na tom, jak zabránit opakování smolné situace. Podle Dolínka by bylo dobré dodat kabely, které jsou odolnější. V tuto chvíli je třeba vyměnit v podstatě padesát kilometrů kabelů s rezervou dalších deseti kilometrů. Praha to ale odmítá platit, neboť už to jednou zaplatila. „Ale kdybych měl jistotu, že bych další peníze dostal zpátky, tak bych řekl, zaplaťme," pokračoval Dolínek. Žádná taková jistota ale neexistuje a možná ani nikdy existovat nebude.

Řeší to prý s primátorkou, ačkoli prý bylo na jejím vystoupení v médiích vidět, že paní Krnáčová řeší následky virózy.  Nastane ale doba, kdy město nevydrží a zaplatí znovu, aby byla stavba konečně otevřena. „Konkrétní termín takového momentu si nedovolím stanovit," uvedl host před kamerami. „My musíme najít a pojmenovat toho, kdo Praze uškodil," pokračoval, je prý přitom lhostejné, zda je to dodavatelská firma nebo i nějací úředníci magistrátu, zkrátka je třeba najít viníka.

Naleje město do tunelu další peníze?

„Když bude jasný harmonogram od zhotovitelů, jak celou situaci vyřeší, tak je to v pořádku. Pokud od toho dodavatelé dají ruce pryč a my budeme mít jasný právní názor, že získáme peníze, tak přikročíme k dalšímu kroku." Otevřít Blanku a opravovat ji za pochodu prý ale v tuto chvíli nelze právě proto, že není jasné, kdo by opravy platil. Stejně tak není možné, aby opravy ohrozily bezpečnost tunelu.

Náměstek primátorky Krnáčové odmítl říct, kdy bude Blanka definitivně otevřena. Ani město ale nemá ruce v klíně. Když se ještě zdálo, že je poškozeno jen pár kabelů, zazněl příkaz na objednání náhradních. Změna přišla až tehdy, když odborníci upozorňovali, že poškozených kabelů je mnohem víc.

Debilové, debilové, debilové! Krnáčové se zastal kolega Komárek

S návrhem, jak řešit patálii s pražským tunelem Blanka, přišla pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Protože jí došla trpělivost s firmami, které podle ní mohou za současné problémy v tunelu Blanka, požádá parlament o sestavení vyšetřovací komise, která má připravit kompletní analýzu projektu.

Ohledně firem, které mají stavbu Blanky na starosti, se pak vyjádřila ještě ostřeji než před třemi dny. „Chci se omluvit za své minulé vyjádření, že na tom stavu, který se momentálně nachází na tunelu Blanka, může jenom debil. Já jsem zjistila, že tam je podstatně více debilů, kteří za to můžou," citoval slova, která Krnáčová po čtvrtečním setkání s dodavatelem technologické části tunelu, firmou ČKD Praha DIZ, pronesla, server Idnes.cz.

„Omlouvám se, myslím, že mi to nepřísluší, takovým způsobem se vyjadřovat jako primátorka. Ale myslím, že minimálně po tomto setkání je to jasné," dodala primátorka.

Firmy hází odpovědnost jedna na druhou. To je nepřijatelné

Podle Krnáčové firmy hází vinu jedna na druhou. „Všechny firmy svalují vinu jeden na druhého. To je neakceptovatelné. My chceme dodavatele, kteří nesou odpovědnost," řekla.

Situaci označila za možné „zločinecké spolčení, jak vytáhnout z tohoto města co nejvíc peněz".  Proto požádala parlament, aby zřídil vyšetřovací komisi. O její zřízení požádala poslance Bronislava Schwarze (za ANO).

Budu trvat na tom, aby se to vyšetřilo

„Budu trvat na tom, aby se do důsledku vyšetřilo, kdo za co může. Zda je to město a nekompetentní politická reprezentace, anebo to jsou úředníci, kteří spolu s nimi toto způsobili. Nebo zda to jsou firmy, které nějakým záhadným způsobem nejsou schopny dostát svým závazkům, které vyplývají ze smlouvy. To je to, co budu požadovat. Do té doby neodejdu z radnice," dodala primátorka Adriana Krnáčová.

K situaci okolo pražského tunelu Blanka se na svém facebookovém profilu vyjádřil také Krnáčové stranický kolega, poslanec Martin Komárek, bývalý dlouholetý novinář. Současnou situaci vedení pražského magistrátu přirovnal k lidem, kteří se právě nastěhovali do nového bytu. „Neteče voda. Předchozí majitel zaplatil šesti instalatérským firmám desítky tisíc korun, aby voda tekla. Opravy trvaly deset let. Vy zjistíte, že firmy dodaly papírové potrubí, které se musí vyměnit, a chtějí po vás další desetitisíce. Neřekli byste, že jsou to debilové? A neřekli byste dokonce, že debil je předchozí majitel?" napsal Komárek na Facebooku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace