Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Českou královnu swingu dvakrát v životě obešla smrt. Vzala jí blízké... I její soukromí bylo dlouho na draka, zkrátka, život na román. Tajnosti slavných

13.11.2014
Českou královnu swingu dvakrát v životě obešla smrt. Vzala jí blízké... I její soukromí bylo dlouho na draka, zkrátka, život na román. Tajnosti slavných

Foto: TV Barrandov

Popisek: O tvrdých životních zkouškách, s nimiž se musela vypořádat, Eva Pilarová nerada mluví. Málokdo tudíž tuší, co všechno vlastně musela překonat

O svém soukromí česká královna swingu dlouho vůbec nemluvila. Při leteckém neštěstí přišla o kapelu, první muž málem zabil její kariéru, druhý ji psychicky neunesl a třetí jí pomohl zvítězit nad rakovinou. Co všechno poznamenalo život Evy Pilarové?

„Povýšila interpretaci moderní písničky do oblasti uměleckého projevu a položila tak prvou překážku do cesty pěveckému primitivismu a diletantství v tomto žánru… Pokládám ji za naši první jazzovou zpěvačku,“ prohlásil o Evě Pilarové v roce 1968 spisovatel Josef Škvorecký, který jí také vymyslel přezdívku FitzPilarová podle legendární americké jazzové hvězdy Elly Fitzgeraldové.

Česká královna swingu dokázala vyhrát boj i se zákeřnou rakovinou

Česká královna swingu dokázala vyhrát boj i se zákeřnou rakovinou.

Pilná sboristka

Eva Pilarová je obdařena krásným, silným a barevně zajímavým, naprosto nezaměnitelným hlasem – sopránem o rozsahu tři a půl oktávy, oplývajícím navíc perfektní pěveckou technikou. S přibývajícími lety se stále více orientuje především na jazz a swing. I když je stále vynikající, pravý vrchol její kariéry spadá do 60. a 70. let minulého století. V současnosti patří právem k pěveckým legendám s jedním z nejlepších hlasů, jaký česká pop-music kdy měla.

Zpívat chtěla odmalička, nebýt však jejího prvního manžela, nejspíš by ji dnes znali jen milovníci opery

Zpívat chtěla odmalička, nebýt však jejího prvního manžela, nejspíš by ji dnes znali jen milovníci opery.

Narodila se jako Eva Bojanovská 9. srpna 1939 v Brně, její otec byl krejčím a matka švadlenou. Od dětství se cílevědomě hudebně vzdělávala, hrála na klavír, věnovala se sborovému zpěvu, mimo jiné vystupovala i v dětském sboru Československého rozhlasu v Brně. Soprán s mimořádným rozsahem jí od mládí umožňoval zpívat i klasiku. Vystudovala JAMU v rodném Brně, její skutečnou kariéru však odstartoval podraz.

Co všechno zavinil Pilar

Vypravit se jen tak do Prahy, k tomu by mladá Eva sama zřejmě nikdy nesebrala odvahu, a tak na ni její první manžel, kontrabasista Milan Pilar, ušil boudu. Doprovázela ho do divadla Semafor, aniž tušila, že nejede přes půl republiky kvůli němu, ale kvůli sobě. „Ke konkurzu mě dostal podvodem. Řekl, že si jde něco vyřídit do divadla, abych šla s ním, a když jsme vešli, oznámil dvěma pánům, že přivedl tu zpěvačku z Brna, jak slíbil. Ti dva pánové, jak jsem později zjistila, se jmenovali Jiří Suchý a Jiří Šlitr,“ přiznala v rozhovoru pro Blesk.

První svatba s kontrabasistou Milanem Pilarem, který emigroval, když byly synovi pouhé tři měsíce

První svatba s kontrabasistou Milanem Pilarem, který emigroval, když byly synovi pouhé tři měsíce

Při konkurzu seděli v hledišti dva pánové, jeden s brýlemi, druhý s knírem. „Brýlatý se při mém zpěvu se silným brněnským přízvukem strašně smál, ten kníratý zhnuseně odešel. Jak jsem se později dověděla, byli to Karel Štědrý a Waldemar Matuška,“ přiznala. Konkurz vyšel a Eva se stala v roce 1960 novou členkou semaforského souboru. S Matuškou se pak zhruba rok jenom slušně zdravili. O to víc ji překvapilo, když měl zpívat Lásku nebeskou s Hanou Hegerovou a prohlásil, že by to raději zkusil s tou Pilarkou.

Pilar málem zabil, co sám odstartoval

V roce 1962 odešla s Waldemarem Matuškou a Karlem Štědrým zpívat do Divadla Rokoko a vzápětí ji čekaly první vážné potíže. Její o pět let starší manžel emigroval, když synu Milanovi byly pouhé tři měsíce. Ačkoli je z něj dnes již padesátník, zpěvačka o něm s médii nikdy nemluví. „Syn si to nepřeje a já ho respektuji,“ vysvětlila. „Řeknu tedy pouze, že pracuje s počítači, je šťastně ženatý, udělal mě dvojnásobnou babičkou. A máme hezký vztah, dokonce jsem i hodná tchyně!“

První, a hned jedinečný duet zazpívala s Karlem Gottem v roce 1963, ve filmu Kdyby tisíc klarinetů

První, a hned jedinečný duet zazpívala s Karlem Gottem v roce 1963,
ve filmu Kdyby tisíc klarinetů.

Státní hranice směrem na západ se Pilarovou emigrací před Evou definitivně uzavřely a další dva roky trvalo, než alespoň dosáhla rozvodu na dálku. V roce 1963 stanula poprvé i před kamerou v legendárním filmu Kdyby tisíc klarinetů, v němž zazářila jako sboristka dívčí školy úžasným duetem s Karlem Gottem Je nebezpečné dotýkat se hvězd. „Duet nás bavil od první korepetice s Jiřím Šlitrem. A když člověka něco baví, jde to samo, nahrávání bylo otázkou několika málo chvil,“ vzpomíná. Samotné natáčení bylo velmi náročné, protože se natáčelo na zámku Kynžvart u Mariánských Lázní a většina herců hrála každý večer v pražských divadlech. A tak se vraceli večer do Prahy, po přestavení zase zpátky na Kynžvart a v šest ráno už měli zase nástup v maskérně. I díky této spolupráci se Eva v roce 1964 do Semaforu vrátila.

Kvůli lásce málem skončila za mřížemi

Další tvrdý střet s komunistickým režimem přišel ještě v 60. letech, v době kdy byla přítelkyní Pavla Sedláčka, zpěváka, kytaristy, skladatele a průkopníka rock’n‘rolu a big beatu u nás. Při jednom divadelním zájezdu na západ se souborem Semaforu si Sedláček koupil v Západním Berlíně v bazaru automobil. Po zhruba osmi měsících si pro něj přijela domů policie a byl zatčen stejně jako Eva. Byl obviněn, že způsobil československému devizovému hospodářství škodu několik desítek tisíc a uvedl v omyl celní orgány. V této protizákonné činnosti mu údajně měly pomáhat jeho matka a Eva. Byl odsouzen na osmnáct měsíců nepodmíněně plus zabavení auta. Později se dozvěděl, že všechny jeho aktivity a pohyb na západě měla StB dokonale zmapované.

Když rockera Pavla Sedláčka zatkli, měli před svatbou. Advokátka mu doporučila, aby mocipány neprovokoval svatbou s hvězdou první velikosti

Když rockera Pavla Sedláčka zatkli, měli s Evou před svatbou. Advokátka mu doporučila, aby mocipány neprovokoval manželstvím s hvězdou první velikosti.

„Já zatčena nebyla, pouze mě vyslýchali. Dokonce u mě dělali domovní prohlídku. Na jedenáct metrů čtverečních, které jsem tehdy obývala, potřebovali celou noc,“ zavzpomínala zpěvačka v rozhovoru. „Ale byli laskaví, na rozdíl od Pavla, kterého zajistili a drželi ve věznici v Ruzyni, mě nechali přespat sice taktéž v Ruzyni, ale v hotelu Transit. Připadala jsem si jako těžký zločinec, protože před mým pokojem celou noc hlídkoval chlap s kvérem. Já tehdy dostala roční podmínku na tři měsíce za to, že jsem koupila padesát dolarů – slovy padesát dolarů!“ Původně se s Evou měli brát, advokátka prý však Sedláčkovi doporučila, aby raději neprovokoval sňatkem s hvězdou první velikosti. V roce 1967 dostala Eva Pilarová nabídku na půlroční angažmá s Karlem Gottem do Las Vegas, na Pragoncertu jí však oznámili, že ji nepustí.

Na Ruzyni se podruhé narodila

Počátkem 70. let ji postihla další tragédie – nepodařené přistání moderního stroje sovětské výroby Tu-154 způsobilo 19. února 1973 druhou nejhorší leteckou katastrofu na českém území. Obyčejný let z Moskvy do Prahy se proměnil v ohnivé peklo, v němž zahynulo 66 pasažérů, mezi nimi i členové zpěvaččiny doprovodné kapely. Přežil jen baskytarista Petr Marcol. „Já si pamatuji jenom tu velkou ránu, kdy celé letadlo zaskřípalo. Když jsem se probral z bezvědomí, letadlo hořelo. V tom ohni a kouři jsem se marně pokoušel rozbít okénko,“ popsal situaci těsně po nárazu. Na palubě měla původně být i zpěvačka, z osobních důvodů však z Moskvy neodletěla. Díky tou se tenkrát podruhé narodila.

Nejslavnější duety nazpívala s Waldemarem Matuškou

Nejslavnější duety nazpívala s Waldemarem Matuškou

Politická situace houstla, kvůli Pilarově emigraci se zpěvaččina situace neustále zhoršovala. V době normalizace v 70. letech jí zase zabavili cestovní pas, a aby vůbec mohla dál vystupovat, podepsala v roce 1977 tzv. Antichartu, kampaň významných osobností kultury, odsuzující prohlášení Charty 77, konanou z iniciativy režimu.

To chlap prostě nenese

Druhé manželství se zpěvákem Jaromírem Mayerem, s nímž se seznámila v Semaforu, začalo romanticky! Brali se v Paříži na konzulátu a bydleli v malém hotýlku na Champs Elysées. „Jak jsme si ale řekli ano, vzalo všechno rychlý spád. Po roce a něco jsme se v tichosti rozváděli u soudu na Praze 6,“ vzpomíná zpěvačka. „Náš rozchod s Mirkem nebyl dramatický. Když nás rozvedli, šli jsme to zajíst do známé čínské restaurace ve Vodičkově ulici,“ zavzpomínala zpěvačka před lety v rozhovoru pro jeden dnes již neexistující deník.

Druhý manžel Jaromír Mayer neunesl, že je jeho žena slavnější než on

Druhý manžel Jaromír Mayer neunesl, že je jeho žena slavnější než on.

Zpívali spolu, měli vlastní úspěšný pořad v televizi, jenže Mayer s připadal jen jako doplněk slavné ženy. „Většina chlapů neunese, když je manželka úspěšnější,“ konstatuje zpěvačka. Po jejich rozchodu se dokonce hovořilo o tom, že Mayer neodešel z manželství s prázdnou a z její chalupy si odvezl nejrůznější starožitnosti. Pak zpíval nějakou dobu sám a měl štěstí na několik hitů. V roce 1986, zhruba týden po útěku Waldemara Matušky do USA, emigroval i Mayer s manželkou Radkou, bývalou kulturní redaktorkou Lidové demokracie, s níž má dvě děti. Nejprve do Německa, časem se přestěhoval do kanadského Edmontonu.

Honza ji nosí na rukou

Takový pocit zažívá Eva Pilarová denně již třicet let, ode dne, kdy se provdala potřetí za tanečníka Jana Kolomazníka. Krátce nato jí lékaři diagnostikovali zhoubný nádor, varovali ji, že možná přijde o hlas, a dávali jí rok a půl života. Přesto dokázala nad krutou nemocí zvítězit. „Díky lékařům, léčitelce a v neposlední řadě díky Pánu Bohu se mně to podařilo. A díky Honzovi, který mi vytvořil krásné zázemí a pečoval o mě,“ přiznala zpěvačka Blesku. „Chodila jsem na ozařování. Občas jsem zazlobila a šla někam zpívat. Pan primář mě jednou zahlédl v přímém přenosu v televizi, strašně mě vynadal, prý jsem taky mohla v tom přímém přenosu omdlít. A tak jsem potom chvíli sekala dobrotu.“

Třetí manžel, bývalý tanečník Jan Kolomazník, ji už třicet let doslova nosí na rukou

Třetí manžel, bývalý tanečník Jan Kolomazník, ji už třicet let doslova nosí na rukou

O třináct let mladší partner jí pomohl překonat strach a najít nezdolnou víru v uzdravení. Po celé manželství ji nosil na rukou, a to doslova. Pral, vařil, nakupoval, uklízel. „Hýčkal si mě a já vydělávala,“ přiznala Eva. Teprve loni mu láskyplnou péči mohla naplno vrátit, když musel podstoupit vážnou operaci tříselné kýly. Navíc patří ke třem stovkám smolařů, kterým voperovali vadný kyčelní kloub. „Vroucně si přeju, aby mě Honza mohl zase nosit na rukou. Nikoli proto, že jsem líná, ale proto, že v tu chvíli budu vědět, že je zdráv,“ prohlásila tehdy.

Stále zazpívá prakticky cokoli

Trojnásobná vítězka čtenářské ankety Zlatý slavík v kategorii zpěvaček nazpívala během své dlouhé kariéry velké množství hitů, velice populární byly její duety s Waldemarem Matuškou, zpívala ale i s Karlem Gottem a dalšími zpěváky. I po více než padesáti letech pěvecké kariéry dokáže stále zapívat prakticky cokoli. Narodila se ve znamení Lva, takže je sice panovačná, nicméně vlídná. Jejím největším koníčkem je fotografování. Má ráda smažené řízky s bramborovým salátem, vepřo-knedlo-zelo, ale i pečenou kachnu a svíčkovou. Naprosto nesnáší koprovku, pajšl (vepřové plíce na smetaně – pozn. red.), a hlavně cigaretový kouř při jídle.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace