Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Říkali o ní, že je nacistická děvka, její velké „lásce“ udělal přítrž až Hitler. Jak to bylo doopravdy s kolaborací Lídy Baarové a proč ji její sestra zaplatila životem? Tajnosti slavných

23.07.2015
Říkali o ní, že je nacistická děvka, její velké „lásce“ udělal přítrž až Hitler. Jak to bylo doopravdy s kolaborací Lídy Baarové a proč ji její sestra zaplatila životem? Tajnosti slavných

Foto: wdr.de

Popisek: Lída Baarová si uškodila natáčením německých filmů a svým vztahem s Goebbelsem. Tvrdě za to později zaplatila celá její rodina.

Po slávě prý toužila za každou cenu a svou naivitou a sebestředností ublížila sama sobě a své rodině. Jak to doopravdy bylo s Lídou Baarovou a Josefem Goebbelsem?

„Byla jsem pošetilá a proti své vůli jsem se nepěkně zapletla do dějin. A za tuhle pošetilost jsem krutě zaplatila,“ prohlásila nezapomenutelná hvězda prvorepublikového filmu Lída Baarová v dokumentu, který s ní natočil v roce 1989 filmový fanoušek Milan Wolf. Otázkou je, zda tomu bylo skutečně tak. Možná byla opravdu naivní a pošetilá, možná jenom nedokázala veřejně přiznat obrovský strach o život i o své nejbližší. Ten totiž měli za války úplně všichni, kteří se nějakým způsobem vzepřeli nacistům. A možná jí opravdu šlo jenom o vlastní slávu.

Krásná herečka, jež padla do oka jednomu z nejvyšších nacistických pohlavárů, si nejspíš mohla vybrat za války ze dvou možností – buď bude vstřícná k muži, který si ji vybral, nebo za své „NE“ skončí nejspíš v koncentračním táboře nejen ona sama, ale i celá její rodina. Do naivky měla i podle svědectví kolegů Baarová hodně daleko, takže lze soudit, že šlo spíš o druhou variantu. Sama to ale nikdy nepřipustila ani náznakem, zřejmě usoudila, že pozice naivky bude přijatelnější. Pravdu se už nikdy nedozvíme.

Lída Baarová se svým partnerem, hercem Gustavem Fröhlichem, v rozhovoru s ministrem propagandy Goebbelsem

Lída Baarová se svým partnerem, hercem Gustavem Fröhlichem, v rozhovoru s nacistickým ministrem
propagandy Josephem Goebbelsem

Milenců měla celé zástupy

Mimořádně krásná, skvělá herečka… Lída Baarová se stala hvězdou první velikosti a femme fatale první republiky. Vlasta Burian se kvůli ní chtěl rozvádět s manželkou Ninou, jejímu kouzlu podlehli Karel Höger i Hugo Haas. Ona zase zbožňovala režiséry Karla Lamače a Karla Antona. Údajně měla pletky dokonce i s režisérem Otakarem Vávrou. V Německu žila nějaký čas s tamní hvězdou Langova filmového hitu Metropolis Gustavem Fröhlichem a prožila románek s další německou star Heinzem Rühmannem. V její náruči skončil i italský herec Vittorio de Sica či pozdější milenec Grety Garbo Charles Boyer.

Její půvaby ani nemohly uniknout pozornosti nejvyšších představitelů nacistické třetí říše. Dvořil se jí i samotný ‘vůdce‘ Adolf Hitler, o vztahu s ním se toho ale ví poměrně málo. Podle Ondřeje Suchého je jedním z nejcennějších svědectví o jejich setkání německá biografie, v níž je mu věnována celá kapitola. Na jednu stranu prý měla herečka z Hitlera strach, dokázala ho ale vnímat jako člověka. „Nebylo na něm nic přísného, choval se mile a zdvořile, držel mě za ruku,“ vzpomínala a v pozdějších reminiscencích dokonce uváděla: „Mluvili jsme spolu jako staří známí.“ Na konci života přiznávala, byla v čase své hvězdné kariéry doslova opilá slávou. V době, kdy se nechávala obdivovat nejmocnějšími muži tehdejší doby, tisíce nešťastných lidí odcházely do neznáma nebo končily v táborech smrti.

Joseph Goebbels s manželkou Magdou a všemi dětmi v roce 1942

Joseph Goebbels s manželkou Magdou a všemi dětmi v roce 1942

Toužila po slávě za každou cenu?

Osudovým mužem, který předurčil budoucnost jí i celé její rodiny, se stal nacistický ministr lidové osvěty a propagandy Joseph Goebbels. Budil hrůzu, kamkoli vstoupil, kvůli jeho od narození zdeformované noze, na niž napadal, mu lidé přezdívali kulhavý ďábel. Baarová ho ale údajně viděla úplně jinýma očima. Z její krásy téměř zešílel, byl dokonce ochotný opustit vysokou funkci a jít za ní třeba až na kraj světa. A především opustit svou manželku Magdu a šest dětí, což bylo v přímém rozporu s hlásanou nacistickou morálkou. Rodina byla totiž základem říše a povinností každé ženy bylo porodit své zemi co nejvíc statných a oddaných bojovníků. A tak Hitler tvrdě zasáhl a Goebbelsovi jeho milostné plány prostě zakázal.

K tomu však došlo až v roce 1942. V roce 1935, když se o ni začal Goebbels zajímat, zdaleka ještě nebyl nacistickým zločincem a na recepce s ním chodily v té době všechny hvězdy. Baarové její zájem imponoval, podvědomě cítila, že po jeho boku by mohla být ještě úspěšnější. Nejprve říkala, že se ho bála. Pak tvrdila, že se zamilovala do jeho lásky. Ve skutečnosti ho ale nejspíš opravdu milovala a díky své naivitě mu propadla. Prostě jeho citu a naléhání podlehla a spadla do vztahu, před nímž ji kdekdo varoval, především kolegyně Adina Mandlová a její tatínek.

Jako by žila tři životy

Baarová si zřejmě napevno nikdy neujasnila, jak bude svůj vztah s Goebbelsem prezentovat, protože postupně vypustila do světa tři odlišné verze. Podle Ondřeje Suchého zřejmě opravdu žila ‘tři životy‘. Jinak svůj příběh líčila kritickému českému publiku, jinak německému a ještě jinak Čechům, žijícím v emigraci. Zřejmě nejupřímnější a nejsebekritičtější byla vůči Josefu Škvoreckému, v jehož knize lásku ke Goebbelsovi otevřeně přiznala. V Kožíkově ‘české‘ knize naopak vystupuje takřka jako bezbranná, nevinná a nic netušící oběť režimu, jejíž život zničila nejprve nacistická, a pak komunistická propaganda. Na třetí verzi příběhu zase upozornil ve své knize Tři životy Lídy Baarové Ondřej Suchý.

Baarová a Goebbels

Baarová a Goebbels

Někdo o ní říká, že byla hloupá, to ale rozhodně nebyla. Byla to velmi vzdělaná žena s abnormálním talentem na cizí jazyky, například italsky a španělsky mluvila stejně plynule jako svou mateřštinou, o němčině ani nemluvě. Snad žádný z našich herců nedokázal hrát v zahraničních filmech s takovým úspěchem jako ona. „Svou naivitou a sebestředností ublížila sama sobě i své rodině. Byla to žena, která toužila po slávě za každou cenu. Pamatuji si na situaci, kdy jsem se jí zeptal, jestli jí nebylo divné, že najednou začali mizet židovští producenti, umělci, jestli se zajímala, kam zmizeli. Ona mi skoro odsekla: Myslela jsem, že jsou někde v Americe. I to vypovídá o její osobnosti,“ prozradil v pořadu České televize Před půlnocí publicista Stanislav Motl, který ji několikrát navštívil v Salcburku.

Na rozdíl od ní sestra situaci nezvládla

Nejhůř na Lídinu kariéru doplatila její mladší sestra, rovněž herečka Zorka Janů. Depresemi trpěla již dříve, byla prý přesvědčena, že je tlustá, a držela drastické hladovky. Pak na rodinu dolehlo několik dramatických událostí najednou. Lída byla uvězněna za údajnou kolaboraci. Maminka Ludmila zemřela na mrtvici při výsleších v říjnu 1945, přímo v Bartolomějské. A tatínek Karel Babka přišel kvůli zanedbanému zánětu o nohu. Nenávistné komentáře padaly i na Zorčinu hlavu, poslední kapkou se stal vyhazov z Divadla na Vinohradech. „Jednou šla na zkoušku a mezi dveřmi stál Václav Vydra a řekl, že ji tam nepustí, že tam nemá co dělat jako moje sestra. Ona si to vzala strašně k srdci, a pak byla nervově tak zničená. Otec s ní měl hrozné těžkosti. Chtěl ji dát do nervového sanatoria,“ prozradila Baarová v jednom rozhovoru.

Lídina sestra Zorka ve svém posledním filmu, komedii z roku 1944 Kluci na řece

Lídina sestra Zorka ve svém posledním filmu, komedii z roku 1944 Kluci na řece

Zorka už definitivně přestala psychicky zvládat situaci, v níž se ocitla, a její hospitalizaci otec nestihl. Pětadvacetiletá nadějná herečka nejprve vypila benzín, udělalo se jí ale opouze špatně. A tak spáchala sebevraždu skokem z balkonu rodinné vily. Těžce zraněná byla převezena do nemocnice, kde zemřela. „Řekla otci, že se musí vykoupat, a tam nahoře ve vile se koupala. Říkala, že musí být čistá. Otec šel dolů připravit oběd, a než přišel nahoru, slyšel, jak skočila nahoře z koupelny,“ vyprávěla Baarová v dokumentu Milana Wolfa. „Skočila na schody do zahrady. Ještě dvacet minut žila a pak zemřela.“ U Zorky je paradoxní, že byla téměř až levicově orientovaná. Před válkou působila v divadelní avantgardě, milovala Osvobozené divadlo. Často Lídě její kontakty vytýkala, a pak to takhle odnesla.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace