Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nové informace o palestinském trezoru, co zabil velvyslance: Hučín obviňuje staré kádry z vypouštění mlhy

06.01.2014
Nové informace o palestinském trezoru, co zabil velvyslance: Hučín obviňuje staré kádry z vypouštění mlhy

Autor: Hans Štembera

Popisek: Před palestinskou ambasádou v Praze Suchdole „hlídkují“ novináři.

Výbušnina se do trezoru palestinské ambasády v Praze nedostala při převozu do nového sídla velvyslance Džamála Muhammada Džamála, který na Nový rok po výbuchu sejfu zahynul. Uvedl to dnes deník Blesk na základě vyjádření šéfa stěhovací firmy, která měla převoz na starosti, Martina Souška. Schránka prý byla stále pod kontrolou, u stěhování byl podle Souška i sám velvyslanec Džamál.

Velvyslance smrtelně zranila exploze, která nastala po otevření sejfu v novém sídle ambasády v pražském Suchdole, kam trezor krátce předtím přestěhovala Souškova firma. Džamálova dcera Rana poté prohlásila, že byl její otec zavražděn a výbušnina se do trezoru mohla dostat při stěhování. „Schránka byla o den dříve přestěhována a cestou se s ní očividně něco událo," řekla agentuře AP.  Podle Souška je to nesmysl. „Trezor byl pod neustálou kontrolou. Po celou dobu byl zavřený," řekl Blesku.

O umístění trezoru rozhodovali podle šéfa stěhováků přímo na místě lidé z velvyslanectví a u stěhování byl i sám velvyslanec. „Osobně dával instrukce k umístění většiny stěhovaných věcí v obytné části domu. Přímo nám řekl i to, kam si přeje umístit trezor," uvedl Soušek.

Neopatrná manipulace?

Česká policie vyloučila, že by exploze byla úmyslným trestným činem. Případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti. Podle dnešního vydání MF Dnes již údajně policisté také vyloučili, že trezor vybuchl hned po otevření. Deníku to řekl nejmenovaný zdroj obeznámený s vyšetřováním. Dříve policie uvedla, že výbuch mohlo způsobit nástražné zařízení ve dveřích trezoru, nyní se podle MF Dnes kriminalisté přiklánějí spíše k tomu, že velvyslanec sám neodborně manipuloval s výbušninou. V sídle velvyslance bylo také při vyšetřování nalezeno 12 střelných zbraní.

Výbuch v objektu budoucí palestinské ambasády v Praze – Suchdole přiměl k reakci také někdejšího kontroverzního důstojníka BIS Vladimíra Hučína. Ten v této souvislosti mimo jiné připomněl sérii bombových útoků v Přerově a své zkušenosti s Organizací pro osvobození Palestiny.

Tvrzení, která jsou vzápětí dementována

K výbuchu došlo podle policie při neodborné manipulaci se zabezpečeným trezorem, teroristický útok kriminalisté vyloučili. Že byla výbušnina součástí trezoru, to původně tvrdil i mluvčí palestinského velvyslanectví Nabíl Fahil. Poté to však popřel. Také mnozí experti hovoří o tom, že trhavina nemusela být vůbec součástí trezoru. Podle jednoho z nich se zabezpečovací výbušniny používaly v trezorech naposledy po druhé světové válce. Mluvčí ambasády rovněž sdělil, že se trezor běžně používal. Vyvrátil tak tvrzení palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího o tom, že trezor nejméně dvacet let nikdo neotevřel. V souvislosti s výbuchem se objevuje řada spekulací a stanovisek. K incidentu se vyjádřil i někdejší důstojník Bezpečnostní informační služby (BIS) Vladimír Hučín.

Ve vazbě kvůli Palestincům

„Výbuch na palestinské ambasádě mne zajímá i z toho důvodu, že si stále dobře pamatuji na výslechy ve vazbě StB v Ostravě v letech 1976-77 a v 1983-84, kdy jsem byl mimo jiné vazebně vyšetřován a obviňován z kritiky Organizace pro osvobození Palestiny, že jsem kritizoval dodávky výbušnin a dalšího vojenského materiálu z ČSSR pro tuto organizaci a především z toho, že jsem fandil tehdejším vojenským operacím Izraele, jak o tom svědčí např. vyšetřovací spis StB evidovaný pod číslem VS-ČVS-452/1983 na str. 409,“ informoval Hučín.

V této fázi byly podle něj výslechy obzvláště tvrdé. „A po několik dnů docházelo ze strany vyšetřovatelů ostravské StB k fyzickým útokům, které byly po listopadu 1989 předmětem vyšetřování ÚDV (Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu – pozn. red.) a bylo na základě svědeckých výpovědí vzneseno i obvinění proti konkrétním vyšetřovatelům ostravské StB, což opakovaně zaznělo i ve sdělovacích prostředcích. Ostravské státní zastupitelství, které bylo doslova prolezlé bývalými komunisty, nakonec však celou věc odložilo, neboť s odstupem času bylo vše promlčeno,“ doplnil disident.

Zase komunistický kádr Šándor…

„Krátce po výbuchu na velvyslanectví Palestiny a po zveřejnění, že na následky výbuchu zemřel velvyslanec Džamál Muhammad Džamál, dostal v médiích jako obvykle prostor starý normalizační komunistický kádr - rozvědčík, generál Andor Šándor, který je dnes prezentován jako nepostradatelný bezpečnostní expert a který vždy, když něco podobného nastane, tak je použit podobně jako naprogramovaný fámulus - mluvčí BIS Jan Šubert,“ konstatoval Hučín.

Bombové útoky v Přerově

„Já sám jsem si vyšetřování bombových útoků jako někdejší důstojník BIS zažil na vlastní kůži, a dobře vím, jak se dokáže manipulovat s fakty, jak se vyrábějí falešní svědci z řad bývalé konfidentury StB a čeho všeho je BIS schopna, např. ve spolupráci s protiteroristickým odborem ÚOOZ, některými zkompromitovanými státními zástupci, soudci a bývalými komunistickými exponenty z řad někdejší SNB. Svou krajní averzi k BIS a k ÚOOZ mohu snadno zdůvodnit a doložit fakty, a to hlavně jejich urputnou snahou zabránit objasnění několika bombových útoků na Přerovsku. Nutno upozornit, že zmíněné bombové útoky nebyly dodnes objasněny. I z tohoto důvodu mne vždy irituje, když takzvaní experti z řad komunistických rozvědčíků typu generála Andora Šándora a všehoschopné a často i účelově neschopné BIS vypouštějí své mlhy, aby veřejnosti podali informace o průběhu vyšetřování,“ tvrdí někdejší důstojník BIS.  

Jak ParlamentnímListům.cz potvrdil mluvčí Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták, jeho útvar spolupracuje na vyšetřování výbuchu s pražským ředitelstvím policie. Slova Vladimíra Hučína však komentovat nechtěl. Na případu se podílí také BIS. Její mluvčí Jan Šubert uvedl, že BIS nemá jedinou indicii, která by naznačovala, že šlo v případě výbuchu na palestinském velvyslanectví o teroristický útok. K Hučinově kritice se Šubert nevyjádřil.

„To, že jsem k vojenské zpravodajské službě nastoupil v roce 1986 a podstatnou část do revoluce strávil jako učitel angličtiny, jsem nikdy netajil,"  řekl k vyjádření Vladimíra Hučína ParlamentnímListům.cz bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby a generál v záloze Andor Šándor. Více k prohlášení Hučína říci nechtěl.

Případ vyvolává řadu otázek

K samotnému výbuchu v prostorách budoucí palestinské ambasády pak Šándor dodal, že pravděpodobnost záměrného útoku se mu jeví jako velmi malá. „Je mi s podivem, že v prostorách palestinské ambasády jsou výbušniny. To, že byla použita takto silná výbušnina jako nástražné zařízení, mi přijde také trochu zvláštní. Teď je na policii, aby přišla s vysvětlením, z čeho se výbušnina skládala, a samozřejmě by bylo dobře, kdybychom se dočkali vysvětlení rozporuplných vyjádření z palestinské strany, kdy ministr zahraničních věcí říká, že trezor nebyl dvacet let otevřen a mluvčí ambasády říká, že se trezor používal každý den. Pro mě je v těchto tvrzeních zásadní rozpor a přijdou mi zvláštní o to víc, když se jedná o malou ambasádu,“ uzavřel Šándor.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace