Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nové informace o kauze Stropnický v Kriminálce Anděl: Ministra brutálně podrazila Nova! Lepší ostuda než díra šestiraňákem, dodal komentátor

04.11.2014
Nové informace o kauze Stropnický v Kriminálce Anděl: Ministra brutálně podrazila Nova! Lepší ostuda než díra šestiraňákem, dodal komentátor

Foto: TV Nova

Popisek: Ministr Stropnický se na TV Nova mění v člena mordparty Kriminálky Anděl. Ne všem je to po chuti.

EXKLUZIVNÍ VYJÁDŘENÍ V ČLÁNKU Ministr obrany a policejní šéf Kriminálky Anděl v jedné osobě způsobil značný rozruch. Stalo se tak poté, co byla před dvěma týdny odvysílána epizoda s názvem Mise, kde je armáda líčena poněkud nešťastně a v rozporu s realitou. Ke zmíněnému dílu se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil i autor původního námětu. Zdůraznil, že jde o dramatické, fiktivní dílo, nikoli dokument či publicistiku. On sám si práce vojáků podle svých slov velice váží.

Kvůli seriálovému dílu Kriminálky Anděl, nazvanému příhodně „Mise", teď čelí ministr obrany Martin Stropnický (ANO) tvrdé kritice. Vystupuje tu totiž proti „chuligánské" armádě, která navíc kšeftuje s drogami z Afghánistánu. Velkou nelibost také vzbudila replika seriálového policejního šéfa. „Nezlobte se na mě, ale nějaká mezinárodní pověst a rotace Afghánistánu je mi ukradená," pravil v epizodě seriálu Kriminálka Anděl policejní plukovník Tomeček, ztvárněný právě Stropnickým. V seriálu se také řeší problém obchodování členů vojenské jednotky s opiem.

Serveru ParlamentníListy.cz poslal své vyjádření také autor námětu do seriálu Vítězslav Jareš a popsal, jak celý díl vznikal. „Příběh měl vývoj. V první fázi bylo důvodem pro vraždu vojáka Hájka ve výtahu to, že syn plukovníka Peterky byl s Hájkem na misi v Afganistanu, kde si udělali s kolegy párty, opili se a Hájek vyprovokoval mladého Peterku ke hře známé jako ruská ruleta, při níž se mladý Peterka zastřelil. Vojáci to zakamuflovali jako sebevraždu, aby neměli malér. Otec plukovník Peterka se to dozvěděl a tak se Hájkovi pomstil,“ popisuje Jareš.

Jenže pak podle jeho vyjádření došlo ke změně zadání, protože ostatní tvůrčí profese na TV Nova si žádaly více napětí i drog. „Po této první verzi, která skončila ve fázi scénosledu, jsem dramaturgem a kreativním producentem byl zaúkolován, abych v rámci větší dramatičnosti přidal do příběhu drogy, vraždy, mrtvé tělo na střelnici, násilí na ženách. Úkolem scenáristy je poslouchat, tak jsem se snažil zadaný úkol splnit,“ konstatuje jeden z tvůrců.

Jde prý o kolektivní vinu

Vítězslav Jareš však tvrdí, že v prosinci 2011 byl vývoj scénáře zastaven s tím, že Mise se údajně točit nebude. Další díly se měly psát na motivy skutečných událostí. To, že se tento díl s názvem Mise nakonec natočil, se autor námětu údajně dověděl až z upoutávek tři dny před vysíláním.

„Finální verzi scénáře, kde jsou zakomponované i nové postavy, napsal Miroslav Vaic, jak jsem zjistil z titulků. Takže se jedná o kolektivní `vinu` několika lidí. Jedná se ovšem pouze o dramatické, fiktivní dílo,“ zdůraznil Jareš. „Není to dokument, nebo publicistika. Já sám si práce našich vojáků velmi vážím,“ dodal Jareš na závěr svého vyjádření.

K problematické epizodě se vyjádřila pro Týden.cz armádní mluvčí Jana Růžičková: „Realita je od seriálové fikce naprosto odlišná. To, jakým způsobem byli vykresleni vojáci, bylo velmi nešťastné a pro vojáky šokující. V očích veřejnosti to výrazně sráží jejich náročnou a nebezpečnou práci, kterou ve prospěch této země a jejích občanů odvádějí," uvedla.

Stropnický má ostudu jak Brno kvůli televizi

Slova, vyslovená ministrem obrany, vyvolala pobouření napříč Poslaneckou sněmovnou. „Kriminálku Anděl nesleduji. Poté, co jsem zaznamenal reakce vojáků na poslední epizodu, jsem si ji pustil a jsem v šoku. Pokládám ji za plivanec do tváře všech příslušníků Armády ČR. Je naprosto neuvěřitelné, že se k takové věci propůjčil současný ministr obrany,“ uvedl pro Týden.cz Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny, který se v minulosti ve stínovém kabinetu ČSSD věnoval právě rezortu obrany.

Poslankyně ODS Jana Černochová, členka sněmovního výboru pro obranu, považuje za šokující, že by ministrova umělecká bokovka mohla ovlivnit sněmovní hlasování o prodloužení zahraniční mise české armády. „Hrát v seriálu, který vyobrazuje naše vojáky jako bandu chuligánů, patřících spíše do vězení než na misi, mi přijde jako vrchol nevkusu,“ dodává na adresu ministra.

Samotná Armáda ČR, která byla ve zmíněném díle prezentována jako moloch, jehož příslušníci kšeftují s opiem a velitelé se to snaží tutlat, se snaží brát věc s nadhledem, byť upozorňuje, že reálie armádního života byly v seriálu vyobrazeny značně zkresleně.

Co přesně napsal scenárista Vítězslav Jareš?

„Jsem autorem námětu na díl Kriminálky Anděl s názvem Mise. Napsal jsem ho v roce 2011 včetně tzv. boďáku, synopse, scénosledu (hrubý popis scén příběhu pro jednotlivé obrazy do scénáře ještě bez dialogů) a první verze scénáře.

Příběh měl vývoj. V první fázi byl důvodem pro vraždu vojáka Hájka ve výtahu to, že syn plukovníka Peterky byl s Hájkem na misi v Afganistanu, kde si udělali s kolegy párty, opili se, a Hájek vyprovokoval mladého Peterku ke hře známou ruská ruleta, při níž se mladý Peterka zastřelil. Vojáci to zakamuflovali jako sebevraždu, aby neměli malér. Otec plukovník Peterka se to dozvěděl a tak se Hájkovi pomstil.

Po této první verzi, která skončila ve fázi scénosledu, jsem dramaturgem a kreativním producentem byl zaúkolován, abych v rámci větší dramatičnosti, přidal do příběhu drogy, vraždy, mrtvé tělo na střelnici, násilí na ženách. Úkolem scénáristy je poslouchat, tak jsem se snažil zadaný úkol splnit.

V prosinci 2011 byl vývoj scénáře zastaven, a mimo jiné mi bylo sděleno, že se Mise točit nebude, protože se budou psát díly na motivy skutečných událostí. A jelikož jsem tuto "skutečnou událost" vymyslel u veselého kalíšku, předpokládal jsem, že se to točit nebude. Že se nakonec díl s názvem Mise zrealizovala, jsem se dozvěděl až z upoutávek tři dny před vysíláním. Finální verzi scénáře, kde jsou zakomponované i nové postavy, napsal Miroslav Vaic, jak jsem zjistil z titulků. Takže se jedná o kolektivní „vinu“ několika lidí. Jedná se ovšem pouze o dramatické, fiktivní dílo. Není to dokument, nebo publicistika. Já sám si práce našich vojáků velmi vážím.“

A přidal P.S.: „Jestli chcete nějakou fotku, jednu posílám. Je dostatečně tmavá a maskovací, což je vhodné a zabrání to tomu, aby nějaký voják hodil granát do výtahu pro změnu mě (to je jedna z úvodních scén).“

Ondřej Neff: Ostuda lepší než díra

Tématu se ve svém pravidelném sloupku chytil i známý publicista Ondřej Neff, aka Aston: „V téhle nudné sezóně spadla jako mana z nebe pidiaférka s hereckým výstupem ministra obrany Stropnického. V posledním dílu seriálu Kriminálka Anděl odhalil zločineckou mafii mezi vojáky, nota bene z afghánské mise. Vypuklo kolem toho rozčilení a také debata, zdali se má Stropnický ztotožnit s rolí či nikoli. Paní poslankyně Jana Černochová mu za to pěkně vynadala a podotkla k tomu, že ona sama byla z mála těch, kteří mu hraní nevyčítají.

Což udělala chybu. Nemá hrát ani v pohádce, nemá hrát vůbec. Ministr má dělat ministra. Jsme jednou nohou ve válce, naše letectvo hlídá Island, vykrucujeme se z angažmá v Sýrii, za takové situace by asi měl ministr obrany dělat ministra obrany na stoprocentní úvazek a ne to dělat levou zadní.

Zdá se, že se u nás stalo pravidlem, že ministra obrany jdou dělat lunatici.

Ministr Stropnický udělal ostudu. No, aspoň neudělal svým šestiraňákem díru do letadla jako jeho dávný předchůdce, dej mu pánbůh věčnou slávu, Antonín Baudyš,“ zakončuje Neff.

Snad ani po tom kritizovaném díle seriálu není nutné, aby se ministr zastřelil

„Na Kriminálku Anděl se dívat nestíhám. Ale prý to není, zvláště na dnešní dobu, nekvalitní seriál. Nu a z toho, co jsem nejen zde ve sněmovně slyšel, si opravdu nemyslím, že by se za kritizovaný díl musel pan ministr Stropnický rovnou zastřelit. Věřím, že podobný pohled mají i samotní příslušníci naší armády. Jinak by asi psychologické testy při jejich přijímání byly jen pouhou formalitou. Což by naopak alarmující bylo,“ reagoval na aférku pro ParlamentníListy.cz poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

Ani senátorovi ODS Jaroslavu Kuberovi nepřipadá celá záležitost kolem Martina Stropnického nijak skandální. „Pokud vím, snad to řekl v rámci role té postavy, kterou v seriálu hraje, ne? Nebo to řekl i mimo?" ptá se senátor. Podle něj je nesmysl, aby někdo pranýřoval herce za obsah toho, co řekl, když pronesl slova, jež mu nařizuje scénář. „Pokud tedy na někoho má padnout stín náznaku nějaké kritiky, a i to se domnívám, je sporné, tak jedině na toho, kdo ten scénář psal," uvedl pro ParlamentníListy.cz Kubera. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace