Nečekaná tragédie: Celoživotní sen se Jiřímu Suchému rozplývá pod rukama. Ocitne se na stará kolena na mizině a navíc úplně sám?
03.09.2015
Autor: ČT
Popisek: V třiaosmdesáti letech potkala Jiřího Suchého tragédie, kterou nikdo nečekal. Jeho legendární Semafor bude nejspíš muset kvůli nedostatku financí definitivně skončit.
Založil nejslavnější pražské divadlo a obětoval mu celý život. V poslední době ho ze zoufalství dokonce začal dotovat z vlastní kapsy. Ani to ale nejspíš legendární Semafor nezachrání.
Na stará kolena stíhá legendárního herce, komika, básníka a skladatele jedna tragédie za druhou. Poté co před dvěma lety vzalo zasvé jeho druhé manželství, nyní se mu doslova hroutí pod rukama jeho duchovní dítě, kterému obětoval celý život. Ekonomická situace divadla Semafor je zoufalá, a tak ho před časem dokonce začal dotovat z vlastního konta. Jenže měsíčně chybí slavné pražské scéně na provoz až 700 000 korun a ani celoživotní úspory jeho principála nejsou bezedné.

Původní Semafor v zadním traktu pasáže Alfa na Václavském náměstí
Semaforu zvoní umíráček
Za problémy mohou radní pražského magistrátu, kteří odhlasovali snížení dotací. Vytvořili tím v rozpočtu divadla bezednou díru, kterou se Jiřímu Suchému nedaří zalátat. Hrozí tudíž, že po 56 letech své existence bude muset jedna z nejslavnějších českých divadelních scén skončit z finančních důvodů. „Režíruju zadarmo, protože si nemůžeme dovolit režiséra, dělám výpravu zadarmo, kostýmy navrhuji zadarmo,“ postěžoval si deníku Aha! Jiří Suchý s tím, že stálý soubor už museli z ekonomických důvodů definitivně rozpustit, a dodal: „Jsem přitištěný ke zdi.“ V červenci sice divadlo konečně dostalo grant, a tak se mu alespoň vrátily jeho peníze. Přesto vidí budoucnost Semaforu špatně. „Soubor už žádný nemáme, najímáme externisty. Teď to vypadá, že vydržím tak do konce října. Jak zvládneme listopad a prosinec, se uvidí.“

Několikaletý azyl ve sklepení Hudebního divadla Karlín
Nejčastěji stěhované divadlo
Semafor původně vznikl jako scéna pro SEdm MAlých FORem – poezie, kabaret pro děti, divadlo oživlých rekvizit a škrobených hlav, pantomima, výtvarné umění, film a hudební komedie. Od tohoto záměru se ale postupně upouštělo, protože kladl příliš vysoké nároky na umělce. Původně hostovalo v divadle
Ve Smečkách, nynějším Činoherním klubu, ale již v roce 1961 se muselo poprvé stěhovat. Poté co v roce 1964 nadchlo představení Jonáš a tingl tangl čtrnáct soudruhů z ÚV KSČ, bylo rozhodnuto o velkorysé rekonstrukci divadla v pasáži Alfa pro jeho potřeby. Zde scéna po několikerém předchozím stěhování zakotvila až do roku 1993, kdy byl dům vrácen v restituci původnímu majiteli. A soubor měl na krku další stěhování. V roce 1995 Semafor zakotvil v podzemních sálech Hudebního divadla Karlín, odkud ho vyhnaly v roce 2002 povodně. Od roku 2005 sídlí v Dejvické ulici, naproti současnému sídlu Divadla Spejbla a Hurvínka.

Současné sídlo v Dejvicích
Nechtěl zůstat sám
Jiřímu Suchému se bohužel nedaří na více stranách. Poté, co jeho první žena Běla zemřela v roce 1986 na rakovinu, zůstával dvacet let sám. Až před devíti lety podlehl vášnivému zbožňování o šestačtyřicet let mladší fanynky Markéty a oženil se s ní, mimo jiné s vidinou, že bude mít konečně zase po boku partnerku, která s ním bude sdílet dobré i zlé. V době svatby však bylo Markétě pouhých devětadvacet a zakrátko jí začaly intenzivně tikat biologické hodiny. Splnit jí největší přání a zplodit s ní dalšího potomka se však Suchý neodhodlal. „Myslím, že se nehodí, aby můj padesátiletý synek měl ještě sourozence,“ řekl webu Prima Style, poté co vyšlo najevo, že se s Markétou rozvádí. „Už na to nemám věk, tak jsem jí dal volnost,“ dodal legendární umělec, který nakonec přece jen zůstal na stará kolena sám.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská