Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pamatuje si pouze, že je herečka. Co je příčinou vážných zdravotních problémů legendární Tornádo Lou? Tajnosti slavných

23.02.2015
Pamatuje si pouze, že je herečka. Co je příčinou vážných zdravotních problémů legendární Tornádo Lou? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Po přechozeném infarktu trpí paní Květa Fialová velkými výpadky krátkodobé paměti. S tou dlouhodobou to není zlé, práci si pamatuje, takže se pravděpodobně znovu vrátí před své zbožňující publikum.

Sotva oslavila 85. narozeniny, začaly se na zbožňovanou Květu Fialovou valit zdravotní problémy. Vnitřní krvácení i přechozený infarkt lékaři zdolali, horší to ale bude s její pamětí. Legendární Tornádo Lou je prý po většinu dne úplně mimo.

Populární herecká stálice Květa Fialová prochází v posledních týdnech životem jako neznámou krajinou. Netuší, kde vlastně je, ví pouze, že je herečka. Zhoršující se problémy s pamětí sice přiznávala již dřív a brala je s humorem. Po přestálých zdravotních obtížích se však její stav významně zhoršil.

Potíže brala na lehkou váhu

Paní Květa je mimořádná osobnost, typická svým pohledem na život. V každé situaci si uchovává jemný smysl pro ironii a nadsázku, miluje zvířata, rostliny, cestování, čarodějnice, ale též stáří, které ji podle jejích slov osvobozuje. „Život si představuji jako vlnu na moři, na kterou si lehnu a jen tak se nechávám unášet," tvrdí Fialová.

Ke všemu vždy přistupovala s optimismem a nadhledem. „V určitém věku máte už jen dvě možnosti: buď být mrtvý, anebo starý.“ Tak vždy odpovídala všem, kdo pochybovali o její mediálně proklamované spokojenosti se stárnutím. Jejím krédem bylo nežehrat na osud a vše přijímat s pokorou a otevřenou náručí, i trápení a překážky, protože to člověka posiluje. A zřejmě právě tím si ublížila – podcenila totiž příznaky vážných zdravotních problémů.

Opět v ohrožení života

Jako by si na ni s příchodem nového roku osud zasedl, skončila hned v jeho prvních dnech v nemocnici s vnitřním krvácením. Sice je zvyklá své zdravotní problémy zlehčovat, tentokrát ale pochopila, že je zle. Převezli ji do pražského IKEM (Institut klinické a experimentální medicíny) a šlo doslova o vteřiny. Skončila přímo v rukou šéfa hepatogastroenterologie, profesora Julia Špičáka. Naštěstí její potíže nemusely být řešeny chirurgickou cestou jako před pěti lety, protože v jejím věku by byla narkóza velmi nebezpečná.

„Dlouhodobě užívám lék na ředění krve a s tím jsou spojené i komplikace. Jedna taková nastala právě po svátcích. I když bulvár psal, že šlo o život, nebylo to tak dramatické. Nicméně i vzhledem k věku potřebuji už častější dohled lékařů,“ oznámila herečka poté médiím, už zase se svým pověstným nadhledem. Bohužel to však byl teprve začátek.

I infarkt se pokusila přechodit

Počátkem února se ale dostavily další obtíže. „Maminka si stěžovala, že ji bolí záda. Nikoho nenapadlo, že by to mohlo být až takhle vážné,“ řekla Blesku hereččina dcera Zuzana Hášová, poté co paní Květa opět skončila v nemocnici. Celý týden potíže přecházela, do rukou lékařů se svěřila, až když se jí udělalo opravdu zle. Nikdo nemohl tušit, že už je po infarktu. Potvrdil to až doktor. „Bylo to tak před pěti dny,“ vzkázal.

Srdce legendární Tornádo Lou z filmu Limonádový Joe se sice po ‘domluvě‘ od odborníků umoudřilo, zaúřadoval však nový problém. A velmi závažný. U zbožňované herečky se projevily velké výpadky paměti. „Květuška mi ve čtvrtek v noci zavolala z nemocnice a ptala se mě, kde je,“ svěřil Blesku zpěvák Hynek Tomm, který loni nazpíval s paní Fialovou písničku Tam na konci světa.

Na práci si pamatuje

Během natáčení se Tomm s herečkou domluvil, že spolu připraví na DVD pohádku, a tak se u ní krátce před jejím odjezdem do nemocnice zastavil. „Byl jsem za Květuškou kvůli tomu asi před týdnem. Bolely ji nohy, tak jsem ji vodil po bytě. Absolutně jsem netušil, že přechází infarkt!“ dodal ještě zpěvák. Zajímavé je, že i když později paní Fialová nevěděla, kde se nachází, pamatovala si, že je herečka a že má s Hynkem točit.

Obdobnými problémy, způsobenými Alzheimerovou chorobou, trpěl i její manžel, režisér Pavel Háša, a herečka o něj dlouho obětavě pečovala. Když ale vinou nemoci vstoupil pod tramvaj, pochopila, že je zle. „Uvědomila jsem si, že je na tom hůř než já, která si musím přeříkat celou abecedu, abych si vzpomněla na něčí jméno,“ prozradila před pár lety paní Fialová. Nyní se její paměť významně zhoršila, přesto je možné, že se i navzdory tomuto handicapu bude moci vrátit na jeviště. „Výpadky paměti se zpravidla týkají aktuální a nedávné doby, zážitky z dřívější doby bývají většinou zachovány,“ říká neurolog Karel Šimůnek.„Jako herečka bych měla umřít na jevišti a doufám, že to tak dopadne. Je to taková etika, která by se měla dodržovat, “rouhala se totiž paní Fialová před časem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace