Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak řešit imigrantskou krizi? Miliardář Janeček prý vymyslel, jak na to. A když ho EU poslechne, ještě na tom pořádně vydělá

09.11.2015
Jak řešit imigrantskou krizi? Miliardář Janeček prý vymyslel, jak na to. A když ho EU poslechne, ještě na tom pořádně vydělá

Autor: Facebook

Popisek: Geniální matematik Karel Janeček si zřejmě poradí se vším. Tentokrát prý vymyslel, jak vyřešit imigrantskou krizi.

Miliardář Karel Janeček se vyjádřil k uprchlické krizi. Namísto kvót by uprchlíkům dal možnost, aby si vybrali, ve které zemi chtějí žít, a kdyby si jich vybrali více, měli by větší naději, že získají azyl. Pomoci by prý mohl Janečkův model volebního systému Demokracie 2.1. Uprchlíci pro nás představují příležitost, pokud nepřipustíme vznik ghett. Merkelová je prý však naivní a ruský prezident Putin zneužívá situace.

Evropané by si podle Janečka měli především ujasnit, jaké hodnoty považují za své a neustoupí z nich. Když si to ujasníme my, budeme moci lidem z jiných kultur říci: Pokud u nás chcete žít, musíte dodržet to a to a to. Lidé budou vědět, na čem jsou, a rozhodnou se, zda by opravdu chtěli žít v Evropě. Janeček svůj názor vyjádřil v rozhovoru pro server Roklen24.cz. Musíme si samozřejmě dát pozor na extremisty, ale těch je naštěstí menšina. Většina lidí, muslimy nevyjímaje, chce vést mírumilovný život.

Nesmíme připustit vznik ghett

Současná uprchlická krize představuje podle jeho názoru výzvu, kterou lze zvládnout, pokud nepřipustíme, aby vznikala ghetta. Ta jsou místem pro zrod gangů, lidem se v nich často nedostane vzdělání a představují určitou líheň pro radikály. Současně by uprchlíci měli na vlastní kůži pocítit, že jsme opravdu svobodným prostorem a měli bychom co nejméně omezovat možnosti pohybu běženců po kontinentu. Kvóty pro uprchlíky, prosazované především německou kancléřkou Angelou Merkelovou, proto Janeček nepovažuje za správné.

„Konkrétně místo kvót mám další vylepšení a použil bych aplikaci Demokracie 2.1. Každý by si mohl vybrat více zemí, a čím více zemí si vybere, tím bude mít větší šanci, že se jeho požadavek uspokojí. Naopak když si vybere jen jednu zemi, bude velká pravděpodobnost, že se jeho požadavek neuspokojí. Dosáhli bychom toho, že by se výraznou měrou zvýšil sociální užitek, a to bez jakýchkoliv nákladů,“ předestřel nápad miliardář.

Svět je podle Janečka na rozcestí a záleží na nás, kudy se vydá. Může to celé skončit také úpadkem civilizace, ale nemusí. Máme totiž oproti minulosti výhodu, kterou jsme neměli nikdy dříve. Svět je propojen internetovou sítí, ekonomika je globální a prakticky není možné dlouhodobě opakovat nějakou lež, pokud si lidé zachovávají zdravý rozum. Jeho pomocí a s přísunem patřičných informací lež lidé relativně snadno odhalí.

Merkelová nejedná racionálně

Jenže německá kancléřka Angela Merkelová nejedná právě racionálně. „Ze strany Merkelové je to čistá naivita. Představuje také jednu stranu extrému, a kdyby se tak chovali všichni, tak nás tady opravdu mohou imigranti zaplavit a zničit. Její kroky jsou extrémně škodné a jen tím způsobuje, že na druhé straně dává sílu extremistům, za kterými potom půjdou lidé, jež se neracionálně bojí, protože problému nedostatečně rozumějí. Klíčový je racionální, umírněný, vysvětlující pohled, který jasně vymezuje rozdíly mezi islámem a ‚islamismem‘, aby lidé pochopili, čeho se týká daná problematika, a méně se báli. Takovýmto jednáním se sebere vítr z plachet extremistům,“ shrnuje miliardář.

Za smutné Janeček považuje, že situaci zneužívá ruský prezident Vladimir Putin, který má prý tu výhodu, že většina muslimů žijících na území někdejšího Sovětského svazu je umírněná.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace