Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Říkalo se, že je talentovanější než Lída Baarová. To, po čem celý život marně toužila, jí ale dopřála až smrt. Tajnosti slavných

31.01.2016
Říkalo se, že je talentovanější než Lída Baarová. To, po čem celý život marně toužila, jí ale dopřála až smrt. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Zorka Janů toužila po lásce a štěstí. Místo toho jí osud uštědřoval jednu krutou ránu za druhou.

Křehká citlivá blondýnka měla našlápnuto na kariéru, kterou by jí nejspíš mohla i legendární Baarová závidět. Obrovský stín slavné starší sestry, v němž dospívala, ji ale připravil o poslední zbytky sebevědomí. Co předznamenalo její tragickou smrt a kdo jí uštědřil poslední ránu?

Osudový vztah s nacistickým ministrem propagandy Josephem Goebbelsem, následný pád, vězení, společenské zatracení. Tak lze stručně shrnout osobní tragédii legendární prvorepublikové hvězdy Lídy Baarové. Mnohem tvrději než na ni ale dopadla na její mladší sestru, krásnou a talentovanou filmovou a divadelní herečku Zorku Janů. Říkalo se, že byla mnohem talentovanější než její slavná a zároveň prokletá sestra, křehké senzitivní blondýnce s vystouplými lícními kostmi ale chybělo její sebevědomí a celý život se podceňovala. Na rozdíl od Lídy si nikdy s nacistickým režimem nezadala a nikomu nikdy ani slovem neublížila. Přesto se na její hlavu snesla po skončení války obrovská vlna nenávisti a několik jejích kolegů, českých herců, zabilo jednoho dne veškeré její naděje, touhy a sny. Zkrátka ji přemohla obyčejná lidská zloba. Vedle Anny Letenské, popravené v roce 1942, byla Zorka druhou herečkou, která na nacistický režim doplatila životem.

Na filmové fotosce s Oldřichem Novým

Na filmové fotosce s Oldřichem Novým

Život ve stínu velké hvězdy

Zora Babková se narodila 9. července 1921 ve Štěchovicích, kde byli její rodiče na prázdninách. Její matka Ludmila a starší sestra Lída byly herečky a otec Karel magistrátní úředník. Nejprve začala studovat na gymnáziu, přihlásila se ale do Voice-bandu, recitačního souboru, který založil v roce 1927 E. F. Burian, a z kvinty odešla na pražskou konzervatoř a současně hrála v pardubickém Východočeském divadle v inscenaci Léto. Po absolvování hostovala u divadelní společnosti Karla Jičínského a Wuršera, v holešovické Uranii a v Národním divadle. Své první a zároveň poslední angažmá získala v roce 1942 v Městských divadlech pražských. Ve filmu debutovala v roce 1933 coby dvanáctiletá holčička v komedii Vladimíra Slavínského Madla z cihelny, ve které hrála hlavní roli její sestra Lída. Po čtyřech letech se před kameru vrátila ve vedlejších rolích, například jako jedna ze studentek v komedii Děvčata, nedejte se!, ve Fričově filmu Škola, základ života! (Jiřina), v historické komedii Otakara Vávry Cech panen kutnohorských (služebná u Třísků) či v romantickém příběhu Tulák Macoun (modistka).

S maminkou a starší sestrou Lídou

S maminkou a starší sestrou Lídou

První velkou roli dostala v roce 1939 v romantickém projektu Ohnivé léto. V té době se ale její sestra právě vrátila z Německa, kde jí právě zakázali hrát ve filmech kvůli milostnému románku s Hitlerovým ministrem propagandy Josephem Goebbelsem. Snažila se svou o sedm let mladší sestru na roli připravit a během konzultací s režiséry Václavem Krškou a Františkem Čápem se zrodil nápad připsat roli také pro ni. Tím však Zorku odsunula z pozice představitelky hlavní role, protože jako hvězda evropského formátu musela být uvedena v titulcích na prvním místě. A tak zatímco Baarová ztvárnila ve filmu femme fatale, která svede studenta Šimona v podání Svatopluka Beneše, Zorka, která se jako Klárka vrhá z nešťastné lásky k Šimonovi ze skály do řeky, jakoby tím předpověděla svůj osud.

Roky plné hádek a bolesti

Koncem roku 1940 si Zorka začala psát deník. Bylo to v sanatoriu ve Vráži, kde natáčela Ohnivé léto a kam se uchýlila, poté co se psychicky zhroutila. Pobyt v léčebně jí prospěl, a tak se počátkem roku 1941 vrátila domů. Jako herečce se jí dařilo, v letech 1938 až 1944 natočila jedenáct filmů, psychicky na tom ale byla stále hůř. O jejím smutku, samotě a zoufalství hodně vypovídají zápisky v deníku, v nichž často mluvila i o smrti. „Hádka, pláč, touha po smrti. Strašně se cítím osamocená. Potácím se mezi životem a smrtí. Často vidím před zrcadlem revolver,“ napsala například 7. ledna 1941. „Zorka byla nešťastná, šíleně nešťastná,“ dosvědčil její někdejší filmový partner a přítel Svatopluk Beneš, kterému se svěřovala. „V tý rodině to bylo šílený,“ dodal.

V roce 1939 ve filmu Ohnivé léto

V roce 1939 ve filmu Ohnivé léto

Za zdmi luxusní vily na Hanspaulce se prý často odehrávaly hádky, plné křiku a pláče. Manželství rodičů neklapalo, otec byl přísný a matka citově chladná. „Máma pořád proti mně něco má a já už nevím, jak se jí zavděčit,“ zoufala si Zorka. Kvůli tomu, jak jí matka se sestrou ubližovaly, mnoho nocí proplakala. Byla příliš zranitelná a senzitivní a všechno si moc brala k srdci. Její deprese se stále zhoršovaly. S blížícím se koncem války měla čím dál větší rozepře se sestrou, vyčítala jí styky s nacisty, které nenáviděla. Bála se, co nastane po válce. Stupňovaly se i její zdravotní problémy. Divadelní představení zvládala s vypětím všech sil a deníkové záznamy prozrazují, že celé noci probděla, protože trpěla velkými bolestmi hlavy. Ke konci války už skoro vůbec nespala a cítila se čím dál unavenější. „Už když hrála v divadle E. F. Buriana, zkolabovala na jevišti. Při děkovačce,“ prozradila její kolegyně, herečka Eva Gerová.

Láska jí přinesla jenom utrpení

Dnes už se ví, že měla leukémii, a jejímu zdravotnímu stavu neprospívaly ani drastické diety, které neustále držela kvůli nízkému sebevědomí. Říkalo se, že někdy snědla za celý den jenom jednu okurku. Snad nic lépe nevystihuje její stav než slova, zapsaná do deníku: „Nedostává se mi láska. Chřadnu. Bojím se smrti.“ Osud jí nedopřál ani štěstí v lásce, což situaci ještě zhoršovalo. Její první láskou byl spisovatel František Kožík, jenže v době, kdy se do něj zamilovala, byl uždva roky ženatý se Zdenou Švábíkovou a právě čekali dítě. Přesto jejím půvabům a citům neodolal a pravděpodobně byl prvním intimním partnerem v jejím životě. „Drahý, miluji Tě celou duší (je malá, odpusť), toužím po Tobě celým svým tělem a činí mne to nevýslovně šťastnou. Zažívám to poprvé v životě. Šílím. Je to krásné!“ vyznala se ze svých pocitů.

V roce 1940 na Filmových žních ve Zlíně. Právě tam potkala svou první velkou lásku, spisovatele Františka Kožíka.

V roce 1940 na Filmových žních ve Zlíně. Právě tam potkala první velkou lásku, spisovatele Františka Kožíka.

Marnost tohoto vztahu natolik prohloubila její deprese, že právě kvůli němu nakonec musela být hospitalizována v nervovém sanatoriu ve Vráži. Tam se s beznadějnou situací díky léčbě pokorně smiřovala. „Ty máš práci, svou ženu, která Ti dá děťátko. Františku, je to od ní krásné, to si uvědom! Tebe čeká tolik radosti, mnohem, mnohem víc, než jsi nacházel na Hanspaulce. Uvědom si to, nebudeš-li někoho milovat, nepodváděj ji! A na mě vzpomínej v dobrém,“ napsala Kožíkovi. Dalším mužem jejího života byl režisér vinohradského divadla František Salzer, kvůli němuž se poprvé pokusila o sebevraždu otravou prášky. Klid a štěstí jí nepřinesly ani vztahy s filmovým a divadelním kritikem A. M. Brousilem nebo hercem Karlem Högerem.

Se sestrou Lídou Baarovou na Zliennale v roce 1941

Se sestrou Lídou Baarovou na Zliennale v roce 1941

Do sanatoria to už nestihla

Tečku za jejím trápením udělala hysterická štvanice proti celé rodině, která se po válce roztočila kvůli Lídině údajné kolaboraci s nacisty. Tou dobou zažívala Zorka peklo. Sestra skončila ve vězení, matka zemřela při výslechu na infarkt a nemocnému otci museli amputovat nohu. Poslední ránu jí pak zasadili kolegové z Komorního divadla. Václav Vydra nejstarší jí nedovolil vstoupit do divadla, když přicházela na zkoušku. „Dovnitř nesmíte, sestra Lídy Baarové mezi české herce nepatří,“ řekl jí. Nikdo z kolegů, kteří stáli opodál, se jí nezastal, přestože věděli, že si s nacisty nikdy nezadala a o nikom nikdy neřekla nic špatného. Jenže divadlo bylo její jedinou láskou, která jí ještě zbyla, a nemohla bez ní žít. Od té doby se podle svědků chovala a mluvila, jakoby se zbláznila. Stáhla se do sebe, téměř přestala mluvit i jíst.

V divadle s kolegou Viktorem Dintrem

V divadle s kolegou Viktorem Dintrem

„Jednou v noci otce probudily podivné zvuky. Zorka se napila benzínu a zvracela,“ popsala Lída sestřin další pokus o sebevraždu v knize Útěky. Pan Babka chtěl Zorku znovu poslat do nervového sanatoria, jenže události nabraly příliš rychlý spád. Musím být čistá, musím být čistá, opakovala si prý 24. března 1946 stále dokola, když jí kulhající otec pomáhal vyjít do horního patra, aby se vykoupala, protože byla úplně zesláblá. O pár minut později v kuchyni zpozoroval, že něco prolétlo kolem okna. Vypadalo to jako ručník. Když ale otevřel dveře na terasu, spatřil na zemi Zorčino tělo. Skočila z balkonu a dopadla přímo na pískovcové schody. Ještě dýchala, zemřela až po dvaceti minutách. Bylo jí necelých pětadvacet let.Lída Baarová o ní ke konci svého života napsala: „Listuji jejími opuštěnými deníky, znovu se vracím k řádkám jejích dopisů, skláním nad ní tvář, zbrocenou slzami, a říkám si:Byla lepší než já.

Čtěte také:

Šplhala nahoru po zádech vlivných mužů, prohlásila o Baarové první žena Karla Högera. Nakonec si ji zahrála s chutí, netušila ale, jaká hrůza ji čeká. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace