Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pod Stropnickým se podle zdrojů ze zákulisí třese židle. Bude po Válkové dalším ministrem z ANO, který se poroučí? A kam se chystá? Přeci jen, má rodinu...

16.02.2015
Pod Stropnickým se podle zdrojů ze zákulisí třese židle. Bude po Válkové dalším ministrem z ANO, který se poroučí? A kam se chystá? Přeci jen, má rodinu...

Foto: youtube.com

Popisek: Post ministra obrany zřejmě není pro Martina Stropnického tím pravým ořechovým. Je totiž jedním ze žhavých kandidátů na post nového velvyslance ČR ve Washingtonu.

Většina dětí je už z domu, zbývá jen devítiletá Kordula, která může klidně chodit stejně jako kdysi její otec do školy v zahraničí. A tak Martina Stropnického už zase doma pálí dobré bydlo a pokukuje po dalším velvyslaneckém postu. Navíc se v kuloárech tvrdí, že po Heleně Válkové je jeho ministerský post dalším v řadě, který se pod svým šéfem otřásá...

Novým velvyslancem v USA by se mohl stát buď současný ministr obrany Martin Stropnický (ANO), nebo šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček. Informovaly o tom Hospodářské noviny, podle nichž je varianta, že novým ambasadorem se stane Kmoníček, o něco realističtější.

Největší zájem je o Washington

Podle listu se na Ministerstvu obrany o Stropnického budoucím výjezdu za oceán v posledních týdnech „hovoří stále hlasitěji“. Tomu má nasvědčovat i to, že podle zdrojů listu na obraně se „Stropnický v nové exekutivní funkci dosud spíše hledá“. Sám ministr ale tvrdí, že Ministerstvo obrany chce dát do pořádku, jeho odchod do funkce velvyslance by podle něj dost lidí vnímalo jako „nějaký úprk".

Novou koncepci české zahraniční politiky chystá česká diplomacie. Změny na důležitých velvyslaneckých postech odstartovaly počátkem ledna v Berlíně, kde se úřadu oficiálně ujal bývalý lidovecký poslanec Tomáš Podivínský. Pomalu se ale chýlí ke konci i funkční období současného velvyslance České republiky v USA Petra Gandaloviče a o post ve Washingtonu je jako obvykle mezi diplomaty největší zájem. Zuby si na něj brousí hned dva žhaví kandidáti – šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček a ministr obrany Martin Stropnický.

Děti ho už nepotřebují

Stropnického už doma nic nedrží, protože téměř všichni potomci rozvětvené rodiny, kterou vytvořil svým třetím sňatkem s herečkou Veronikou Žilkovou, jsou již dospělé. Syn Matěj, kterého má z dvojnásobného manželství s dcerou legendárního textaře Zdeňka Borovce, po otcově vzoru střídá herectví s politikou a momentálně dokonce sedí jako představitel Strany zelených na pražském magistrátu jako náměstek primátorky.

Vincent Navrátil (vlevo) s Igorem Chmelou a Filipem Čapkou v seriálu Cesty domů

Vincent Navrátil (vlevo) s Igorem Chmelou a Filipem Čapkou v seriálu Cesty domů

Na vlastní nohy se postavil už i Vincent, nejmladší mužský potomek, kterého má jeho žena Veronika Žilková z druhého manželství se stavebním inženýrem Markem Navrátilem. Sice mu bude teprve devatenáct, přesto už se pere se životem jako dospělý chlap. Momentálně tráví čas na střídačku ve dvou zemích, v Anglii studuje scenáristiku, film, režii a herectví a do Prahy jezdí jen jednou za několik týdnů. Hraje totiž v úspěšném seriálu televize Prima Cesty domů, a během v těch pár dnů, které tráví v Česku, musí vždy natočit obrazy, v nichž se v seriálu objeví.

Poletí Žilková za velkou louži?

Nejmladší Kordule, jejíž početí se stalo důvodem k rozpadu předchozích manželství obou rodičů, je již devět, takže nic nebrání vzít ji s sebou, kamkoli by jejího otce diplomatická kariéra zavála. Naopak by jí to pomohlo v budoucím studiu na některé zahraniční škole.

Herecké krůčky už zkouší i Kordula, mimo jiné ji matka Veronika obsadila do studentského představení svých žáků

Herecké krůčky už zkouší i Kordula, mimo jiné ji matka Veronika obsadila do studentského
představení svých žáků

Vážnější problém s odjezdem by neměla ani jeho manželka Veronika, která může kdykoli své divadelní závazky přerušit a další nabídky z televizí prostě nebrat. Její případný odchod s manželem do zahraničí by způsobil potíže snad jen radnici v pražském Suchdole, kde působí jako zastupitelka, takže by za ni muselo hnutí ANO hledat náhradu. Jako choť diplomata by však musela trochu přibrzdit svůj temperament.

Herectví a diplomacii průběžně střídá

Současný ministr obrany má v diplomatických službách bohaté zkušenosti, koneckonců pod jejich ‘křídly‘ i vyrostl a odjakživa po takové kariéře toužil. V dětství pobýval s rodiči a sestrou Irenou v Itálii a Turecku, kde navštěvoval francouzské lyceum v Ankaře.

Veronika Žilková s Mahulenou Bočanovou a Monikou Zoubkovou v seriálu Všechny moje lásky

Veronika Žilková s Mahulenou Bočanovou a Monikou Zoubkovou v seriálu Všechny moje lásky

Pak sice vystudoval DAMU a od roku 1986 byl členem souboru pražského Divadla na Vinohradech, po sametové revoluci však hereckou profesi opustil ve prospěch práce na ministerstvu zahraničních věcí. Vzápětí absolvoval Diplomatickou akademii ve Vídni a stal se na ministerstvu ředitelem sekce kulturních styků.

Chce podruhé jít za svým snem?

Na zahraniční diplomatickou dráhu vyrazil Martin Stropnický v roce 1993 do Portugalska a o dva roky později se přesunul na ambasádu do Itálie. Pak byl sice krátce ministrem kultury, v letech 1999 až 2002 se ale znovu vrátil na post velvyslance, tentokrát u Svatého stolce ve Vatikánu.

Martin Stropnický s Veronikou Žilkovou v divadelním představení Apartmá v hotelu Plaza

Martin Stropnický s Veronikou Žilkovou v divadelním představení Apartmá v hotelu Plaza

Na deset let se pak vrátil do Divadla na Vinohradech, kde působil jako umělecký šéf až do roku 2012, kdy podal výpověď po názorovém střetu s budoucím ředitelem Tomášem Töpferem. A tak se vrátil do politiky, v roce 2013 úspěšně kandidoval do Poslanecké němoty za Babišovo hnutí ANO a od loňského ledna je ministrem obrany. Pokud mu ale plány vyjdou, přijde Andrej Babiš o dalšího ze svých koní ve vládě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace