Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skončilo to fiaskem, prozradila Žilková. Ani po osmi letech nezvládla před kamerou vyslovit jeho jméno… A jak se z herečky stala manželka, co jen žehlí košile?

02.03.2016
Skončilo to fiaskem, prozradila Žilková. Ani po osmi letech nezvládla před kamerou vyslovit jeho jméno… A jak se z herečky stala manželka, co jen žehlí košile?

Foto: ČT

Popisek: Veronika Žilková Stropnická v pořadu 13. komnata

Ztráta nejmladšího syna poznamenala život jedné z našich nejpopulárnějších hereček. Další osudy hrdinů 13. komnaty uvedla Česká televize ve speciální sérii k 10. výročí pořadu. Po osmi letech se s Veronikou Žilkovou setkává novinářka Zuzana Burešová. Veronika Žilková poprvé mluví o smrti syna a o tom, jak se s ní vyrovnávala i o tom, jak ji změnilo manželství s Martinem Stropnickým.

Dokument začíná na den přesně osm let po smrti hereččina nejmladšího dítěte, syna Melichara, který zemřel v sedmi měsících na genetickou vadu, nevyvinutou brániční stěnu. Melichara sice lékaři operovali, chlapcovy plíce se ale nevyvíjely, jak měly a chlapeček nakonec zemřel na selhání srdce. Veronika Žilková sice v dokumentu mluví o smíření se a o přijetí synovy smrti, zároveň ale nikdy, až na jednu výjimku, nevysloví jeho jméno. Mluví o chlapečkovi, dítěti, klukovi... 

Když ten chlapeček zemřel, nebyla jsem u toho 

„Nevzpomínám si na den, kdy ten chlapeček zemřel, vzpomínám  si na den, kdy se narodil,“ říká herečka s lehkým úsměvem, ale smutkem v očích. „U toho, když zemřel, jsem nebyla, tam byl manžel. Dala jsem život pěti dětem, ale doprovodit ho ke smrti, na to jsem neměla. Tehdy nastoupil můj muž, ten týden tam byl. Byl tam, kluka doprovodil a všechno zařídil. Já měla ten den premiéru. Hrála jsem příběh Adiny Mandlové, narodila se jí mrtvá holčička. To jsem hrála v ten den, kdy ten chlapeček zemřel,“ říká Žilková. Stejnou vadu měl i hereččin nejstarší syn, dnes osmadvacetiletý Cyril, ten se ale s nemocí popral a dnes je naprosto zdravý. „Cítila jsem, když mi to řekli, že Cyrila jsem vybojovala, ale tohleto nevybojuju. Ten den, kdy mi to řekli, mi umřel tatínek. Nechtěla jsem jít na pohřeb, na hřbitov, cítila jsem, že tam přijdu brzy znova. Bylo to osm měsíců utrpení. Jak když skřípnete kotě mezi dveřmi a díváte se, jak zápasí,“ není Veronika stále schopna vyslovit jméno svého synka. 

Žilková se učí být žena v domácnosti

A kdy konečně Melicharovo jméno zazní? To když Veronika Žilková odbočí od smutného tématu a začne mluvit o svém manželství s Martinem Stropnickým a jeho vstupu do politiky, který do jejího života přinesl naprostou změnu. „Poprvé jsem zažila, že jsem druhá. Učím se být hausfrau, podávat košile a mlčet. Myslím, že to je pravá úloha ženy, být ta druhá. Být pyšná na svého manžela.“ Jak dodává hereččin syn Vincent: „Martin je dominantní a přesně to máma potřebuje.“ A právě úloha ženy ministra obrany ji přivedla zpět k Melicharovi. Když doprovázela svého muže na oficiální rozloučení s vojáky padlými na zahraničních misích, došlo jí, že chápe situaci jejich rodin, protože sama zažila podobnou ztrátu. A tak pro ně založila nadaci Světlo naděje – nazvanou podle krále světla, podle Melichara. „Melichar byl král světla. Světlo naděje, co máme my, kdo jsme někoho ztratili. Naděje, že na nás někdo čeká,“ říká herečka se slzami v hlase. Poprvé a naposledy za celý dokument vysloví synovo jméno. 

Ve StarDance tančila, aby přežila – a vypadla v prvním kole

Doma z dětí zbývá už jen desetiletá dcera Žilkové a Stropnického Kordula. Ale protože byla Žilková vždy obklopena dětmi, našla si náhradu – učí na pražské konzervatoři studenty herectví a zároveň se obětavě stará o svou jednadevadesátiletou maminku. Stále v sobě ale nosí bolavé vzpomínky na dobu před osmi lety. Těžký byl tehdy i návrat domů za zdravými dětmi. „Měla jsem problém s nimi komunikovat, chyběl mi tamten, chtěla jsem být s ním. Pomohl mi až Pavel Kříž, který si prošel něčím podobným. Řekl mi: „To je ale příroda". Naznačil, že se s tím musím smířit. Měla jsem mládě a už ho nemám. Naordinovala jsem si StarDance. Nesměla jsem chtít být s dítětem, co není, a s tátou, co taky není. Vyhodili mě v prvním kole. Říkala jsem si, že osud nechce, abych tančila, a že sebezáchrana nevyšla. A pak přišel pozitivní gravitest mé dcery. Život mě nechce jako matku, ale jako babičku. Ten kluk se nám vrátil v podobě Kryšpína,“ říká Žilková opět s úsměvem, který vzápětí mizí. „Už nebudu nikdy matka, moje mateřství skončilo fiaskem. Začala jsem novou etapu babiček,“ nasazuje si opět vyrovnanou masku. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace