Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Otřesné zážitky české rockové královny, kterou zradila vlastní máma. Co ji ale dohnalo až k pokusu o sebevraždu? Tajnosti slavných

12.12.2014
Otřesné zážitky české rockové královny, kterou zradila vlastní máma. Co ji ale dohnalo až k pokusu o sebevraždu? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Co na ní ti chlapi vidí? Má předkus, křivé nohy... říkávaly žárlivě před lety partnerky jejích fanoušků. Co? Rocková královna Petra Janů byla a stále je prostě jedinečná!

Matka si z ní udělala chůvu, navíc si na sebe musela vydělávat po nocích. Zoufalství z poměrů doma ji dohnalo až k pokusu o sebevraždu. Co nakonec mimořádnou českou rockerku zachránilo?

Zpěv byl pro ni od raného mládí prostředkem k úniku z každodenní reality. Narodila se jako Jana Petrů, když ale začala ve dvaceti letech vystupovat v Semaforu, nebyla toho jména jediná. Na umělecké scéně už totiž byla známá jazzová a swingová zpěvačka téhož jména, která patřila k nejpopulárnějším hvězdám 60. let. Sice byla o třináct let starší, a navíc se později přeorientovala na lidovou hudbu a dechovku, ale stejně… A tak se jednoduchou přesmyčkou jména a příjmení zrodila Petra Janů.

V muzikálu Tři mušketýři

V muzikálu Tři mušketýři

Příchodem na svět všechny zaskočila

Narodila se 9. listopadu 1952 v Praze, jenže se z ní nikdo moc neradoval. Její matka ještě nebyla ani plnoletá a otec měl právě před maturitou. Navíc se jejich předčasné manželství, uzavřené pouze kvůli neplánovanému těhotenství, do roka rozpadlo. Petřině matce to však příliš vrásek na čele nepřidělalo a v osmnácti letech se vdala znovu. Otci zase přišel povolávací rozkaz na vojnu, a tak malá Janička skončila u babičky. Matka se provdala do Klokočských Louček, malé vesnice pod Kozákovem v Českém ráji, a za dcerou do Prahy jezdila, jenže spíš sporadicky. Otec sice po návratu z vojny bydlel v sousedním domě, jenže se také znovu oženil, a tak zpěvačka dostala brzy i nevlastní sourozence. Přestože to k sobě měli jen pár metrů, s otcem se téměř nestýkali, a když byla Petra starší a musela k soudu kvůli výživnému, přestala se s ním stýkat úplně.

Zpívat ji učila už babička a zpěv se pro ni brzy stal pro ni mimo jiné i prostředkem k úniku od reality

Zpívat ji učila už babička a zpěv se pro ni brzy stal prostředkem k úniku od reality

Když bylo Petře jedenáct, matka jí navrhla, aby se natrvalo přestěhovala k ní, do Louček. Dívenka, toužící po opravdovém rodinném zázemí, nadšeně souhlasila, těšila se, že bude konečně s mámou. Babička to ale těžce nesla, hodně plakala, protože si na vnučku, kterou vychovala, hodně zvykla. Petra brzy litovala, že opustila babičku a odstěhovala se k matce. Stala se z ní především chůva dvou mladších nevlastních bratrů a na růžích právě ustláno neměla. Dokonce si musela na sebe sama vydělávat, třeba navlékáním korálků po nocích. A tak se v patnácti letech sebrala a vlakem odjela do Prahy k babičce. Bylo to ale klasifikováno útěk z domova, máma si pro ni přijela a Petra se musela vrátit.

Konečně mohla odejít

Léta dospívání pro ni představovala jedno velké trauma, v šestnácti se kvůli rodinným poměrům a nešťastné lásce dokonce pokusila o sebevraždu. Musela si pobýt pár dní na psychiatrii v Kosmonosech a později se za tento čin styděla. Uvědomila si, že takové řešení už nikdy nezvolí a musí hledat jinde. V hlavě měla jediné: musí se odtud dostat co nejdřív pryč. Z nepodařeného dětství, od rodiny, kde nebyla šťastná.

Rocková královna byla na scéně pop music jedinečná

Rocková královna byla na scéně socialistické pop music jedinečná

Již v té době se pro ni stal prostředkem k úniku z reality zpěv. Začala zpívat ještě na sklářské průmyslovce, později přestoupila do kapely Nonet a úspěšně se zúčastnila krajského kola celostátní soutěže tanečních písní. A protože v té době konečně oslavila osmnácté narozeniny, mohla přijmout nabídku vedoucího taneční skupiny Styl, aby zpívala s podnikovou kapelou Tepny Náchod. Konečně se splnilo to, na co tak dlouho čekala. Mohla odejít z Louček a sednout na vlak, na který tak dlouho čekala… S tatínkem se usmířila a našla k němu vztah až ve chvíli, kdy ho pozvala na svou první premiéru v Semaforu. Nakonec rodině dokázala odpustit i díky babičce, která ji mnoho naučila.

Zpátky doma

Slavila úspěchy na okresních i krajských kolech celostátní soutěže interpretů populární hudby, až si jí nakonec všimli a přišla první velká příležitost – nabídka do pražského divadla Semafor a s ní i definitivní návrat do rodné Prahy. Působila v něm v letech 1972 až 1978 a hrála a zpívala v mnoha hrách, mimo jiné i v legendární Kytici, která dosáhla 500 repríz.

Setkání Petry Janů a Michala Zelenky v roce 1973 předurčilo jejich další život

Setkání Petry Janů a Michala Zelenky v roce 1973 předurčilo jejich další život

V Semaforu se také v roce 1973 seznámila s Michalem Zelenkou. „Kritizoval celou moji garderobu včetně účesu a prohlásil, abych zhubla, neboť jsem při výšce 168 centimetrů vážila 69 kilo. Hrozně mě ty jeho řeči naštvaly, ale když řekl, že by to se mnou zkusil, pokud se sebou udělám radikální změny, souhlasila jsem. Nakonec mi sehnal lidi, kteří na mě pořádně zpracovali tak, že jsem se po čase ani nemohla poznat,“ přiznala Petra v knize Hvězdy popu, které jsme milovali.

Velká rocková jízda

V roce 1978 skončila na druhém místě v anketě Zlatý slavík, provdala se za svého manažera Michala Zelenku a začala zpívat s vlastní kapelou. V roce 1980 vydala album Exploduj! a stala se ojedinělou rockerkou na naší hudební scéně. V tomtéž roce natočila s plzeňskou skupinou Bumerang film Koncert. Až do jejího čtvrtého alba jí psal téměř všechny písničky, někdy i texty, Ota Petřina.

S Petrem Jandou, k němuž se po pár letech 'oddychu' především na muzikálových jevištích zase vrátila

S Petrem Jandou, k němuž se po pár letech 'oddychu' především na muzikálových jevištích zase vrátila

V 80. letech se zrodila ze spolupráce s Ondřejem Soukupem a Petrem Jandou komerčně mimořádně úspěšná alba Jedeme dál a S láskou..., pak ale volně přešla z rockové hudby do pop-music. V roce 1987 se poprvé stala Zlatou slavicí a v 90. letech se objevila i v několika muzikálech. Počátek nového tisíciletí pojala spíš jako návrat – především ke spolupráci s Jandou a Petřinou.

Žít jen pro sebe

Takový cíl si zpěvačka vytkla před třemi lety, když ji navždy opustil těsně před vánočními svátky manžel. Hudební producent a Petřin manažer sice bojoval již zhruba rok s vážnými zdravotními potížemi a proslýchalo se, že trpí rakovinou plic, tak náhlý odchod však nikdo nečekal. Zemřel 16. prosince 2001 a o pět let mladší zpěvačka najednou zůstala na všechno sama. I na běžné každodenní záležitosti, o které se vždy staral její partner.

Se svým manažerem Michalem Zelenkou prožila třiatřicet let krásného manželství

Se svým manažerem Michalem Zelenkou prožila třiatřicet let krásného manželství

„Nevěřila jsem tomu, nebyla jsem na to připravená. S koncerty ale nepřestanu. Nechci jen sedět a plakat,“ řekla Blesku po pohřbu Petra, která vzápětí vystoupila v Jihlavě. S Michalem spolu žili třiatřicet let a měli pouze jeden druhého. Proč jejich manželství zůstalo bezdětné, o tom zpěvačka nikdy na veřejnosti otevřeně nepromluvila. Možná potomky mít nemohli, možná se Petra po svých zkušenostech z dětství zkrátka k mateřství neodhodlala.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace