Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak řešit imigrantskou krizi? Miliardář Janeček prý vymyslel, jak na to. A když ho EU poslechne, ještě na tom pořádně vydělá

09.11.2015
Jak řešit imigrantskou krizi? Miliardář Janeček prý vymyslel, jak na to. A když ho EU poslechne, ještě na tom pořádně vydělá

Foto: Facebook

Popisek: Geniální matematik Karel Janeček si zřejmě poradí se vším. Tentokrát prý vymyslel, jak vyřešit imigrantskou krizi.

Miliardář Karel Janeček se vyjádřil k uprchlické krizi. Namísto kvót by uprchlíkům dal možnost, aby si vybrali, ve které zemi chtějí žít, a kdyby si jich vybrali více, měli by větší naději, že získají azyl. Pomoci by prý mohl Janečkův model volebního systému Demokracie 2.1. Uprchlíci pro nás představují příležitost, pokud nepřipustíme vznik ghett. Merkelová je prý však naivní a ruský prezident Putin zneužívá situace.

Evropané by si podle Janečka měli především ujasnit, jaké hodnoty považují za své a neustoupí z nich. Když si to ujasníme my, budeme moci lidem z jiných kultur říci: Pokud u nás chcete žít, musíte dodržet to a to a to. Lidé budou vědět, na čem jsou, a rozhodnou se, zda by opravdu chtěli žít v Evropě. Janeček svůj názor vyjádřil v rozhovoru pro server Roklen24.cz. Musíme si samozřejmě dát pozor na extremisty, ale těch je naštěstí menšina. Většina lidí, muslimy nevyjímaje, chce vést mírumilovný život.

Nesmíme připustit vznik ghett

Současná uprchlická krize představuje podle jeho názoru výzvu, kterou lze zvládnout, pokud nepřipustíme, aby vznikala ghetta. Ta jsou místem pro zrod gangů, lidem se v nich často nedostane vzdělání a představují určitou líheň pro radikály. Současně by uprchlíci měli na vlastní kůži pocítit, že jsme opravdu svobodným prostorem a měli bychom co nejméně omezovat možnosti pohybu běženců po kontinentu. Kvóty pro uprchlíky, prosazované především německou kancléřkou Angelou Merkelovou, proto Janeček nepovažuje za správné.

„Konkrétně místo kvót mám další vylepšení a použil bych aplikaci Demokracie 2.1. Každý by si mohl vybrat více zemí, a čím více zemí si vybere, tím bude mít větší šanci, že se jeho požadavek uspokojí. Naopak když si vybere jen jednu zemi, bude velká pravděpodobnost, že se jeho požadavek neuspokojí. Dosáhli bychom toho, že by se výraznou měrou zvýšil sociální užitek, a to bez jakýchkoliv nákladů,“ předestřel nápad miliardář.

Svět je podle Janečka na rozcestí a záleží na nás, kudy se vydá. Může to celé skončit také úpadkem civilizace, ale nemusí. Máme totiž oproti minulosti výhodu, kterou jsme neměli nikdy dříve. Svět je propojen internetovou sítí, ekonomika je globální a prakticky není možné dlouhodobě opakovat nějakou lež, pokud si lidé zachovávají zdravý rozum. Jeho pomocí a s přísunem patřičných informací lež lidé relativně snadno odhalí.

Merkelová nejedná racionálně

Jenže německá kancléřka Angela Merkelová nejedná právě racionálně. „Ze strany Merkelové je to čistá naivita. Představuje také jednu stranu extrému, a kdyby se tak chovali všichni, tak nás tady opravdu mohou imigranti zaplavit a zničit. Její kroky jsou extrémně škodné a jen tím způsobuje, že na druhé straně dává sílu extremistům, za kterými potom půjdou lidé, jež se neracionálně bojí, protože problému nedostatečně rozumějí. Klíčový je racionální, umírněný, vysvětlující pohled, který jasně vymezuje rozdíly mezi islámem a ‚islamismem‘, aby lidé pochopili, čeho se týká daná problematika, a méně se báli. Takovýmto jednáním se sebere vítr z plachet extremistům,“ shrnuje miliardář.

Za smutné Janeček považuje, že situaci zneužívá ruský prezident Vladimir Putin, který má prý tu výhodu, že většina muslimů žijících na území někdejšího Sovětského svazu je umírněná.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL