Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tragická nehoda českých muzikantů v Mongolsku. Po nehodě je naházeli na náklaďák, mrtvé i živé. O lásku přišla i Bohdalová

27.08.2018
Tragická nehoda českých muzikantů v Mongolsku. Po nehodě je naházeli na náklaďák, mrtvé i živé. O lásku přišla i Bohdalová

Foto: repro z filmu

Popisek: Jiřina Bohdalová v TV inscenaci Čertouská poudačka z roku 1966

Jednadvacátý srpen 1968 se stal osudným pro mnoho Čechů. Týká se to i celé řady umělců, pro něž je toto datum životním mezníkem. Někteří se rozhodli emigrovat, jiní měli na dlouhých dvacet let utrum s úspěšnou kariérou. Známého hudebníka Karla Vagnera zastihl tento den na koncertním turné v Mongolsku. To, že byla naše země obsazena okupačními vojsky, se dozvěděl po vážné nehodě v nemocnici, při níž tragicky zahynula většina členů populární Studiové skupiny Karla Duby.

Organizátoři mongolského turné jim v osudový den nabídli, že je zavezou na výlet do Ulánbátáru, k pomníku padlých sovětských vojáků. Celá kapela jela autobusem, jemuž selhaly brzdy a zřítil se ze srázu. Tragickou nehodu přežili pouze Karel Vágner a Ivo Moravus. Slavný trumpetista Jiří Jelínek sice do autobusu nastoupil, ale pak se rozhodl, že na výlet nepojede a vystoupil. Karel Vágner vyvázl s těžkým úrazem, měl rozbitou hlavu, poraněné ruce a páteř. V pořadu České televize Třináctá komnata zavzpomínal, jak je naházeli na náklaďák, živé i mrtvé. „Zpočátku jsme nevěděli, kteří z nás přežili,“ vyprávěl. Teprve později zjistil, že tři hudebníci (Karel Duba, Jaroslav Štrudl, Josef Poslední) a tři zpěváci (Bohumil Vaněk, Dana Hobzová a Marie Pokšteflová) jsou mrtví. Mimochodem, svou velkou lásku, bubeníka a proslulého šoumena Josefa Posledního, oplakávala i herečka Jiřina Bohdalová.

Velké štěstí

Karel měl velké štěstí, že mu úraz páteře nezpůsobil ochrnutí, i když měl delší dobu zdravotní problémy. A bylo to v jeho životě podruhé, co byl jeho život ohrožen. V mládí, těsně po vyučení, mu rámová pila téměř utrhla ruku, děsivý úraz dodnes připomínají velké jizvy na ruce. A zhatil i jeho nadějnou atletickou kariéru v době, kdy snil o tom, že by se mohl zúčastnit olympiády. Naštěstí se pak realizoval jako muzikant. Už na vojně si prý uvědomil, že byl chtěl dělat hudbu profesionálně a vystudovat konzervatoř.

Do třetice

Také do třetice při něm stál anděl strážný. Jenom čistou náhodou totiž neodletěl na turné s kapelou Evy Pilarové na Kubu a namísto toho odcestoval s Hanou Zagorovou do Ruska. Muzikanti Evy Pilarové, vracející se z Kuby, se s výjimkou jediného stali oběťmi letecké nehody, zpěvačka sama si zachránila život tím, že si pobyt na Kubě prodloužila. Bylo to podruhé v životě, kdy Karel Vágner ztratil své kolegy a kamarády, včetně nejlepšího přítele Jiřího Lahody. Jeho hrob dodnes navštěvuje na hřbitově.

Ututlaná tragédie

Členové kapely Evy Pilarové zahynuli při druhé největší letecké havárii na našem území, v únoru 1973. Letos je tomu tedy pětačtyřicet let, co nepodařené přistání letadla Aeroflotu TU–154 na ruzyňském letišti nepřežilo 66 lidí na palubě, a s nimi právě čeští hudebníci, vracející se z kubánského turné. Vzhledem k tomu, že se jednalo u ruské letadlo, v médiích se o nehodě nesmělo psát a vyšetřovatelé se potýkali s politickými tlaky. Viník tragédie tak nakonec nebyl objasněn, spekulovalo se dokonce o tom, že kapitán letadla byl opilý. Mezi čtyřiadvaceti šťastlivci, kteří nehodu přežili, byl i jediný muzikant, kytarista Petr Marcol. Smrti unikl jenom díky tomu, že se krátce poté, co při výbuchu na palubě ztratil vědomí, probral a v době, kdy již na palubě hořelo, se dokázal dostat ven díky trhlině v trupu letadla. Eva Pilarová se s touto tragédií dodnes nevyrovnala a připomíná, že žádnému z kolegů, co zahynuli, ještě nebylo ani třicet let.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace