Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neuvěřitelný tunel Blanka. Staví Metrostav bez smlouvy a je to vůbec možné? Odpověď přináší Miroslav Macek, jsou za tím emzáci

23.11.2013
Neuvěřitelný tunel Blanka. Staví Metrostav bez smlouvy a je to vůbec možné? Odpověď přináší Miroslav Macek, jsou za tím emzáci

Foto: aTeo

Popisek: Tunel Václav

Miroslav Macek se domnívá, že Čechy a zejména Prahu, si vybrali mimozemšťané, aby vyzkoušeli, co občané vydrží. Těmito slovy reagoval na tvrzení primátora Tomáše Hudečka z TOP 09, že smlouva mezi Metrostavem a Prahou ohledně výstavby tunelu Blanka je od začátku neplatná.

Tunelový komplex Blanka se podle posledních tvrzení primátora Prahy Hudečka staví bez platné smlouvy. Politici a právníci hledají cestu ze složité situace, kdy město údajně nezákonně proplatilo miliardy za výstavbu. Kauza neunikla ani Miroslavu Mackovi, který situaci vnímá jako hru mimozemšťanů s trpělivostí Pražanů.

„Při sledování všech podivností kolem pražského tunelu Blanka za desítky miliard korun - naposledy tvrzení současného pražského primátora Hudečka, že smlouva s Metrostavem je od prvopočátku neplatná - nabývám dojmu, že jde o experiment mimozemšťanů, kteří si vybrali obyvatele České republiky a hlavně Prahy, aby na nich vyzkoušeli, co vše si nechají líbit, než se pustí do třetí pražské defenestrace, při níž vyházejí všechny minulé i dnešní radní z oken,“ napsal doslova Macek.

Situaci by mohla vyřešit arbitráž

Primátor Prahy Tomáš Hudeček tvrdí, že podle kontrolního odboru magistrátu je smlouva mezi společností Metrostav a Prahou o výstavbě tunelového komplexu Blanka od počátku neplatná. Blanka by v takovém případě byla černou stavbou. Z této situace podle něj také vyplývá, že hlavní město proto nemůže tunel dostavět ani převzít. Smlouvu totiž nikdy neprojednala rada města ani zastupitelstvo. Případ budou řešit právníci.

Metrostav ve středu oznámil přerušení stavby tunelu Blanka. Práce by se měly zastavit 7. prosince, neboť Praha dluží firmě přes dvě miliardy a chybí smluvní dodatky na vícepráce. Po tomto kroku Metrostavu Hudeček zveřejnil nález kontrolního odboru magistrátu.

Nicméně město už proplatilo asi 25 miliard korun z celkové ceny, která by měla činit necelých 37 miliard korun. „Zásadní problém lze zcela jednoznačně přičíst právnímu diletantství za Bémova období,“ řekl Hudeček a nevyloučil prý, že se Praha obrátí na policii.

Po čtvrtečním setkání primátora se zástupci Metrostavu obě strany naznačily, že se pokusí dohodnout. „Hlavní město za provedené práce zaplatí, musíme však najít legální cestu, jak to udělat," uvedl podle Práva po schůzce s Metrostavem Hudeček.

Bém nařčení odmítá

Bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS) se nechce nechat obviňovat v kauze Blanka a pustil se do Tomáše Hudečka. Podle Béma smlouvu připravovali renomovaní právníci. Hudeček totiž za viníka označil vedení Prahy z „Bémova období". „Pan primátor Hudeček je ztělesněním lidské hlouposti, neschopnosti a vystrašenosti – to jediné je pro mne lidsky pochopitelné. Jeho mantra ‚za vše může Bém‘  je jen projevem zoufalství a ztracenosti,“ reagoval Bém na celou situaci na blogu Aktuálně.cz.

Termín otevření tunelu Blanka může prý zachránit arbitráž. Podle Práva to vyplynulo ze slov primátorova náměstka Jiřího Nouzy (TOP 09). „Myslím si, že to musí rozhodnout soud, můžeme uvažovat o tom, jaký. Předpokládám, že ve smlouvě je rozhodčí soud. Nechci ale předjímat,“ řekl  Nouza. Arbitráž by podle něho mohla být rychlá a nemusela by ohrozit předpokládaný termín uvedení Blanky do zkušebního provozu, jímž je 30. duben 2014.

Co napsal k věci přesně doktor Macek

Při sledování všech podivností kolem pražského tunelu Blanka za desítky miliard korun - naposledy tvrzení současného pražského primátora Hudečka, že smlouva s Metrostavem je od prvopočátku neplatná - nabývám dojmu, že jde o experiment mimozemšťanů, kteří si vybrali obyvatele České republiky a hlavně Prahy, aby na nich vyzkoušeli, co vše si nechají líbit, než se pustí do třetí pražské defenestrace, při níž vyházejí všechny minulé i dnešní radní z oken.

Hudečkovo páteční vyjádření

„Dnes jsme obdrželi právní stanoviska dvou renomovaných advokátních kanceláří, která potvrzují existenci vysokého rizika neplatnosti smlouvy k tunelovému komplexu Blanka. O této skutečnosti budeme neprodleně jednat s naším partnerem, společností Metrostav. Další vyjádření poskytneme až po konzultaci s naším partnerem,“ napsal primátor. 

Vedení Prahy 6 je v šoku 

„Oznámení o chystaném zastavení výstavby tunelu Blanka je pro nás naprosto šokující. Vůbec nechápeme přístup hlavního města zvláště poté, co krátce po svém nástupu pan primátor Tomáš Hudeček veřejně prohlašoval, že město najde řešení  ohledně financování Blanky a žádné zpoždění nehrozí. Pro městskou část Praha 6 a její občany je naprosto nepřijatelné, že by už po několika letech čekání měli znovu na otevření tunelu kvůli postoji hlavního města dále bezmocně vyčkávat. Požadujeme, aby město začalo situaci co nejdříve řešit tak, aby byl tunel otevřen v plánovaném termínu," řekla Marie Kousalíková, starostka městské části Praha 6.

Lenka Kohoutová z ODS: TOP 09 nechala Blanku prostě vyhnít

Tunel Blanka se musí v plánovaném termínu dostavět a otevřít Pražanům a návštěvníkům města. Zastavení stavby je důsledkem mimořádného diletantství primátora Hudečka a TOP 09. V prvé řadě ale pramení z toho, že primátor se před veškerými problémy raději schovává, než aby je řešil. V duchu svého malého uvažování nechal vyhnít i problémy spojené se stavbou Blanky. Třeba doufal, že je za něj někdo vyřeší. Nevyřeší. Se vší vážností vyzývám primátora Hudečka, aby se přestal vymlouvat a utíkat od problémů. Je nutné Blanku řešit!

Koláž

Minulé vedení města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou už v lednu připravilo postup, jak stavbu plynule dokončit. Kromě toho také snížilo náklady na stavbu o dvě miliardy korun. To, že primátor Hudeček neumí stavbu dokončit, aniž by bylo nutné práce zastavovat, je tedy jen důkazem jeho neschopnosti.

Za každý jeden měsíc, kdy Blanka zůstane stát rozestavěná, Pražané zaplatí přes sto milionů korun. To jsou náklady na ostrahu, základní údržbu a podobně. Pro zjednodušenou představu ostraha i proto, aby Blanka neskončila ve sběrných surovinách a nepomohla některým našim vypočítavým spoluobčanům, kteří zpeněží ze staveb cokoliv. Těchto sto milionů korun měsíčně by namísto toho s velkou rezervou stačilo například na zajištění fungování perfektních sociálních služeb pro celé město. Nebo na stavební úpravy Prahy bezbariérové. Místo toho TOP 09 sto milionů vyhodí do kanálu. Zajímá mne, jak pan primátor toto bude obhajovat. Na radnici je celkem tři roky a doposud nevěděl, že jsou smluvní ujednání k tunelu Blanka neplatná? Přišel na to až ve chvíli, kdy dluží Metrostavu a ten hrozí zastavením stavby? Jednání představitele TOP 09 v pozici primátora Prahy je zcela účelové a nevěrohodné.

Shnilou třešničkou na dortu tragikomického řízení města primátorem Hudečkem je to, že vedení města objevilo, že nemůže Blanku dostavět, přesně týden před dnem otevřených dveří, na které Pražany primátor Hudeček osobně zval...

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová