Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kterak Rusko poslalo vraha na starostu Koláře. Za atentát na Koněva. Komentář Štěpána Chába

komentář 29.04.2020
Kterak Rusko poslalo vraha na starostu Koláře. Za atentát na Koněva. Komentář Štěpána Chába

Foto: ČT repro

Popisek: Ondřej Kolář, hezky na tajňačku ve vysílání České televize

Tak v Respektu vykoumali, že k nám Rusko přesouvá svůj hybridně válečný arzenál a chystá se na vraždu starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře ricinem. Přijde mi to vrcholně nepravděpodobné, ale budiž, přistupme na hru pitomého béčkového thrilleru od scénáristů z Respektu.

Car Putin sedí ve své pracovně, nohy opřené o lvici Soňu, před ním se klepe o život generál tajné rozvědky...

Scénář a lá Respekt

Putin: Tak Kolář z Prahy odstranil sochu Koněva.

Generál: Ano, pane.

Putin (klepaje stehenní kostí zavražděného Borise Němcova do desky stolu): Jsem rozezlen nad jeho zpupností, popravte tři opoziční novináře a jednoho opozičního politika.

Dotáhnou tři opoziční novináře a jednoho politika a za použití nejkrutějšího mučení je pomalinku sprovodí ze světa. Když dokrvácí i poslední z obětí Putinovy krutovlády, zvedne car oči ke generálovi.

Putin: Pošlete na Koláře vraha. Při jednom ať to vezme přes pražský magistrát a odkrouhne i Hřiba a Novotného z Řeporyjí. A nezapomeňte o tom informovat týdeník Respekt, abychom byli krytí.

Generál: A nebude to, milosti, Čechům nápadné? Nenařknou nás ze zasahování do jejich politiky? Z válečného tažení proti jejich zemi?

Putin: Nebuďte směšný. Ani je to nenapadne. To je za jejich obzory. A pak, máme na hradě i ve vládě naše loutky.

Toliko literární vsuvka. Ne že bych akci Respektu označil přímo za komplot, ale dalek toho nejsem. Tajný agent, který předem nahlásí zdrojům Respektu, že má v kufříku ricin a že se chystá na tři zlobivé, ale lokální politiky? Vypadá to, že v Respektu pojedli něco vtipné kaše. Ale u toho také zůstalo.

Diplomatický buran a neumětel?

Tři lokální politici, kteří začali dělat politiku mezinárodní, jsou prazvláštní úkaz. Nakrknout až do ruda z Prahy 6 nebo z Řeporyjí celé Rusko, zařadit se do jejich hlavního vysílacího času a vzbudit emoce, které jsou až na okraji diplomatické rozepře a vyhošťování velvyslanců, to je... umění. Umění? No, jak se to vezme. Ono chovat se obhrouble, člověk se také dostane do médií. A to je vlastně celé to jejich umění. Šokovali svými kroky. Novotný s Vlasovci, Kolář s Koněvem a Hřib s přejmenováním ulice, kde sídlí ruské velvyslanectví. Mají se starat o opravené chodníky a přitom bodají světová impéria do slabin. Nic proti ničemu, ale diplomacie se prostě vede ale úplně jiným stylem. Takhle se chová diplomatický buran a neumětel. To se nedá svítit. Jinak řečeno – někoho rozzuřit je strašně jednoduché. Pokud bychom chtěli diplomatickou rozepři s USA, jsou tu desítky možností, jak přejmenovat ulici se sídlem jejich velvyslanectví. Jen pochybuji, že je to cesta.

Koněv jako symbol

Koněv? Ano, byl součástí sovětské mašinérie, podílel se na potlačení maďarského povstání, ale byl to hlavně symbol vítězství nad německým nacismem. Symbol, který ve své době nejvyššími poctami ocenily státy napříč světem. Ale zároveň to byl, alespoň ten Koněv, který stál na soklu na Praze 6, symbol normalizace. On i ten Stalin, když to vezmeme od podlahy, by měl mít na Letné tu svou hladovou frontu na maso. Proč jsme ji bořili? Vždyť vytrhl světu nacistický trn z paty. Jasně, semlel u toho v gulazích miliony lidí. Ono je ve výsledku problematické postavit pomník komukoliv, krom medvědů z Kolína. A ano, teror sovětské moci, masové vraždy, hladomory, gulagy, tam stojí zato uvážit, komu tu poctu udělit. Rudoarmějcům? Samozřejmě, hnali je na jatka a jen díky jejich oběti nacismus padl. Ale Koněv a jeho jistě vynucené a z rozkazu angažmá v Maďarsku? Jděte mi k šípku, to by pak opravdu neměl sochu nikdo. S ohledem na rozhýčkanou generaci #MeToo, která odstřeluje lépe, než německý sniper, vám na to kašlu. Koněv měl zůstat na místě.

Emancipace Ruska?

Politika, která je postavená na minulosti, k té minulosti časem zase sklouzne. A Rusko se svým nekonečným lpěním na Velké vlastenecké válce stává hluché a slepé. Zbavilo se kultu osobnosti Stalina a nastolilo kult národa, jehož prostřednictvím ale legitimizuje zrůdnost sovětského teroru. Neprobíhá tam debata nad rolí jednotlivých osobností v dějinách. Koněv je svatý… no, a on není. V podstatě celého problému nesouhlasím s odstraněním Koněvovy sochy. Je naprosto zbytečné, aby se vyvolávaly diplomatické přestřelky a vytvářeli se uměle a zcela zbytečně nepřátelé. Nebo v lepším případě špatně naladění známí. Kolář, a s ním i Hřib a Novotný, prostě měli od české diplomacie dostat přes prsty, protože se chovali a chovají jako čistokrevná hovada.

Není podobné chování tří lokálních politiků prostě důkaz jejich naprosté nekompetentnosti a neschopnosti smířit se s faktem, že jejich úkolem je udržovat opravené chodníky? A neměli by být prostě z fleku odvolaní a zbavení funkcí? Vždyť svými nejapnostmi ohrožují často dlouze a pracně udržované mezinárodní vztahy. A mají politický mandát k tomu, aby dělali zle celé republice? Vždyť je to na hlavu. Pak můžeme odvolat všechny ostatní politiky a nechat se řídit těmito třemi vyvrholkami a jejich světonázorem. Jejich politika je politikou aktivismu. Zeleného, rudého, bleděmodrého, je jedno jakého. Podstatou je, že se jedná o aktivismus. Podobně jednají politické neziskovky - rozesírají všude, kam jen dosáhnou. V rámci zákona, na jeho hraně, ale rozesírají.

Jen jestli to není další akce tří lokálek z Prahy. Kdy jedna z nich zahučí v jámě pekelné, nebo skončí alespoň postřelená, jen aby se vztahy s Ruskem vyhrotily na neúnostnou a už méně diplomatickou cestu. Dokážu si živě představit, jak takový Novotný řve přes ten svůj kancl - já se klidně střelim do nohy, hned teď, žádnej problém, pak to hodíme na Rusáky a ovar z Hradu má útrum. Já vím, dohad. Ovšem redakce z Respektu si v tvorbě béčkových scénářů začala. Já už jen pokračuju.

 

Vložil: Štěpán Cháb