Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejkrásnější českou herečku málem zabily rozvod, těžká nemoc a alkohol. Proč jsou podle ní muži nepoužitelní? Tajnosti slavných

14.11.2014
Nejkrásnější českou herečku málem zabily rozvod, těžká nemoc a alkohol. Proč jsou podle ní muži nepoužitelní? Tajnosti slavných

Foto: youtube.com

Popisek: Manželova zrada Janu Šulcovou málem zabila. Teprve před pěti lety konečně chytila druhý dech, odpustit mu ale nedokáže

Byla nejkrásnější českou herečkou jeviště i filmového plátna 70. let. Pak se ale její osobní i pracovní život zhroutil během pouhých několika měsíců. Jak se Jana Šulcová dokázala vypořádat s manželovou zradou, vážným onemocněním a závislostí na alkoholu?

Byla jednou z nejkrásnějších českých hereček divadelního jeviště i stříbrného plátna, od začátku 70. let patřila také k neobsazovanějším a stala se sex symbolem 80. let minulého století. Její role v televizních seriálech Byl jednou jeden dům, Tajemství proutěného košíku nebo My všichni školou povinní není třeba připomínat stejně jako filmy Kotva u přívozu, Dlouhá bílá nit či Hořká vůně léta. Překvapivě ale nemá moc ráda ten, který jí přinesl největší popularitu – komedii století S tebou mě baví svět.

Jana Šulcová a Július Satinský jako manželé Horákovi v komedii století S tebou mě baví svět

Jana Šulcová a Július Satinský jako manželé Horákovi v komedii století S tebou mě baví svět

Zaujala již ve škole

Slavná herečka Jana Šulcová se narodila 12. února 1947 v Praze, a přestože z herecké rodiny nepochází, tato profese ji okouzlovala již od dětství. S bratrem hrávala loutkové divadlo, ve škole recitovala a organizovala různá kulturní vystoupení. Mimo jiné byla i členkou Dismanova rozhlasového dětského souboru a na gymnáziu hrála se svým spolužákem Vítězslavem Jandákem divadlo.

V pohádce Princ Chocholouš z roku 1974

V pohádce Princ Chocholouš z roku 1974

Již během studia DAMU se stala v roce 1969 členkou Městských divadel pražských. Mohla totiž nabídnout nejen talent, ale i osobní šarm a fyzické půvaby, takže ještě jako studentka získala i první filmové a televizní role. Objevila se například v televizní pohádce Křesadlo a režisér Juraj Herz ji obsadil do svých filmů Kulhavý ďábel a Spalovač mrtvol.

Mimořádná kariéra v českých podmínkách

Počátkem 70. let začala její kariéra nabírat na obrátkách. Mimořádně velký prostor dostávala v televizi, takže během celé kariéry byla převážně televizní herečkou. Její popularitu vytvářely seriály, které měly vysokou sledovanost. Diváci si ji zamilovali díky úspěšnému projektu Byl jednou jeden dům, v němž si zahrála luxusní prostitutku, slečnu Klabíkovou, a normalizačnímu seriálu Nejmladší z rodu Hamrů, v kterém představovala nenaplněnou romantickou lásku hlavního hrdiny.

Jako televizní hlasatelka Magda v populárním filmu Kotva u přívozu v roce 1980

Jako televizní hlasatelka Magda v populárním filmu Kotva u přívozu v roce 1980

Až do konce 80. let šla z role do role a v žebříčcích herecké popularity se pravidelně umísťovala do pátého místa. Byla považována za spolehlivou, výkonnou herečku, většinou hrála kladné postavy, s nimiž se fanoušci mohli ztotožnit. V 70. letech to byly romantické křehké dívky a sympatické holky, v 80. letech se plynule přeorientovala na mladé elegantní maminky s noblesním chováním. Jednou z mála výjimek byla postava psychopatické narkomanky v televizní hře Panenka. Byla krásná, ale do hlavy jí to nikdy nestouplo. „Spíš to člověka trochu zavazuje, například nemůžete jít nenalíčená pro mléko. Stále a nepřetržitě musíte být upravená, což je vyčerpávající. Zvlášť když točíte, zkoušíte, doma máte dvě děti a ještě rekonstruujete dům,“ přiznala v rozhovoru po server Čas.sk.

Studentská láska

Provdala se za spolužáka ze stejného ročníku na DAMU Oldřicha Víznera a narodily se jim dcery, dnes dvaačtyřicetiletá Tereza a devětatřicetiletá Rozálie. Začínali tak, že Jana byla ta úspěšnější, ona letěla na filmový festival do Monte Carla, natáčela v Indii... „To muži těžce nesou. Ale já si to neuvědomovala, byla jsem přesvědčená, že je lepší herec než já a že to ví. Podvědomí je ale zákeřné...“ říká herečka. „Kdysi jsem řekla, že život je o penězích, sexu a o mindrácích. Je to v každé divadelní hře, v každém uměleckém dílu. Mindráky člověka hrozně brzdí, ale má je každý.“ Jejich manželství bylo léta vzorem pro mnohé rodiny a stránky časopisů plnily fotografie spokojeného páru.

Po dvacetiletém manželství se Oldřich Vízner zamiloval. Opustil rodinu kvůli o čtvrt století mladší kolegyni a Janu jeho zrada málem zabila

Po dvacetiletém manželství se Oldřich Vízner zamiloval. Opustil rodinu kvůli o čtvrt století
mladší kolegyni a Janu jeho zrada málem zabila

Po více než dvacetiletém soužití se však Vízner počátkem 90. let zamiloval do herecké kolegyně, o čtvrt století mladší Vendulky Křížové, a rodinu opustil. Z toho, co provedl, měl tak špatné svědomí, že Janě dokonce nechal dům po svých rodičích, herečka však občas říkává, že to udělal nejspíš proto, že byl na jeho údržbu příliš nepraktický, nešikovný a líný. S jeho zradou se dlouho nemohla vyrovnat, nakonec jí ale přece jen pomohl čas. „Nemůžete trpět věčně,“ říká. „Víte, já jsem Vodnář, takže jsem z toho nakonec vyšla silnější než předtím. Vodnáři se strašně dlouho třepou v bahně, ale potom vstanou a jsou na tom lépe než dřív. Je to úžasné znamení.“

Muži jsou nepoužitelní

Přišel rok 1989 a po Janě Šulcové jakoby se slehla zem. Její obdivovatelé a diváci se mohli jen dohadovat, kam na téměř deset let zmizel jejich idol. Její nastupující životní krizi ještě umocnily proměny televizního a filmového trhu, které způsobily velký úbytek pracovních příležitostí. Jana se rozhodla řešit svou situaci svérázně – alkoholem. O této etapě svého života mluví velmi otevřeně. Množství alkoholu se zvyšovalo, do toho užívala antidepresiva. Brzy se ozvaly zdravotní problémy, které se stupňovaly. Když byla úplně na dně, měla necelých čtyřicet kilogramů, dá se říci, že bojovala o život. Během několika měsíců se zhroutil celý její osobní i pracovní život.

 S Ladislavem Frejem v dramatu Oldřich a Božena z roku 1984

S Ladislavem Frejem v dramatu Oldřich a Božena z roku 1984

V roce 1992 musela po 23 letech opustit Městská divadla pražská, a pokud jí to zdravotní stav vůbec dovolil, hostovala alespoň na scéně Divadla bez zábradlí. Nakonec ji zachránili lékaři, pomoc jejích dcer a především její vlastní vnitřní síla a odhodlání bojovat. Trvalo to nějakou dobu, ale podařil se jí návrat do normálního života. Dnes již léta abstinuje, žije spokojeně a má krásný vztah s dcerami.

Konečně chytila druhý dech

V její filmografii najdeme neuvěřitelných téměř 120 projektů, především televizních. Po náročných životních peripetiích nabrala Jana Šulcová během posledních pěti let druhý dech, výrazně zhubla a omládla. Už zase pravidelně vystupuje na divadle, především v divadelní společnosti Háta. Konečně si na ni zase vzpomněli i filmoví režiséři, takže si zahrála mimo jiné v komedii Doktor od jezera hrochů či v novém dramatu Jana Prušinovského Kobry a užovky, na který se můžeme těšit příští rok.

Velkou životní láskou Jany Šulcové jsou pejsci, které považuje za nejlepší kamarády a parťáky

Velkou životní láskou Jany Šulcové jsou pejsci, které považuje za nejlepší kamarády a parťáky

Jen dalšího partnera si herečka už nikdy nenašla. Nestála o to. Namísto nich věnuje svou lásku pejskům, které považuje za nejlepší přátele a partnery. „Muži, kteří se ke mně přiblíží, jsou v mých očích nepoužitelní. Mám občas pocit, z toho, co kolem sebe vidím a slyším, že jsou nepoužitelní úplně všichni muži. Asi jim teď trochu křivdím, ale zkoumat to nehodlám. Chci žít tak, jak žiju,“ dodává.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace