Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Moskevské tango s politickými vězni a český ocásek. Komentář Štěpána Chába

komentář 28.08.2018
Moskevské tango s politickými vězni a český ocásek. Komentář Štěpána Chába

Autor: ČT

Popisek: Oleg Sencov

Koumal jsem několik hodin, co provedl Oleg Sencov a za co si odpykává dvacetiletý trest za polárním kruhem na Sibiři. Hledal jsem pochybnosti, které by obhájily jednání ruských soudů. A nenašel. Oleg Sencov byl odsouzený na dvacet let za nesouhlas s připojením Krymu k Rusku. Podle ruské strany se Sencov připojil k teroristické skupině, která plánovala dva útoky na Krymu.

U soudu Sencov tvrdil, že jej vyšetřovatelé mučili. Jako důkaz ukázal svá zjizvená záda. Vyšetřovatelé poukázali na sado-maso náčiní, které našli v jeho bytě, a tvrzení, že byl Sencov mučen, odmítli. Za Sencova se postavilo velké množství veřejně činných lidí Západu i Ruska. Ruský prezident Putin je neustále pod tlakem mezinárodní politiky, která požaduje Sencovovo propuštění. V květnu tohoto roku zahájil Sencov ve vězení hladovku. Hladoví doposud. Podle svědků výrazně zhubnul, začínají mu vypadávat zuby, tep se snížil na 40 úderů za hodinu. Je vyživovaný katetrem.

Vysoká politika si nehraje s jedincem

Oleg Sencov se otevřeně hlásil k odmítání připojení Krymu k Rusku. Byl aktivním členem Majdanu na Ukrajině. Jakožto občan Krymu byl po připojení automaticky ruským občanem (podle ruského práva). Podle všeho se chtěl pokusit na Krymu rozjet druhý Majdan. Tedy nepokoje vedoucí k narušení vládních struktur a zvrácení situace. Podle všeho je Oleg Sencov kavárník jako vyšitý. Obdoba našich pravdoláskařů. Jen se musel trochu rozdivočet, okolnosti tomu chtěly. I naši kavárníci by do toho chutě šli, kdyby byla politická situace k započetí revoluce.

A teď je tady tvrzení proti tvrzení. Ruská strana, podle západních médií, podala nedostatečné nebo nepřímé důkazy o tom, že Sencov chystal teroristické útoky. Sencov tvrdí, že byl mučen. Hlavní svědek byl k výpovědi proti Sencovovi údajně donucený také mučením, píše se v západních a ukrajinských médiích. Některá ruská média (ta prozápadní) tvrdí to samé, jiná obhajují ruskou verzi, kdy Sencov byl sígr, který to prostě přeťal a stal se teroristou. Plánoval útok na ruské úřady na Krymu. K tomu si, jak tvrdí ruská strana, sehnal výbušniny a zbraně. Přes prostředníka.

Snaha o obětního beránka

Musíme ale odhlédnout od případu Olega Sencova a podívat se na to trochu z globálu. Rusko, jakožto nepřítel, je neustále pod tlakem. Vzpomeňme Pussy Riot a monstrózní křik na jejich podporu po celém světě. Vzpomeňme Savčenkovou a její kauzu. U těchto případů šlo o to, aby se aktivovaly protesty ne pouze ve světě, ale hlavně v Rusku. A tam byla vidět touha po tom, aby si Rusko prošlo svým Majdanem. Další na řadě se může hodit Sencov a jeho hladovka. Ono nejde o jedince, ale o vyšší záměry, jak složit nepřítele. A Západ Rusko definoval jako nepřítele. Jedinec a jeho pohnutý osud je jen záminkou pro politiku v pozadí.

Vysledovat, zda je Sencov v kriminálu zaslouženě, nebo je to z ruské strany vykonstruovaný politický proces, je téměř nemožné. Celá západní mediální scéna je na jednom koni a křičí po propuštění. Ale stejně tak křičela i za propuštění Pussy Riot, které si své uvěznění s grácií zasloužily. Ale příliš otevřeně, takže tam nemohly vzniknout pochybnosti o jejich vině, a uměle vyhoněné mediální masáži za jejich propuštění, kterého jsme mohli být svědky i u nás. Ovšem u Sencova je to těžší, tam lze zpochybňovat ruské rozhodnutí i samotný rozsudek. Ale věrni propagandě, která na Západě panuje, jsem nesmírně nedůvěřivý a nadále budu koumat a hledat pozadí celé věci.

Vyšší politika

Vždy je důležité hledat za konkrétní kauzou vyšší politiku. A ta je stále stejná. Srazit Rusko na kolena. S uvězněním Sencova nesouhlasím. Politická opozice se prostě nezavírá. Pokud si skutečně Sencov zahrával s terorismem, nejedná se o politickou opozici, ale kriminálníka. Pak nechť je v kriminálu. Ale vždy je dobré pamatovat na pověstnou pátou kolonu ve státě. Oleg Sencov byl jasně členem páté kolony, kdy se snažil zvrátit směrování země ve prospěch zájmových skupin. Protože vyvolat v zemi převrat je vždycky v zájmu jiné země. A ano, i Majdan na Ukrajině byl vedený se záměry, které nejsou pěkné a Ukrajinu dokonale zničily. Teď je na každém zvlášť, na kterou stranu se kloní. Zda na západní, kde tvrdí, že Ukrajinu zničili Rusové, nebo na východní, kde tvrdí opak.

Dnes od 10:08 proběhne v Praze před ruským velvyslanectvím protest proti uvěznění Sencova.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace