Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Cyranovský nos jí pásne. Tak ošklivá až krásná Simona Babčáková. VIP skandály a aférky

13.12.2022
Cyranovský nos jí pásne. Tak ošklivá až krásná Simona Babčáková. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Bioscop (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Simona Babčáková ve filmu Přání k narozeninám

I cyranovsky výmluvná! Ztřeštěná improvizátorka se naučila řídit traktor a moc si to užila. Film Přání k narozeninám nabídl Simoně Babčákové roli ušitou na tělo… Režisérka Marta Ferencová na konci loňského roku potěšila diváky, kteří mají rádi tak trochu kýčovité a sentimentální vánoční příběhy, ve kterých vítězí láska nad osamělostí, lhostejností a prázdnotou v srdci. Film Přání Ježíškovi měl v kinech úspěch, a tak režisérka neváhala a rychle přichází s dalším přáním. Tentokrát jde o čistokrevnou komedii s názvem Přání k narozeninám s postavami napsanými na tělo předem vybraným hercům, mimo jiné právě Simoně Babčákové.

Matka početné rodiny chce jako každoročně oslavit své narozeniny v kruhu příbuzných. Jenže tentokrát se vzepře syn, který chce oslavit jiné narozeniny – tentýž den je totiž má jeho utajovaný přítel. Výmluva na nemoc ale pro matku nic neznamená. Když nemůže on k ní, pojede ona se zbytkem rodiny za ním. A tak se sejdou dvě oslavy, během kterých za chvíli nikdo neví, kdo ke komu vlastně patří, natož komu nese dárek. Malá synáčkova lež se totiž promění v kolotoč poněkud šílených záměn a nedorozumění. Režisérka Marta Ferencová si tentokrát dala za úkol natočit čistokrevnou bláznivou komedii a spolu s Adamem Dvořákem ji napsala přímo pro předem vybrané herce. Proto se také většina postav jmenuje jako jejich představitelé.

 

Přání k narozeninám: s fiilmovým manželem Matějem Hádkem

Simona Babčáková hraje Simonu, manželku Matěje Hádka, která si v rámci rychlých přesunů aktérů příběhu užila mimo jiné řidičské zápletky. Natáčelo se totiž přímo v ruchu Václavského náměstí, kterým Simona musela projet v dodávce. A pak jí na venkově čekal stroj o poznání větší – musela se naučit řídit traktor. „Na Václaváku jsem poprvé v životě řídila dodávku. To bylo intenzivní. Jinak je pro mne mnoho lidí kolem, kteří nás pozorují při práci a fotí si nás a natáčejí, stres, a vlastně se trochu stydím. Takže jsem byla ráda, že je to za námi,“ vzpomíná na svou rychlou jízdu centrem Prahy. „Naopak nejvíc jsem si užila, že jsem poprvé v životě řídila traktor. To mě nadchlo a rovnou jsem si domluvila na statku brigádu, kdybych se okolnostmi zase ocitla bez práce,“ s humorem sobě vlastním vzpomněla herečka na dobu covidu, která je už naštěstí za ní. 

 

Přání k narozeninám: v tomto filmu ze současnosti má Simona Babčáková až šedesátkový look.

Po čtyřech letech znovu na plátně

V letošním roce měly premiéru dva filmy, ve kterých si Simona Babčáková zahrála své typické energické ženy. S režisérkou Martou Ferencovou se ještě před Přáním k narozeninám potkala ve spletité sítí příběhů pochroumaných partnerských vztahů V létě ti řeknu, jak se mám. Naopak dramatickou rolí ji obdařili tvůrci filmu Kam motýli nelétají. Čtyřletý odstup od posledního filmu Simony Babčákové byl sice způsoben hodně prodloužením natáčení a odklady premiér kvůli covidu, herečce ale vlastně prospěl. V mezičase si ji diváci oblíbili jako pohotovou improvizátorku v jevištní show Second sekec aneb Hlava nehlava a také v seriálu z její domovské scény Zkáza Dejvického divadla.

 

Jako učítelka Stehlíková ve filmu Kam motýli nelétají, foto BontonFilm

Navíc Simona Babčáková dospěla do věku, kdy k ní její domovnicky proříznutá pusa a neomalené výroky dobře sedí a přednost dokáže udělat i ze svého určitě velkého nosu. Není tedy divu, že o filmové a televizní role nyní nemá nouzi. Brzy ji uvidíme také v očekávaném filmu Děti Nagana a v nové minisérii TV Prima Půlnoční zpověď, psychologickém příběhu o přetvářce a lži s prvky černého humoru.

 

Ve filmu Vánoční příběh z roku 2007. Je zřejmé, že se herečka prakticky nezměnila. Foto Falcon

Zkrocená improvizátorka

Simona Babčáková vystudovala Zlínskou školu, hrála v divadle ve Zlíně, v Hradci Králové i v Praze v Dlouhé. Energický projev ji přirozeně směroval ke komediálnímu herectví, ale brzy se pustila i do oboru velice náročného, totiž do improvizační show. Jejím školitelem byl Jaroslav Dušek, který ji naučil využívat nejen pohotovost a vypravěčské schopnosti, ale dovedl ji i k tomu, že improvizační one (wo)man show musí být inteligentní a herec diváky pobaví především tím, že dokáže zkratkovitě a vtipně podávat věci v zásadě vážné – mezilidské vztahy i společenské dění.

 

Na zkoušce v Dejvickém divadle, na snímku s Václavem Neužilem, foto se svolením Dejvické divadlo

Kromě toho se ovšem herečka umí výborně zařadit i do týmové práce souboru tak náročného, jakým je Dejvické divadlo. Její výkony na jevišti jí vynesly prestižní cenu Alfréda Radoka v kategorii herečka roku. Jediný úspěšný a dobře natočený český sitcom Comeback jí kdysi proslavil jako ztřeštěnou komičku, od té doby se ale naučila svůj temperament kontrolovat a má našlápnuto na dlouhou úspěšnou kariéru, v níž jí předobrazem mohou být hvězdy tak velké jako je třeba Iva Janžurová.

 

Kultovní a stále skvělý Comeback, foto TV Nova

Nevydařené vztahy, vydařené děti

Simona Babčáková byla vdaná poměrně dlouho, když se v roce 2016 rozváděla, bylo synovi Albertovi Tošnerovi deset a dceři Josefíně Babčákové pět let. Tak či tak, identitu svého manžela nikdy nezveřejnila, což představuje v našich drby promořených krajích výkon až neuvěřitelný. Nějaký čas po rozvodu měla dlouhodobý vztah s Ianem Adensamem, osobním trenérem hvězd. Mluvilo se o svatbě, nakonec z toho byl rozchod. A tak při vší práci v divadle, ve filmu, v televizi, k níž přidává přednášky, načítání knih, moderování a improvizační večery po celé republice, herečka vychovává sama své děti. Jako mnoho rodin museli se i u herečky doma přebrodit nepříjemnostmi covidové karantény, nedostatku práce, zato o to víc domácího učení. Zvládli to, rodina drží pohromadě a máma už je zase v plném pracovním zápřahu.

 

V seriálu Zkáza Dejvického divadla, foto Česká televize

Také milujete Tři mušketýry?

Málokterý klasik světové literatury dokázal psát stejnou měrou pro romantické duše mužů i žen. Alexander Dumas byl vypravěč nejen plodný, ale v kresbě postav a fabulaci příběhů také mimořádně zdatný. Stvořil řadu nesmrtelných postav, které čtenáři, ale také filmaři a divadelníci milují dodnes. V lednu nás čeká premiéra nového filmového zpracování prvního dílu Tří mušketýrů, tentokrát francouzská. Máme se určitě na co těšit.

 

Tři (tedy vlastně čtyři) mušketýři jsou v této verzi sice poněkud ušpiněná vojenská partička, zato jsou to pěkní chlapi. Z traileru je patrné, že neméně šarmantní je i král Francie a jeho sok Buckingham, krásná je Mylady i královna. Jejich dobrodružství s přívěsky všichni známe, takže víme, že se na ně bude zase krásně dívat. Tak si pro jednou odmyslete 3D efekty a komiksové hrdiny a zajděte si na mušketýrské šermování. 

Ženské vzory v moderní době akrobatů a tanečníků

Představení umělců rozvíjejících pohybové vyjádření od tance až po náročné akrobatické prvky diváky stále láká. Losers Cirque Company nyní představuje novou show Žena, růže, píseň, kost, v němž se promíchávají příběhy čtyř zdánlivě nesouvisejících žen – Fridy Kahlo, Babičky, Madonny a trenérky.

 

Snímek z představení, foto Vítěslav Ramba

Všechny jsou ikonickými vzory žen celého světa. Představení plné obdivuhodných artistických výkonů mělo premiéru 1. prosince a pokud si chcete dopřát emotivní zážitek, můžete se na Losers novinku vydat do divadla BRAVO zase 15. ledna nebo 28. února. 

Čtvtstoletí Divokýho Billa

Kapela Divokej Bill je tady s námi už 25 let. To je určitě důvod k pořádné oslavě, protože muzikanti hrají stále pro publikum mladé i starší, pro ty, kdo je ještě nikdy neslyšeli i pro ty, kteří na nich už byli mnohokrát.

 

K výročí vydává Divokej Bill osmé studiové album, ale hlavně potěší fanoušky po celé republice velkým turné s 25 zastávkami a vyvrcholením v o2 aréně 19. ledna 2024. Foto Supraphon

Možná se vám to zdá za dlouho, ale vstupenky jsou již v prodeji a rychle mizí... 

Zdroje: Bioscop, CSFD, Deník, Piaristi, Supraphon

 

 

Vložil: Ela Nováková