Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tragická nehoda českých muzikantů v Mongolsku. Po nehodě je naházeli na náklaďák, mrtvé i živé. O lásku přišla i Bohdalová

27.08.2018
Tragická nehoda českých muzikantů v Mongolsku. Po nehodě je naházeli na náklaďák, mrtvé i živé. O lásku přišla i Bohdalová

Foto: repro z filmu

Popisek: Jiřina Bohdalová v TV inscenaci Čertouská poudačka z roku 1966

Jednadvacátý srpen 1968 se stal osudným pro mnoho Čechů. Týká se to i celé řady umělců, pro něž je toto datum životním mezníkem. Někteří se rozhodli emigrovat, jiní měli na dlouhých dvacet let utrum s úspěšnou kariérou. Známého hudebníka Karla Vagnera zastihl tento den na koncertním turné v Mongolsku. To, že byla naše země obsazena okupačními vojsky, se dozvěděl po vážné nehodě v nemocnici, při níž tragicky zahynula většina členů populární Studiové skupiny Karla Duby.

Organizátoři mongolského turné jim v osudový den nabídli, že je zavezou na výlet do Ulánbátáru, k pomníku padlých sovětských vojáků. Celá kapela jela autobusem, jemuž selhaly brzdy a zřítil se ze srázu. Tragickou nehodu přežili pouze Karel Vágner a Ivo Moravus. Slavný trumpetista Jiří Jelínek sice do autobusu nastoupil, ale pak se rozhodl, že na výlet nepojede a vystoupil. Karel Vágner vyvázl s těžkým úrazem, měl rozbitou hlavu, poraněné ruce a páteř. V pořadu České televize Třináctá komnata zavzpomínal, jak je naházeli na náklaďák, živé i mrtvé. „Zpočátku jsme nevěděli, kteří z nás přežili,“ vyprávěl. Teprve později zjistil, že tři hudebníci (Karel Duba, Jaroslav Štrudl, Josef Poslední) a tři zpěváci (Bohumil Vaněk, Dana Hobzová a Marie Pokšteflová) jsou mrtví. Mimochodem, svou velkou lásku, bubeníka a proslulého šoumena Josefa Posledního, oplakávala i herečka Jiřina Bohdalová.

Velké štěstí

Karel měl velké štěstí, že mu úraz páteře nezpůsobil ochrnutí, i když měl delší dobu zdravotní problémy. A bylo to v jeho životě podruhé, co byl jeho život ohrožen. V mládí, těsně po vyučení, mu rámová pila téměř utrhla ruku, děsivý úraz dodnes připomínají velké jizvy na ruce. A zhatil i jeho nadějnou atletickou kariéru v době, kdy snil o tom, že by se mohl zúčastnit olympiády. Naštěstí se pak realizoval jako muzikant. Už na vojně si prý uvědomil, že byl chtěl dělat hudbu profesionálně a vystudovat konzervatoř.

Do třetice

Také do třetice při něm stál anděl strážný. Jenom čistou náhodou totiž neodletěl na turné s kapelou Evy Pilarové na Kubu a namísto toho odcestoval s Hanou Zagorovou do Ruska. Muzikanti Evy Pilarové, vracející se z Kuby, se s výjimkou jediného stali oběťmi letecké nehody, zpěvačka sama si zachránila život tím, že si pobyt na Kubě prodloužila. Bylo to podruhé v životě, kdy Karel Vágner ztratil své kolegy a kamarády, včetně nejlepšího přítele Jiřího Lahody. Jeho hrob dodnes navštěvuje na hřbitově.

Ututlaná tragédie

Členové kapely Evy Pilarové zahynuli při druhé největší letecké havárii na našem území, v únoru 1973. Letos je tomu tedy pětačtyřicet let, co nepodařené přistání letadla Aeroflotu TU–154 na ruzyňském letišti nepřežilo 66 lidí na palubě, a s nimi právě čeští hudebníci, vracející se z kubánského turné. Vzhledem k tomu, že se jednalo u ruské letadlo, v médiích se o nehodě nesmělo psát a vyšetřovatelé se potýkali s politickými tlaky. Viník tragédie tak nakonec nebyl objasněn, spekulovalo se dokonce o tom, že kapitán letadla byl opilý. Mezi čtyřiadvaceti šťastlivci, kteří nehodu přežili, byl i jediný muzikant, kytarista Petr Marcol. Smrti unikl jenom díky tomu, že se krátce poté, co při výbuchu na palubě ztratil vědomí, probral a v době, kdy již na palubě hořelo, se dokázal dostat ven díky trhlině v trupu letadla. Eva Pilarová se s touto tragédií dodnes nevyrovnala a připomíná, že žádnému z kolegů, co zahynuli, ještě nebylo ani třicet let.

Vložil: Adéla Hofmanová