Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Takovou absurditu by prý ani Havel nevymyslel. Sotva pár dnů po jeho smrti konala truchlící vdova „prakticky“: Zapsala jméno prezidenta jako ochrannou známku. A pak…

29.12.2015
Takovou absurditu by prý ani Havel nevymyslel. Sotva pár dnů po jeho smrti konala truchlící vdova „prakticky“: Zapsala jméno prezidenta jako ochrannou známku. A pak…

Foto: Youtube, repro

Popisek: Dagmar Havlová na pohřbu

Politolog a mediální analytik Petr Žantovský se ve svém pravidelném ohlédnutí, které vychází na ParlamentníchListech.cz, nedávno vrátil k výročí úmrtí prvního prezidenta. Moderátor České televize Lukáš Dolanský uváděl speciál věnovaný výročí úmrtí Václava Havla. „Dolanský mě rozesmál opakovaně,“ začal svůj komentář, v němž, mimoděk, prozradil něco o bývalé první dámě...

„Nejprve tím, jak se ošíval, když ve studiu politolog Bohumil Doležal velice trefně analyzoval Havlovu nepolitickou politiku. V kostce shrnuto, Doležal konstatoval, že za frázemi o pravdě a lásce chyběly konkrétní politické názory a činy, takže se ta slavná floskule stala jen pouhou propagandou. Bylo zjevné, jak se Doležal netrefil Dolanskému do noty, jak se chudák nabrífovaný moderátor snažil chytit jakéhokoli stébla, ale Doležal mu nedal šanci a lidově řečeno si jej namazal na chleba. Vsadil bych krk, že Doležala hned tak ve vysílání ČT neuvidíme,“ odhaduje mediální analytik. 

Podruhé ho moderátor rozesmál otázkou hostům – tím druhým byl v té chvíli na dálku Michael Žantovský, začátkem devadesátých let Havlův spolupracovník i poradce, nyní ředitel Knihovny Václava Havla – jestli se jim nezdá, že ze jména Havel se pomalu stává trademark. „Dolanský to asi myslel symbolicky, ale kdyby se byl lépe připravil na své vysílání, věděl by, co zjevně neví. Jméno Václav Havel totiž ochrannou známkou objektivně je, a to zapsanou na Úřadu průmyslového vlastnictví pod číslem 10605426,“ prozradil Žantovský. 

Tak absurdní hříčku s využíváním svého jména by ani Havel nevymyslel 

A pokračoval popisem toho, jak to tedy s obchodní známkou Václav Havel je. „Drobná pikantérie spočívá v tom, že ji jen několik dnů po smrti Václava Havla nechala zapsat jeho vdova Dagmar, respektive její nadace. Proto se lze například ptát, zda náhodou letiště, druhdy ruzyňské, měsíc co měsíc nevyplácí bývalé první dámě nebo její nadaci slušné palmáre za užití ochranné známky Václav Havel. A protože byl exprezident též autorem absurdních dramat, jistě by jej potěšilo, že má své jméno chráněno nejen jako dvě slova, ale i jako autogram včetně tradičního srdíčka. Tak absurdní hříčku by asi ani sám Václav Havel nevymyslel,“ myslí si mediální odborník. 

V té souvislosti připomněl besedu, která se v termínu prvního výročí smrti Václava Havla, tedy v prosinci 2012, konala v bývalém Federálním shromáždění s kandidáty do historicky první přímé volby hlavy státu. Zúčastnili se jí Jana Bobošíková, Vladimír Dlouhý, Táňa Fischerová, Vladimír Franz, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman. „Besedu zakončilo havlovské divadlo Na tahu představením jedné jeho hry, pořadatelé této akce – zřejmě jako projev pocty k zesnulému prezidentovi – napsali jeho vdově, že by rádi věnovali tento večer právě jeho památce. Dopis, který z kanceláře havlovské nadace dostali, by si za rámeček nikdo nedal. Plynulo z něj, že je absolutně nepřijatelné, aby kdokoli jakkoli použil Havlovo jméno bez svolení vlastníka oné ochranné známky, a ten toto svolení rozhodně neuděluje,“ uvedl Petr Žantovský. 

V předvečer Štědrého dne došlo na nejhloupější moderátorský výkon 

Samozřejmě netuší, zda by věc změnila finanční nabídka ze strany organizátorů večera. „Vyloučit to asi nelze. Ale i to jako by vypadlo z Havlovy absurdní hry – považte: kdosi tu chce uspořádat na vlastní náklady akci k poctě zesnulé osobnosti, avšak nesmí, zřejmě aby neporušil onu trademark. To by opět ani Havel nevymyslel. Můžu jenom konstatovat, že Česká televize si opravdu nelámala hlavu s tím, co všechno k Havlovi a o Havlovi nebo jeho symbolickém dědictví zjistit a sdělit, a šla cestou nejmenšího odporu: nekonečnou a nikam nevedoucí debatou s hosty, od nichž se víceméně vědělo, co čekat. Tomu se říká vysloveně lajdácká práce. Či spíše nepráce,“ zhodnotil mediální analytik.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                         

Vložil: Anička Vančová