10 rad známého psychiatra Jana Cimického, jak se nezbláznit. Proč jeho ordinace praská ve švech? A co má společného s Janem Třískou?
27.10.2014
Autor: ČT
Popisek: Nejnovějším literárním dílem populárního psychiatra Jana Cimického je scénář k novému seriálu televize Barrandov Stopy života
Po celý život pomáhá druhým v těch nejtěžších životních situacích a působí, jako by jeho vlastní život byl procházkou rozkvetlou loukou. Co říká současné politické scéně slavný český psychiatr Jan Cimický a jak sám řeší osobní problémy, aby se z nich mezi svými pacienty nezbláznil? Naučte se dodržovat jeho desatero, jak zůstat normální.
Málokdo z nás prožívá při práci tak strašně málo hezkého jako hvězda české psychiatrie Jan Cimický. Přitom ani s ním se život nemazlil. V poslední době se i on často cítí uštvaný, i když to na něm není na první pohled znát. Pacientů totiž stále přibývá. Hlavním problémem současné společnosti je podle něj narušená komunikace. „Lidé přestali naslouchat druhým, místo dialogu jsou jen dva nezávislé monology ‚hluchých‘, jak trefně předvádí politická reprezentace,“ prohlásil v rozhovoru pro server ona.iDnes.cz. „Pro harmonii těla a duše je třeba pocit jistoty, bezpečí a snadné orientace. Zdá se, že všechny tyto pilíře jsou narušeny. Technika měla sbližovat, ale spíše však izoluje a atomizuje.“

Seriál podle scénáře doktora Cimického natáčí režisér Tomáš Magnusek
Psychiatr místo zpovědnice
Psychoterapeuti, kliničtí psychologové, psychiatři – to jsou podle doktora Cimického profese, jež nastoupily po dříve fungujících farářích, kteří svým způsobem naplňovali představu vlídného a moudrého člověka, který hlavně vyslechne a dá nějakou radu. A po rodinných lékařích, kteří z druhé strany byli schopni poradit a jednoduchým způsobem pomoci.
„Depresi asi pozná každý, když je dotyčný skleslý, smutný, nekomunikuje, je utlumený. Některé stavy se však nepoznají na tváři, ale musí je člověk poblíž vnímat, o to je to těžší. Bolest duše je nejhorší bolest, kterou si můžeme představit. Obvykle se ovšem pozná problém až ve chvíli, kdy se člověk svěří, požádá o pomoc. A protože je společnost dnes hodně nevšímavá, mnoho stavů zůstane nepoznáno a neodhaleno,“ varuje Cimický.

Josef Abrhám s Kateřinou Brožovou jako primářkou psychiatrie Lýdií Kellerovou.
Uvidíme ho v dílu Poslední sbormistr
Psychiatrova sebeobrana
Známý český psychiatr, prozaik, básník a překladatel se narodil 23. února 1948 v Praze. Až do roku 1996 pracoval v Psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích, poté si otevřel soukromé Centrum duševní pohody Modrá laguna. Ventilem z každodenního návalu těch nejvážnějších problémů druhých se mu brzy stala literární tvorba, jeho první knížka s detektivní zápletku Případy doktora Dvořáka vyšla již v roce 1976. Je autorem řady psychiatrických knížek pro veřejnost, jeho velkou láskou je však poezie.
Aby se sám nezbláznil ze záplavy problémů druhých, které každodenně řeší, relaxuje doktor Cimický jednoduše – především psaním. „Je to pro mne druhý svět, který mi umožňuje zbavit se napětí a stresujících situací. A pak pobytem v přírodě, na chalupě a konečně i cestováním. To jsou aktivity, které mne dokonale uvolní,“ prozradil.
Literatura je jeho celoživotní velkou láskou. Překládá díla francouzských dramatiků a básníků a vydal i několik sbírek vlastní poezie. Napsal též knihu vzpomínek Jak se z básníka stává psychiatr a naopak a cestopis Nefritový drak. Nyní zabrousil do dalšího koutku literární tvorby, je autorem scénáře unikátního seriálu z psychiatrického prostředí.
Stopy života
Nenovějším literárním dílem doktora Cimického je scénář k výpravnému seriálu Stopy života, jehož premiérové vysílání právě odstartovala televize Barrandov. „Jan Cimický na základě vlastní praxe napsal dech beroucí příběhy lidí v zoufalé životní situaci a Tomáš Magnusek je dokázal zobrazit tak věrně, že nedokoukat je bude takřka nemožné,“ představila projekt generální ředitelka TV Barrandov Marcela Hrdá.
Stopy života mají dvě dramaturgické linky. První je vždy příběhem člověka, kterého nepříjemné životní události zavedly na psychiatrické pracoviště, druhá mapuje život a práci lékařů na psychiatrii, kteří ho vyšetřují. Hlavní dějovou linkou seriálu je pak osobní i profesní život primářky psychiatrie Lýdie Kellerové a jejího manžela Marka v podání Kateřiny Brožové a Marka Vašuta.

Kdo jiný než Marek Vašut by měl hrát seriálového manžela Kateřiny Brožové Marka Kellera
Projekt plný hvězd
Kromě dvou barrandovských ‚stálic‘ Brožové a Vašuta se můžeme těšit na mimořádnou plejádu českých hereckých hvězd. Mimo jiné uvidíme Libuši Šafránkovou, Josefa Abrháma, Ninu Divíškovou, Jana Kačera, Ivanu Andrlovou, Ladislava Freje a dokonce i Jana Třísku. „Vzniká celkem 16 dílů a počítáme s tím, že točit budeme až do března roku 2015,“ prozradil režisér Tomáš Magnusek.
Nyní na podzim odvysílá TV Barrandov prvních osm dílů, druhou sérii, jejíž natáčení v těchto dnech začalo, uvede příští rok na jaře. „Je to opravdu originální projekt. Nejde o klasický vztahový seriál, ale setkáme se se všemi možnými situacemi, do kterých se člověk v životě může dostat, a to většinou kvůli někomu jinému. Musím říct, že toto natáčení mě vážně baví. Je skutečně zatím nejlepší, jaké jsem kdy zažil. Výborná látka, skvělí herci a fajn kolektiv. I když o adrenalin také není nouze, třeba ve chvíli, kdy musím nechat umřít jednu z postav,“ prozradil režisér Magnusek.

Ivana Andrlová jako psychiatrička Kateřina Vernerová
10 rad, jak se nezbláznit
Na obrazovce budeme moci sledovat příběhy lid, které do ‚náruče‘ psychiatrů zavedly různé těžké životní situace. Co ale dělat, aby se to nestalo i nám? To prozradil psychiatr Jan Cimický v rozhovoru pro server ona.iDnes.cz. Vypracoval základní desatero, jak se chovat, abychom si uchovali duševní harmonii:
1. Žijte současností a nezneklidňujte se předem případnými problémy, které by vás mohly v budoucnu potkat.
2. Zaměřte se na realizovatelné možnosti a nepočítejte s náhodou a se štěstím. Nespoléhejte na druhé.
3. Svá rozhodnutí neodkládejte.
4. Umějte relativizovat. Co se vám dnes zdá jako katastrofa, nebude ve skutečnosti zase až tak hrozné, jak si představujete.
5. Zachovejte si vždy naději! Každý problém přináší novou zkušenost a má nějaké řešení. Nenechte se manipulovat do překotnosti, všechno má svůj čas. Panikaření na problému nic nevyřeší, ale naopak vám znemožní, abyste se na problém dívali střízlivě.
6. Vyhněte se lidem, kteří si neustále na něco stěžují, hádají se a očerňují každý okamžik života. Mají totiž negativní vliv na stav vašeho vědomí.
7. Smiřte se s vaší kondicí, s vaší osobností i vaší identitou. Buďte se sebou vždy vyrovnaní a nikdy se nestyďte za to, co jste. Ostatní vás musí přijmout i s vašimi chybami i s vašimi kvalitami.
8. Naučte se příliš nespoléhat na ostatní a naučte se řešit situaci sami. Počítejte jen sami se sebou, to je nejlepší způsob, jak nebýt zklamaný.
9. Vždycky počítejte, a to v každé aktivitě, s případným nezdarem, s něčím neočekávaným, s novým problémem, který se nenadále vynoří, a připravte se na hledání případného náhradního řešení. To vám umožní, že nebudete zaskočení nepředvídaným a nebudete mít pocit bezmocnosti.
10. Snažte se pohlížet na všechno v klidu, když s ostatními nesouhlasíte, snažte se polemizovat pozitivně, jen přesvědčivými argumenty a nedejte se strhnout ke zlobě a snaze mít pravdu za každou cenu.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská