Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Jeden kdysi slavný kytarista a zpěvák ohlásil comeback... Jen pro zvané. Kdo dorazí? Možná přijde i europoslanec Zahradil, Hanspaulka totiž drží při sobě, haj hou

14.01.2016
Jeden kdysi slavný kytarista a zpěvák ohlásil comeback... Jen pro zvané. Kdo dorazí? Možná přijde i europoslanec Zahradil, Hanspaulka totiž drží při sobě, haj hou

Autor: archiv Jana Kalouska

Popisek: Jan Kalousek hlásí návrat a s ním znovu ožívá i legendární Houtyš

Už tomu bude pět let, co se Jan Kalousek ztratil z hudební scény, a nyní právě ohlásil svůj návrat. Jistě to ocení nejen jeho fanoušci, ale především kamarádi, s nimiž kdysi dělal první umělecké krůčky v legendárním Houtyši na pražské Hanspaulce.

Pražská výstavní a exkluzivní čtvrť Hanspaulka byla vždycky výjimečná. A nejen tím, že tu stojí krásné domy. V nich totiž žili a žijí také nevšední lidé. „Byla to čtvrť prominentní. V podivném mixu si tu na ulicích hrály děti umělců a s nimi potomci komunistických špiček,“ zavzpomínal před časem zpěvák Jan Kalousek, který prý s hudbou nikdy neskončil, jenom kvůli rodině a politice na čas omezil živá vystoupení.

Začínal u piva v Houtyši

Právě na Haspaulce se Jan Kalousek narodil a strávil tu celé dětství a dospívání. „Krásné dospívání! Pod svícnem byla největší tma, a tak jsme tady mohli v partě hrát na kytary nebo vydávat časopis Lógr. Líhní muzikantů byl hlavně hostinec U Tyšerů zvaný Houtyš, to byla taková naše kancelář,“ nechal se unést vzpomínkami. V přilehlém parku hrával i přes občasný deštík nejen on, ale i Ivan Hlas, Ondřej Hejma, Krausberry, Yo Yo Band, Neřež, Tata Bojs, Bluesberry a další.

Legendártní Houtyš na rohu ulic Krocínovské a Na Hanspaulce neměl dobrou pověst ani za první republiky, už tehdy mu prý místní říkali Hašišárna

Legendární Houtyš na rohu ulic Krocínovské a Na Hanspaulce neměl dobrou pověst ani
za první republiky, tehdy mu prý místní říkali Hašišárna

Název U Tyšerů pocházel z první republiky a nesl jméno prvních majitelů podniku. Do dvou lokálů s celkovou kapacitou čtyřicet míst se v dobách největší slávy vešlo neuvěřitelné množství lidí, takže prodrat se do výčepu bylo umění. Všechno to začalo o Velikonocích počátkem 70. let, kdy sál Lucerny patřil rock’n‘rollu a také hanspaulské skupině Bluesberry. Když se všichni rozcházeli, na Špejcharu jim ujel autobus. A tak vybalili nástroje před zavřenou hospodou. Zrodil se první jam session přímo na chodníku a Hanspaulka vešla do dějin. Pozdější koncerty u romantické zříceniny Na Babě, nazývané Babstocky neboli babské „woodstocky”, neušly pozornosti policie a řada muzikantů končila u výslechu. Střechu nad hlavou našli až v roce 1976 právě v Houtyši, tehdy hospodě Na Pískách, když tam nastoupil nový výčepní a zrušil zákaz kouření.

Hospodu zavřeli, muzikanti se rozprchli

Hanspaulka pak pronikla i do médií, do vydavatelství Panton a Houtyš se stal líhní proslulých dejvických kapel, i když pivo tam točili přímo příšerné. „Tenkrát nebyly takový ty klasický kluby jako dnes, takže jsme se scházeli po hospodách. Výhodou bylo, že ti bigbíťáci před námi to tu prošlápli. My jsme to chodili jako kluci očumovat, a pak jsme to táhli dál. Až na pár období to tady bylo vždycky příjemný a takzvaně za větrem,“ prozradil Ivan Hlas. Právě v částečně suterénních, neuvěřitelně zakouřených místnostech poprvé spatřila přítmí bluesového světa řada dnes už všeobecně známých nebo alespoň povědomých písniček. Tam dostávaly první podobu, aby doznívaly nad lahváči na nedaleké louce. A táhly se za nimi houfy obdivovatelů, mezi nimi i nynější europoslanec Jan Zahradil.

Pamětní deska na budově bývalé hospody U Tyšerů

Pamětní deska na budově bývalé hospody U Tyšerů

Tyhle časy jsou pryč. Houtyš v roce 1990 zavřeli, hudebníci se rozprchli do všech koutů Prahy. „Marně jsme se snažili zakotvit jinde, ale nevyšlo to. A to jsme měli piáno po Bedřichu Smetanovi,“ dodal Hlas, kterého zánik legendární hospody pořádně naštval. Nyní je Hanspaulka jednou z nejdražších pražských čtvrtí. Nebydlí tam už ani Honza Kalousek, který našel po návratu z emigrace nový domov v Košířích, nedá ale na ni dopustit. „Hanspaulku máme pořád a natrvalo v sobě. Zeptat se kohokoliv z nás, jestli bychom se nechtěli přestěhovat zpátky, budeme sborově volat: Ano! Praha 6 má svůj styl,“ dodal nostalgicky.

Poprvé jenom pro zvané

Jan Kalousek nyní konečně chystá návrat na hudební scénu, první koncert se uskuteční již 26. ledna v garážích Rudolfina. Tenhle comeback bude ale prozatím jen pro uzavřenou skupinu lidí. Podpořit ho a zazpívat prý přijde i jeho dobrý kamarád Ivan Hlas a další známé osobnosti, jako Václav Kopta, Petr Vondráček či jeho bratr Šimon. Otázkou je, zda dorazí i milovník rocku a metalu Jan Zahradil, kterého prý přivedl poprvé do Houtyše syn textaře Ivo Fischera, když mu bylo sedmnáct.

Jan Kalousek pilně zkouší s kapelou, aby měl při kocertu jistou ruku

Jan Kalousek pilně zkouší s kapelou, aby měl při kocertu jistou ruku

Na nové skladby a staré dobré fláky, které nikdy neomrzí, se ale mohou těšit i Kalouskovi fanoušci, vystoupení pro veřejnost uspořádá 20. února v Malostranské Besedě! „Dělal jsem děti, čtyři roky byl v zastupitelstvu a pak jsem potřeboval krátkou karanténu. Teď mám ale naladěnou kytaru a jsem připraven rozdávat dobrou náladu, zapomenout na všední starosti a pomoci vám dobít baterie,“ komentoval svůj návrat Kalousek, který už teď zkouší s kapelou, aby měl na koncertě jistou ruku. „Přestávky jsou dobrá věc. Mohou vás inspirovat, nebo vám podrazit nohy. Já ale cítím, že mně konkrétně ta pauza pomohla a posunula dopředu,“ dodal.

Čtěte také:

Česko letos čeká velký společenský skandál. A už se o něm šušká v kuloárech. Která z českých celebrit rozsévá smrt? Náruživá modelka?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace