Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Adresář Ondřeje Suchého

Adresář Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za marihuanu obviněný novinář J.X.Doležal: Srdečně děkuji orgánům činným v trestním řízení, že ze mne zase udělaly disidenta

15.08.2013
Za marihuanu obviněný novinář J.X.Doležal: Srdečně děkuji orgánům činným v trestním řízení, že ze mne zase udělaly disidenta

Foto: Facebook

Popisek: J.X.Doležal bojuje za legalizaci marihuany už léta.

KRIMI Šíření toxikomanie prostřednictvím tisku. Tak zní pojmenování kuriózního zločinu, kterým se nyní zabývají kriminalisté I. obvodu pražské policie. A podle jejich mínění k tomuto skutku opravdu došlo. Naznačuje to směr vyšetřování, trvajícího již od konce března. V úterý kauza dospěla ke sdělení obvinění – což ještě zřejmě vyvolá značný rozruch, jak píše Deník.cz.

Prohřešek se měl odehrát na stránkách týdeníku Reflex, kde novinář pracuje už od roku 1991.  Autor jednoho z článků, jak píše Deník.cz, nabídl čtenářům rozostřenou fotografii, k jejímuž „zaostření" by mělo pomoci vykouření jointa marihuany. Součástí časopisu byl díky tomu i dárek v podobě cigaretových papírků a reklamních filtrů. Jen ta „tráva" chyběla. Z pohledu policie jde ale i tak o jasné nabádání ke konzumaci drog – a tedy o šíření toxikomanie. Stíhán přitom není vydavatel, ale konkrétního původce nápadu; 48letý člen redakce, známý bojovník za legalizaci konopí J.X.Doležal.

V mediálních kruzích zaznamenalo jeho obvinění poměrně silný ohlas a nesouhlasné reakce. Když pomineme, že leckteré podstatně závažnější skutky zůstanou bez povšimnutí orgánů činných v trestním řízení, tvůrčí počin jako je tento by prý měl požívat svobody uměleckého projevu. „Těžko říct, jestli byli čtenáři zkouření – ten vyšetřovatel, který obvinění sepisoval, ale střízlivý být nemohl," zaznamenal Deník příkré hodnocení v souvislosti s tím, že by za rozostřenou fotku mohlo být ve hře až pět let vězení. „To je snad zpráva z Moskvy – a ne z Prahy," přitakává i další mínění ze stejného soudku.

Znalecký posudek šíření toxikomanie potvrdil

Policie ale trvá na svém – byť připouští, že zprvu v této věci vůbec nebylo jasno. Závěry znaleckých posudků, které si detektivové nechali vypracovat, nicméně hovoří jasně. Ve středu to uvedl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie. „Pro relevantní zjištění, zda dané skutečnosti naplňují skutkovou podstatu trestného činu šíření toxikomanie, zadali kriminalisté vyhotovení znaleckého posudku odborníkům v oboru školství a kultura, odvětví umění výtvarné, reklama a marketingová komunikace a ekonomika. Závěr tohoto znaleckého posudku podezření z trestného činu potvrdil," shrnul Hulan pohled na věc z moci úřední.

Sám Doležal se podle stanoviska Reflexu zatím vyjadřovat nebude, nepočítaje v to tedy suché prohlášení, které napsal na svůj Facebook a které jsme použili v titulku.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová