Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zákazy, smrt partnera i ženy, povodeň… Vše překonal, nepřízeň osudu prý k životu patří. Tajnosti slavných

03.10.2018
Zákazy, smrt partnera i ženy, povodeň… Vše překonal, nepřízeň osudu prý k životu patří. Tajnosti slavných

Foto: Supraphon

Popisek: Jiří Suchý. K jeho 85. narozeninám, před dvěma lety, vydal Supraphon v prestižní 3CD edici Zlatou kolekci pod názvem´Jiří Suchý - Kdykoliv, kdekoliv´ výběr nahrávek z jeho písňové tvorby od šedesátých let až do současnosti.

AUDIO/VIDEO Zpíval v kostele, rád kreslil a toužil po animovaném filmu. Pak ho ale Miroslav Horníček seznámil s jedním vystudovaným právníkem a zrodila se legenda, která překonala osobní tragédie, společenské převraty i velkou vodu.

Skladatel, hudebník, textař, spisovatel, básník, výtvarník, grafik, divadelník… I když v pondělí oslavil již osmdesáté sedmé narozeniny, stále má světu co nabídnout. Žije v elegantní vile na pražské Ořechovce, obklopen uměním, literaturou, hudebními nástroji, fotografiemi, jež připomínají zlatou éru divadla Semafor, i předměty, které sbírá jen tak pro radost – třeba historickými vojenskými přilbami či starými gramofony. Především je ale stále ředitelem Semaforu, a protože na všechno sám nestačí, obklopuje se neustále ženami, které jsou ochotné vypomoci. Jiří Suchý je skvělý společník, takže o dámskou přízeň nemá nouzi. Jednou se dokonce v rozhovoru pro idnes.cz pochlubil, že má vlastně čtyři čtvrtmanželky. Tu první zná úplně každý – kamarádku, herečku a zpěvačku Jitku Molavcovou, s níž spolupracuje v divadle a chodí spolu i do společnosti. Hlavní náplní druhé jsou především masáže, prý se ale rádi spolu dívají na filmy. A o těch dalších dvou odmítl cokoli prozradit.

Toulaví zpěváci

(s Magdou Křížkovou):

Začínal s Veškou

Narodil se 1. října 1931 v Plzni, časné dětství ale prožil v Klatovech. Se svými dvěma budoucími profesemi začínal již v dětství – ilustroval školní časopis Veška (Veselá škola) a zpíval v kostele. Jeho tatínek sice byl vyučený truhlář, postupně ale prošel řadou zaměstnání. Nakonec našel uplatnění u dráhy jako telegrafista na Masarykově nádraží v Praze, kam ho rodina následovala. O umění se Jiří začal zajímat velmi brzy a pokoušel se dostat k výrobě kresleného filmu. Kvůli nedostatečnému prospěchu nebyl přijat na gymnázium, a tak zakotvil v reklamních ateliérech BaR, ze kterých se po znárodnění stalo družstvo Propagační tvorba. Vyučil se reklamním grafikem a po třech letech byl přijat na základě přeložených prací do Svazu výtvarných umělců. To považoval za první životní úspěch. V Propagační tvorbě se také seznámil s Bělou Novotnou, s níž se v roce 1960 oženil.

Blues pro tebe:

Slavné duo seznámil Horníček

Začal psát texty pro skupinu Akord dub, založenou Viktorem Sodomou, a od roku 1955 v ní také hrál na kontrabas a zpíval. V repertoáru měli mimo jiné i první u nás známé rock'n'rollové skladby a již tenkrát začal Jiří psát písně. Z tohoto období pochází například jeho slavné Blues pro tebe. Získávali první úspěchy v médiích, a tak pověsil práci grafika na hřebík a věnoval se naplno muzice. Vystupoval mimo jiné i v Redutě, kde si ho všiml Miroslav Horníček a v roce 1957 ho seznámil s Jiřím Šlitrem, který začal jeho texty zhudebňovat a koncem roku nazpíval jeho historicky první text Růžový pahorek na gramofonovou desku Rudolf Cortés. V roce 1958 se podílel na přípravách otevření Divadla Na Zábradlí a ve spoluautorství s Ivanem Vyskočilem uvedl na této slavné scéně jako první premiéru kabaretní ‘leporelo‘ Kdyby tisíc klarinetů.

Kde je ten míč:

Sedm malých forem

V Divadle Na Zábradlí sice i hrál, přesto v něm kolegové dál viděli pouze textaře a dramatika, a tak se časem zdravě naštval. V sezóně 1959-60 založil s Jiřím Šlitrem vlastní divadlo, nazvané Semafor (SEdm MAlých FORem). Suchý se v něm stal vedoucím organizátorem, hlavním dramatickým autorem a textařským partnerem skladatele Šlitra. Jejich první představení Člověk z půdy, v němž mimo jiné poprvé zazněla slavná písnička Pramínek vlasů, mělo obrovský úspěch. Až tak velký, že znepokojil tehdejší úřady, takže souboru dočasně odňaly divadelní sál. Nemenší ohlas mělo i pásmo Zuzana je sama doma, které bylo rozsáhlou přehlídkou Suchého textů i několika vlastních písní. A následovala série dalších představení, jedno úspěšnější než druhé – Taková ztráta krve, Zuzana je zase sama doma, Jonáš a tingl-tangl, Zuzana není pro nikoho doma, Dobře placená procházka, Jonáš a doktor Matrace… Zkrátka v šedesátých letech byl Semafor nejslavnější českou scénou. Populární dvojice S+Š se podílela i na řadě filmů, například Bylo nás deset, Kdyby tisíc klarinetů či Zločin v šantánu, a na několika televizních pořadech. Z jejich autorské spolupráce se zrodilo celkem 21 inscenací a 287 písní.

Babetta:

Tragédie na Boží hod

Mimořádně úspěšnou spolupráci nečekaně ukončila tragédie, k níž došlo na Boží hod v roce 1969. Mimořádný klavírista, zpěvák, herec a výtvarník Jiří Šlitr, který vystudoval původně práva, pozval přátele na oběd, a pak se vytratil s tím, že se za hodinku vrátí. Jenže… Když už padla tma, začali ho hledat. Objevili ho v jeho ateliéru – to už byl pětačtyřicetiletý Jiří Šlitr mrtvý stejně jako mladičká fanynka, půvabná studentka Jitka Maxová, častá návštěvnice divadla Semafor. V její náruči strávil poslední okamžiky života. Vyšetřovatelé případ uzavřeli jako nešťastnou náhodu, zaviněnou plynem, unikajícím z kamen. Tím skončila jedna slavná etapa divadla Semafor. Po Šlitrově smrti se stal stálým hudebním spolupracovníkem Suchého semaforský kapelník a klarinetista Ferdinand Havlík. Zrodily se nové inscenace, například Čarodějky, Kytice, Zuzana v lázni či Smutek bláznivých panen, Jiří Suchý natočil i nové filmy a na Šlitrovo místo se po jeho boku začala během sedmdesátých let propracovávat Jitka Molavcová.

Obnošená vesta:

Překonal zákazy i povodeň

Po roce 1970 dostal kvůli podpisu manifestu Dva tisíce slov zákaz vystupovat v televizi či filmu a vydávat knihy, který trval téměř patnáct let. Zbaven byl i vedení divadla Semafor a sankce polevily až ve druhé polovině osmdesátých let, kdy se někdejší duch divadla začal polehoučku vracet ve filmech Jonáš a Melicharová a Jonáš 2 aneb Jak je důležité míti Melicharovou. Režírovat je ale Jiří nesměl. Po listopadu 1989 se sice pokoušel o comeback, jeho snaha už ale nenašla silnou odezvu. Přesto se stal znovu ředitelem Semaforu, rozešel se se skupinami, které v divadle vznikly, a vracel se k jeho původní poetice. Za první popřevratovou hru Hej rup – peklo nebude, ráj se vrací obdržel Cenu České národní rady. Dokázal se vypořádat s problémy i v období, kdy scéna přišla o sídlo v zadním traktu pasáže Alfa na Václavském náměstí. V roce 1993 se Semafor načas uchýlil do Divadla Komedie, o dva roky později získal prostory v Hudebním divadle Karlín, kde ho ale vyplavila v roce 2002 povodeň. V roce 2005 došlo k dalšímu stěhování a od té doby má legendární scéna stálé zázemí v Dejvické ulici, naproti Divadlu Spejbla a Hurvínka. Kromě toho Jiří Suchý založil po roce 1989 vydavatelství Klokočí a filmovou společnost Perplex.

Malé kotě:

Dvacet let samoty

S manželkou Bělou prožil téměř třicet let. Málokdo ví, že spolu měli dvě děti, o první ale přišli krátce po narození. V roce 1964 se pak narodil Jakub, který je úspěšným fotografem. O osm let mladší grafička, scénografka a textilní výtvarnice vytvářela od roku 1959 návrhy scény i kostýmů především pro divadlo Semafor a také se stala nekompromisní kritičkou manželových textů. Říká se, že byla prvním a posledním otevřeným kritikem, na jehož názor Jiří Suchý dal. Jako kostymérka ale působila i mimo Semafor, například pro film Sestřičky nebo Slavnosti sněženek. Po marném boji s leukémií ale 4. srpna 1985 zemřela a dalších dvacet let zůstal Jiří Suchý sám.

Jo, to jsem ještě žil:

Manželce dal volnost

Teprve v roce 2006 se znovu rozhodl oženit. Vzal si o pětačtyřicet let mladší středoškolskou profesorku češtiny Markétu, kterou znal v té době již deset let. Seznámil se s ní, když brigádničila v Semaforu jako uvaděčka. Nikdy spolu ale nebydleli. Vídali se dvakrát až třikrát týdně a podle Jiřího to bylo dostačující. „Že jsme bydleli každý zvlášť, nám šlo k duchu, protože jsme měli oba hodně práce a potřebujeme svůj klid,“ konstatoval s odstupem času pro revue.idnes.cz. A jen o pár měsíců později se dočkal dalšího z vrcholů kariéry, když byla na jaře 2007 legendární Dobře placená procházka uvedena v Národním divadle, navíc v režii Miloše Formana. V roce 2013 se ale nakonec manželé rozvedli, protože Markéta toužila po dítěti, které jí slavný manžel vzhledem k věku nemohl dopřát. „Už na to nemám věk, tak jsem jí dal volnost. Myslím, že se nehodí, aby můj padesátiletý synek měl ještě sourozence,“ svěřil se tehdy webu Prima Style.

Krajina posedlá tmou:

Nenapravitelný workoholik

Navzdory přibývajícím letům je Jiří Suchý stále stejně činorodý, a na co nestačí sám, s tím vypomůžou kolegové a přátelé. Je typický workoholik, který se dokáže vždy postavit čelem k aktuální pohromě, ať je sebevětší. Rád říkává, že nepřízeň osudu patří k životu, takže s ní prostě počítá. Manželství mu zřejmě nechybí, protože má kolem sebe dobré přátele. A hlavně stále spoustu práce, zastavit se neumí a ani nemůže, protože jeho divadlo dál musí rozdávat lidem radost a smích. Jiří Suchý prostě patří k tomu málu opravdu šarmantních mužů, u nichž na věku ani trochu nezáleží.

Koupil jsem si knot:

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská