Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S desítkami studentů „tělo na tělo“, místní referendum, nepřizpůsobiví občané… Žilková popisuje svůj volební program a říká: Na vsi nikoho neoblafnete

07.09.2014
S desítkami studentů „tělo na tělo“, místní referendum, nepřizpůsobiví občané… Žilková popisuje svůj volební program a říká: Na vsi nikoho neoblafnete

Foto: TV Prima

Popisek: Veronika Žilková

ROZHOVOR Herečka Veronika Žilková v rozhovoru ParlamentníchListů.cz vysvětlila, proč kandiduje za hnutí ANO v komunálních volbách, jaký má vztah k ministrovi financí a lídrovi ANO Andreji Babišovi a jak se jí změnil život poté, co se její manžel stal ministrem obrany. „Šokuje mě jeho odvaha postavit se komukoliv a čemukoliv a schopnost přes noc se naučit cokoliv. Od portugalštiny po řízení Ministerstva obrany,“ uvedla kromě jiného na konto svého muže.

Médii se nedávno rozlétla zpráva, že kandidujete do místního zastupitelstva v Praze - Suchdole. Rozhodnutí jít do politiky u vás zrálo dlouho, nebo co bylo tím impulsem?

V komunálních volbách jsem úspěšně kandidovala již v devadesátých letech jako nezávislá kandidátka za ekologické hnuti Praha Pražanům. Za stejné hnutí působila na magistrátě i zesnulá režisérka Věra Chytilová. Obě - jako obyvatelky pravého a levého břehu Vltavy - jsme úspěšně protestovaly proti povrchovému vedeni Pražského okruhu přes státní přírodní rezervace.

Máte nějaké cíle? Co byste ráda v tomto obvodu změnila?

Jistě! Suchdol je univerzitní městečko (ČZU) nedaleko lesa i metra. Je to ojedinělá oáza městského bydlení s venkovskými prvky bez anonymity sousedských vztahů. Program je jednoduchý. Například doprava, neboť denně se tísníte s desítkami studentů „tělo na tělo" v MHD, Suchdol se stává navíc neřešeným záchytným parkovištěm satelitních městeček i studentů. Co se týče bezpečnosti, tak nemáme ani vlastní policejní služebnu a kvůli stresu z nevyřešeného budování Pražského okruhu zahrádkáři opustili své kolonie a usídlili se zde nepřizpůsobiví občané, kteří zvedli kriminalitu i strach rodičů pouštět své děti na kole do přírody. Posledním bodem je zvýšení práv občanů, aby si o důležitých sporných bodech, jako je zavedení tramvajové dopravy či vpuštění obchodních řetězců mezi místní podnikatele, sami rozhodli „místním referendem".

Když jsem vám volala, tak jste zrovna řešila letáčky pro kampaň... Co všechno musíte kvůli své kandidatuře řešit? Změnil se vám kvůli volební kampani život nějak zásadně a co jste kvůli tomu musela oželet?

Andrej Babiš vydal moudře pokyn, aby si každá organizace samofinancovala předvolební kampaň. Když máte dát ze svého na promoletáčky či předměty, vážíte každou korunu. Nás 15 kandidátů vybralo mezi sebou 500 tisíc korun a z toho kompletně zaplatíme předvolební kampaň. Musíme ale zvažovat efektivně a úsporně. Ovšem výhodou je svoboda, že nemusíte žádnému sponzorovi být po volbách zavázán a tak vám zůstanou volné ruce na čestné jednání - a to je moc důležité. Svoboda a možnost říct svůj názor.

Naše čtenáře by jistě zajímalo, zda jste prošla nějakým školením, třeba „jak vyhrát komunální volby“. Anebo sázíte na to, že jste známá osobnost a to stačí?

Ne. U nás na vsi se všichni znají. Naše předvolební kampaň začala u každého z nás už na základce. Když jste obecně známý jako čestný občan, který komunikuje, nemá nepořádek kolem bydliště a vaše děti zdraví, tak máte dvě třetiny agitace svým celoživotním postojem za sebou. V anonymní Praze je těžší se prosadit a lehčí ukrýt své pravé „já". U nás na vsi ale nikoho neoblafnete.

Váš manžel je ministrem obrany a taková funkce „spolkne“ hromadu času. Jak jste jeho novou „práci“ strávila? Váš muž třeba pro jeden z bulvárních deníků letos na jaře řekl, že mu prý zajišťujete veškerý komfort - více vaříte, perete a máte pro něj velké pochopení, ovšem jako paní ministrová se vůbec údajně necítíte, neboť to prý není nic výrazně společensky lesklého... Můžete prozradit, jak je to s tím společenským životem paní ministrové?

Můj společenský život je nulový, jezdím metrem a starám se o rodinu jako dřív. Žádné pozitivum mně, jako manželce ministra, nepřibylo, spíš ubylo.

Co říkáte na „kulturu“ v dolní komoře Parlamentu? Váš manžel tam nyní tráví dlouhé hodiny, takže se jistě i k vašemu uchu dostaly nějaké informace o nedávné sněmovní při koalice s opozicí ohledně služebního zákona...

Nic o tom nevím, natáčím hlavní roli v seriálu a jsem ráda, když si utrhnu čas na memorování textu. Politiku opravdu nemám čas sledovat.

V těchto komunálních volbách kandidujete za hnutí ANO Andreje Babiše a od ANO se očekává, že bude mít slušné výsledky. Myslíte si, že to je kvůli lídrovi Andreji Babišovi? Čím podle vás u lidí právě on tak „boduje“?

Pan Andrej Babiš má velké charisma a velké srdce. Oblíbenost reklamou nedocílíte, lidé si oblibují politiky instinktivně a instinkt nelže. I já ho velmi obdivuji.

Je někdo z politiků, který ve vás za těch pětadvacet let zanechal nějaké výrazné stopy, koho jste si vážila?

Kdo mi imponuje? Můj manžel! Šokuje mě jeho odvaha postavit se komukoliv a čemukoliv a schopnost přes noc se naučit cokoliv. Od portugalštiny po řízení Ministerstva obrany.

Olga Böhmová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace