Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tragická nehoda českých muzikantů v Mongolsku. Po nehodě je naházeli na náklaďák, mrtvé i živé. O lásku přišla i Bohdalová

27.08.2018
Tragická nehoda českých muzikantů v Mongolsku. Po nehodě je naházeli na náklaďák, mrtvé i živé. O lásku přišla i Bohdalová

Autor: repro z filmu

Popisek: Jiřina Bohdalová v TV inscenaci Čertouská poudačka z roku 1966

Jednadvacátý srpen 1968 se stal osudným pro mnoho Čechů. Týká se to i celé řady umělců, pro něž je toto datum životním mezníkem. Někteří se rozhodli emigrovat, jiní měli na dlouhých dvacet let utrum s úspěšnou kariérou. Známého hudebníka Karla Vagnera zastihl tento den na koncertním turné v Mongolsku. To, že byla naše země obsazena okupačními vojsky, se dozvěděl po vážné nehodě v nemocnici, při níž tragicky zahynula většina členů populární Studiové skupiny Karla Duby.

Organizátoři mongolského turné jim v osudový den nabídli, že je zavezou na výlet do Ulánbátáru, k pomníku padlých sovětských vojáků. Celá kapela jela autobusem, jemuž selhaly brzdy a zřítil se ze srázu. Tragickou nehodu přežili pouze Karel Vágner a Ivo Moravus. Slavný trumpetista Jiří Jelínek sice do autobusu nastoupil, ale pak se rozhodl, že na výlet nepojede a vystoupil. Karel Vágner vyvázl s těžkým úrazem, měl rozbitou hlavu, poraněné ruce a páteř. V pořadu České televize Třináctá komnata zavzpomínal, jak je naházeli na náklaďák, živé i mrtvé. „Zpočátku jsme nevěděli, kteří z nás přežili,“ vyprávěl. Teprve později zjistil, že tři hudebníci (Karel Duba, Jaroslav Štrudl, Josef Poslední) a tři zpěváci (Bohumil Vaněk, Dana Hobzová a Marie Pokšteflová) jsou mrtví. Mimochodem, svou velkou lásku, bubeníka a proslulého šoumena Josefa Posledního, oplakávala i herečka Jiřina Bohdalová.

Velké štěstí

Karel měl velké štěstí, že mu úraz páteře nezpůsobil ochrnutí, i když měl delší dobu zdravotní problémy. A bylo to v jeho životě podruhé, co byl jeho život ohrožen. V mládí, těsně po vyučení, mu rámová pila téměř utrhla ruku, děsivý úraz dodnes připomínají velké jizvy na ruce. A zhatil i jeho nadějnou atletickou kariéru v době, kdy snil o tom, že by se mohl zúčastnit olympiády. Naštěstí se pak realizoval jako muzikant. Už na vojně si prý uvědomil, že byl chtěl dělat hudbu profesionálně a vystudovat konzervatoř.

Do třetice

Také do třetice při něm stál anděl strážný. Jenom čistou náhodou totiž neodletěl na turné s kapelou Evy Pilarové na Kubu a namísto toho odcestoval s Hanou Zagorovou do Ruska. Muzikanti Evy Pilarové, vracející se z Kuby, se s výjimkou jediného stali oběťmi letecké nehody, zpěvačka sama si zachránila život tím, že si pobyt na Kubě prodloužila. Bylo to podruhé v životě, kdy Karel Vágner ztratil své kolegy a kamarády, včetně nejlepšího přítele Jiřího Lahody. Jeho hrob dodnes navštěvuje na hřbitově.

Ututlaná tragédie

Členové kapely Evy Pilarové zahynuli při druhé největší letecké havárii na našem území, v únoru 1973. Letos je tomu tedy pětačtyřicet let, co nepodařené přistání letadla Aeroflotu TU–154 na ruzyňském letišti nepřežilo 66 lidí na palubě, a s nimi právě čeští hudebníci, vracející se z kubánského turné. Vzhledem k tomu, že se jednalo u ruské letadlo, v médiích se o nehodě nesmělo psát a vyšetřovatelé se potýkali s politickými tlaky. Viník tragédie tak nakonec nebyl objasněn, spekulovalo se dokonce o tom, že kapitán letadla byl opilý. Mezi čtyřiadvaceti šťastlivci, kteří nehodu přežili, byl i jediný muzikant, kytarista Petr Marcol. Smrti unikl jenom díky tomu, že se krátce poté, co při výbuchu na palubě ztratil vědomí, probral a v době, kdy již na palubě hořelo, se dokázal dostat ven díky trhlině v trupu letadla. Eva Pilarová se s touto tragédií dodnes nevyrovnala a připomíná, že žádnému z kolegů, co zahynuli, ještě nebylo ani třicet let.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace