Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Depresivní komik se propil až na samotné dno, kde na něj čekala tragická smrt. Proč se nejlepší kamarád Karla Černocha cítil osamělý a nedoceněný? Tajnosti slavných

21.09.2015
Depresivní komik se propil až na samotné dno, kde na něj čekala tragická smrt. Proč se nejlepší kamarád Karla Černocha cítil osamělý a nedoceněný? Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Stal se uznávaným komikem, a právě tím Jiří Wimmer vlastně nikdy být nechtěl

Toužil stát se českým Mr. Beanem a zároveň být charakterním hercem. Jiří Wimmer byl vším možným, hlavně ale silně komplikovanou osobností, jejíž pohnutý osud hovoří o nedoceněném a částečně i vlastní vinou zmarněném talentu.

Byl všestranně nadaný, nezřídka se v souvislosti s ním používá termín geniální komik. Nebyl pouze výborný klaun, ale i kvalitní herec, velmi talentovaný muzikant a kreslíř, básník a sportovec. Bavil ho nohejbal, měl rád ženy, hospůdky, smích, rád vařil…. Zkrátka žil naplno, v pravidelných intervalech ale hodně pil a podléhal depresím. Prostě taková renesanční osobnost. Jiří Wimmer miloval svobodu, a jakmile ji ztrácel, chopil se lahve. Vysloužil si tím nálepku herce s problematickou pověstí od režisérů i řady kolegů. Termíny vystoupení mu totiž bývaly často fuk a právě jejich nedodržováním podrážel sám sobě nohy.

Přání stát se charakterním hercem se mu nikdy nesplnilo a do určité míry si to zavinil sám

Přání stát se charakterním hercem se mu nikdy nesplnilo a do určité míry si to zavinil

V alkoholu utopil kariéru a nakonec i život

Toužil stát se českým Mr. Beanem, současně ale i uznávaným charakterním hercem, který ztvární množství velkých rolí. A určitě by jich býval dostal v životě mnohem víc, kdyby si příliš brzy a velmi intenzivně nepotykal s alkoholem. Právě tato závislost, z níž se nedokázal vymanit, se mu nakonec stala osudnou. V pondělí 21. září by se dožil dvaasedmdesáti let, nebýt tragické dopravní nehody, při níž přišel o život. S více než dvěma promile alkoholu v krvi vkročil 25. ledna 2001 bez rozhlédnutí do silnice, kde ho srazil autobus. Byl namístě mrtvý.

Zda to byl jeden z jeho dalších pokusů o sebevraždu, nebo nešťastná náhoda, to se už nikdy nikdo nedozví. Jeho druhá manželka Mercedes vzpomíná na hercovy alkoholové eskapády, které někdy trvaly týden, jindy ale třeba i celý měsíc. „V takových chvílích jsem se bála nejen o jeho zdraví, ale i o život. Býval ve velmi špatném stavu, nejedl, jenom bez přestání pil. Zkusil například sníst alespoň polovinu rohlíku, ale nešlo to.“

S Jaroslavem Kaňkovským v roce 1971 v seriálu Dispečer

S Jaroslavem Kaňkovským v roce 1971 v seriálu Dispečer

Král velkých dramat, nebo Mr. Bean?

Alkoholem bojoval Jiří Wimmer s depresemi, utápěl v něm ale i sebelítost. Ze své rodiny přitom nebyl bohužel jediný, vážnými psychickými problémy trpěla i jeho sestra Alena, která odmítala lékařskou pomoc. Odešla od rodiny, přičemž nikdo nevěděl kam, a dodnes o ní nejsou žádné informace. Kromě ní měl herec ještě staršího bratra Vladimíra, který působil jako sportovní redaktor a zabila ho v pětapadesáti letech zákeřná nemoc. Prostřední Jiří odjakživa chtěl bavit lidi, takže již ve škole se stal populárním třídním šaškem. Svůj talent začal velmi brzy uplatňovat i ve školním divadelním kroužku a nikoho nepřekvapilo, že po maturitě zamířil na pražskou DAMU.

Po absolvování dostal v roce 1965 angažmá v ostravském Divadle Petra Bezruče. V Ostravě působil také autorsky v divadélku Waterloo, které bylo za normalizace z politických důvodů zrušeno, a dvě sezóny hrál i v ostravském Státním divadle. Mezi jeho prvními rolemi byl i Shakespearův Hamlet, současně to ale byla i jedna z posledních vážných rolí, které mu režiséři svěřili. Své životní role se nikdy nedočkal, z velké části si to ale zavinil sám svou touhou po svobodě, protože odmítal stálé angažmá.

S Jiřím Valou v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje

S Jiřím Valou v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje

Bavičem být nechtěl

S Janem Valou tři roky uváděl pořady hudební skupiny Plavci, vystupoval v liberecké a v 80. letech i v pražské Ypsilonce. V 90. letech účinkoval v Prozatímním divadle Františka Ringo Čecha a v Divadle Jiřího Grossmanna. Díky svému komediálnímu talentu se zapsal do historie českého herectví jako skvělý bavič, sám ale toto ‘zaškatulkování’ přímo nesnášel. A rozčilovala ho ještě spousta dalších věcí.

Mrzelo ho, že nemá v televizi vlastní relaci. Psal scénky, nabízel je televizím, jenže většinou neúspěšně. Alespoň zdánlivě. Jeho skeče, v nichž měl hrát, se mu totiž vracely zpět jako bumerang. Problémem bylo, že si autorství často přivlastnil někdo jiný. „Takové situace byly spouštěči jeho pití. Tu lítost v sobě ventiloval tím, že si dal jedno pivo, druhé, třetí… a pak už to jelo. Už jsem jenom odříkala představení a omlouvala ho, že mu není dobře. Neříkala jsem, co se děje, ale všichni to věděli,“ vzpomínala jeho druhá manželka.

S kamarádem a partnerem Karlem Černochem

S kamarádem a partnerem Karlem Černochem

Ten s tím Černochem

V humorném naladění se báječně shodl s nezapomenutelným zpěvákem Karlem Černochem. Vytvořili mimořádnou dvojici a vystupovali společně v řadě televizních zábavných pořadů, například Ring volný či Možná přijde i kouzelník. Kombinace živelného, dokonale uvolněného Wimmerova temperamentu s nemotorně prkenným Černochem tvořila třaskavou kombinaci lehce manického humoru. Když Wimmer ve svých komických výstupech recitoval Bezručovu báseň Ostrava a prokládal ji mohutným kuřáckým kašlem, sklízel ve všech sálech nadšení.

Jeho přítelem byl i Luděk Sobota, v jehož divadle pravidelně vystupoval. „Prožili jsme spolu kus života. Znali jsme se od školy, jednou jsme spolu letěli na Kanárské ostrovy, jenom my dva. Propovídali jsme dny i noci, řešili jsme jeho život, ale to už byl hodně nasáklý alkoholem,“ nebral si servítky při vzpomínce na nešťastného kolegu Sobota. I on se totiž mnohokrát setkal s jeho nespolehlivostí, v jeho bytě se dokonce Wimmer pokusil o jednu ze svých sebevražd. „Zkusil to už před dvaceti lety,“ dodal oblíbený komik.

S Davidem Prachařem v televizním filmu Ostuda

S Davidem Prachařem v televizním filmu Ostuda

Ženy ho milovaly

Pokud právě prožíval své lepší období a byl v pohodě, patřil k vyhlášeným společníkům. Díky tomu se i dvakrát oženil, jenže i v manželství si dál žil svůj život, takže oba vztahy skončily rozvodem. Přesto ho jeho druhá žena Mercedes nepřestala ani po rozvodu podporovat. „Byla s ním legrace i doma, není to tak, že by byl pořád zasmušilý nebo protivný. Byl úžasně romantický, cítila jsem v něm oporu a jistotu. Dokázal mě nabít energií, i za to, že jsem s ním vydržela jeho alkoholové tahy. A vůbec první, co se mi vždycky vybaví, je jeho smích a hlas,“ vzpomínala Mercedes.

Seznámili se v Prozatímním divadle Františka Ringo Čecha, kde v představení Dívčí válka Mercerdes účinkovala, na Wimmera si prý ale myslela už jako dvanáctiletá holčička. „Dívala jsem se jednoho dne na televizi a byl tam strašně legrační pán, který učil Karla Černocha na housle. Takže jsem prohlásila: ,To je srandovní pán, toho si vezmu.' Později jsem zjišťovala, kdo to vlastně je. Zjistila jsem, že se jmenuje Jiří Wimmer, ale stejně jsem si to nebyla schopná zapamatovat. A když jsme pak po letech s Jirkou někam šli, měla ten problém většina lidí: ,Vy jste ten... no... ten s tím Černochem.' To mohl zešílet, strašně ho to štvalo,“ prozradila v rozhovoru pro časopis Instinkt. Jejich manželství zůstalo bezdětné, oba ale měli dcery z prvního manželství. Ani láska k dětem a podpora manželky ho nakonec nedokázaly udržet při životě.

Jiří Wimmer (uprostřed) s Václavem Vydrou a Zdeňkem Žákem v roce 1997 v televizním filmu Králův šašek

Jiří Wimmer (uprostřed) s Václavem Vydrou a Zdeňkem Žákem v roce 1997 v televizním filmu Králův šašek

Neustále toužil zemřít

Hercova touha ukončit svůj život byla tak silná, že se o sebevraždu pokusil čtyřikrát. Poprvé zvolil prášky, podruhé si podřezal žíly, potřetí si propíchl břicho nožem. Počtvrté sáhl po pistoli a postřelil se. Třikrát se léčil z alkoholové závislosti v léčebně, ale nikdy se z ní nevymanil úplně. Nakonec se mu stal osudným rozjetý autobus. Srazil ho ve chvíli, kdy herec jako obvykle přelézal zábradlí na pražském ‘Kulaťáku‘ v Dejvicích, které odděluje chodník od frekventované silnice. V krvi měl 2,4 promile alkoholu.

Psali jsme:

Dcera legendárního zpěváka si pořádně zavařila. Její dítě je plodem flirtu na jednu noc. „Chlapů mám plné zuby,“ prohlásila matka-samoživitelka. Tajnosti slavných

Usiloval o ni i Miloš Kopecký, dala ale přednost muzikantské legendě. Nepochopení, láska k alkoholu a záhadná smrt zelenooké krásky Evy Jakoubkové. Tajnosti slavných

Záhadná smrt nadějného rockera: Žije někde v ústraní, doplatil na alkohol a drogy, nebo se ho ‘mocipáni‘ potřebovali zbavit? Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace